Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Яница Петкова, Галъп: Избори с много изненади и трудни прогнози

| обновено на 05.04.21 в 10:25
Снимка: архив

В 45-ото Народно събрание се очаква да влязат шест партии. Това сочат междинните прогнозни данни от обработените до момента от фирмата "Информационно обслужване" секционни протоколи след вчерашния вот на база 42,47 на сто от обработени протоколи в Районните избирателни комисии към 07,30 часа.

Дали ще имаме 6-партиен парламент, или това не е точното решение?

Първа “Галъп интернешънъл“ на база на данни от екзитпола представи изненадата в резултатите, че втората политическа сила в 45-ия парламент може да бъде “Има такъв народ“.

Яница ПетковаРезултатите от изборния ден коментира в “Нашият ден“ Яница Петкова от социологическа агенция “Галъп интернешънъл“.

“Изненадата е не само за нас, като избиратели, и за агенциите, като изследователи, ами като че ли и за самите управляващи и партии. Тъй като бяхме свикнали с една подредба, при която картинката за подреждане на властта и евентуално за следващо правителство, изглеждаше по един начин, а сега изглежда по друг.

Доста вотове назад БСП традиционно беше втората партия, а пък ДПС третата. Сега ДПС не само, че не е трета, ами изпада може би вече на пета позиция. Докато БСП отива на трета. Изглежда, че сериозната протестна потенциална енергия от лятото е успяла не да се обедини, но в крайна сметка да се съсредоточи повече в една от партиите, които подкрепяха протеста, тази на Слави Трифонов.

Изгледите за съставяне на правителство са доста трудни и сложни, но със сигурност и “Има такъв народ“ ще има решаваща роля.

Партията на Слави, която се ръководи главно от неговите сценаристи, или поне така изглежда в очите на хората, които я наблюдаваме, се създаде с една цел, която неколкократно е казвана от него и от неговите сценаристи. И това е изпълнението на неговите точки, предложения за референдум. Изглежда, че Слави и хората около него ще преследват тази цел.“

Възможни коалиции

“По отношение на съставянето на правителства и бъдещи коалиции, задачата наистина изглежда много сложна за анализаторите от текуща гледна точка. Защото, ако разчитаме на това какво всяка партия е заявила буквално ден преди изборите, то изглежда, че правителство няма да бъде възможно да се състави изобщо.

Но много често партиите застават на много твърда позиция преди изборите, а дни след тях, когато вече има окончателни резултати, позициите са съвсем други.

Още снощи имаше заявка от страна на ГЕРБ, че правителство трябва да се състави дори на цената на компромиси. Доводите, които те отбелязаха, са – колко скъпо ще ни струва и като общество, и като държава още една кампания – и то по време на пандемия.“


Процентът на ГЕРБ/СДС

“ГЕРБ е първа партия, но процентът в крайна сметка показва, че около 25% от гласувалите, може би около 2 млн. и 600 хил., подкрепят ГЕРБ на този етап. Със сигурност това да си първа партия е победа. Но в последните години, особено през последния мандат, ГЕРБ загуби голяма част от подкрепата си.

През лятото очаквахме подкрепата, която ГЕРБ загуби, да премине към опозицията, която тогава се беше обединила при летните протести, и ГЕРБ да не бъде повече първа политическа сила. Но в хода на пандемията и през годината опозицията не успя да се обедини, докато ГЕРБ и нейните избиратели успяха да се обединят преди изборите. От тяхна гледна точка това е успех.“

Демократична България – ДПС

“Доста е близка разликата между двете, тъй като и за двете партии чакаме гласове от чужбина, до последния момент, докато ЦИК не обяви финалните резултати, не можем да твърдим коя на кое място ще е.

Свикнали сме ДПС да е балансьорът, да е третата политическа партия, обикновено да има ключова роля във взимането на много трудни решения в България. Очевидно загубва тази позиция. Може би отчасти значение има това, че в Турция вотът беше доста затруднен. Но по-скоро съм склонна да посоча вътрешни проблеми в партията като причина.“

Разговора на Мария Мира Христова с Яница Петкова и репортажа на Александър Райчев от "Арена Армеец" и зала "Фестивална" можете да чуете от звуковите файлове.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Енергийна бедност и замърсяване на въздуха: Как да излезем от порочния кръг?

Софиянци често казват с ирония, че виждат какво дишат. Въпреки че проблемът със замърсяването на въздуха е национален, столицата се намира в центъра на дебата не само заради голямата концентрация на население, но и поради значителното потребление на енергийни ресурси. Около 30% от целия използван газ в България отива за осигуряване на парно и топла..

обновено на 25.02.25 в 12:39

Черни връх без граници: незабравимо изживяване за хора с увреждания

Фондация "Ела и ти" за пета поредна година покани хора с увреждания да изкачат Черни връх, водени от силата на общността. "Панти, шейни, усмивки" – така наричат събитието, защото за тях следите в снега са белег на споделените емоции, а усмивките – знак, че си част от нещо по-голямо. С помощта на доброволци и планински спасители участниците успяха..

публикувано на 25.02.25 в 12:00

Връчиха Годишните награди за образование по икономика в средните училища

На 20 февруари 2025 г. във Висшето училище по финанси и застраховане (ВУЗФ) се проведе тържествената церемония по връчването на Годишните награди за образование по икономика в средните училища за 2024 г. Събитието, което се организира за втора поредна година, има за цел да отличи и признае успехите на ученици, учители и директори, доказали своите..

публикувано на 25.02.25 в 11:22

Финансовата грамотност – ключово умение за бъдещето

В днешния свят финансовата грамотност е съществено умение, което трябва да бъде интегрирано в образованието. В рубриката "Темата на деня" експерти обсъдиха как личните финанси могат да станат част от знанията, които българските ученици получават в училище, и как представители на бизнеса могат да допринесат с личния си опит. Гости в ефира на "Нашият..

обновено на 25.02.25 в 11:17

Баба Хаджийка дава името на русенското село Бабово

Легендата разказва, че старовремската софра и рецептите, съхранени в семействата и родовете на русенското село Бабово, са завещани от баба Ханджийка. Селото е на 1 км от главния път между Русе и Силистра и от древни времена там имало ханче, което се стопанисвало от баба Ханджийка. Тя се прочула с вкусните гозби и гостоприемство. След време..

публикувано на 25.02.25 в 10:12