Доколко Централната избирателна комисия (ЦИК) като фактор оказва влияние върху изборния процес?
Темата коментира в “Нашият ден“ Стоил Стоилов, изборен експерт и наблюдател, бивш член на Обществения съвет на ЦИК:
“Минаха едни сравнително успешни избори. Никой не беше убит във време на изборния процес, няма запалени районни избирателни комисии... Няма начин ЦИК да не оказва въздействие върху това, което се случва, тъй като тя е управляващият орган на тази административна процедура, която наричаме “избори“. От дейността на този управляващ орган зависи преди всичко организацията на изборния процес – обработката на резултатите, степента на доверие, което се изгражда в обществото.
Що се отнася до работата на ЦИК, някои неща биха могли да бъдат организирани по-добре, това е принцип – винаги може и по-добре.
Ще се спра само на едни аспект, т.нар. "протоколи", които предизвикаха и продължават да предизвикват неудобства, тъй като голяма част от секционните избирателни комисии, още не са минали през изчислителните центрове. Проблемът тук е принципен. Не бих насочвал толкова проблема към ЦИК, колкото към политическите партии.
В България битува разбирането, че честността на изборния процес се гарантира от взаимния контрол на политическите партии в целия изборен процес. То започва от ЦИК, която е изградена на квотен принцип, през районните избирателни комисии и се стигне до секционните избирателни комисии. Това нещо в известна степен е така.
От друга страна, именно заради този изключително близък интерес на политическите партии много от нещата на изборния мениджмънт се подчиняват на политическия интерес, а не на здравия разум. Това стана след падането на социализма в Източния блок, голяма част от политическите партии казаха – “Ние не вярваме на старите режими, искаме да сме вътре, в целия процес".
Има други страни, в които поради ниската степен на доверие самите изборни органи гледат да се отстранят на равно разстояние от всички политически субекти. И по този начин да изграждат доверие в процеса.“
Преброителни центрове
“Когато обсъждахме варианти преди години, беше реализиран един пилотен проект, да се прави броене на резултатите не в секционните избирателни комисии, а в преброителни центрове, които да смесват резултатите от малките секции и по този начин да се прекъсне връзката между тези, които инвестират, грубо казано – в купуването на гласове, контрола, сплашването на избирателите, конкретното място, в което избирателят гласува. Експериментът беше успешен, но политическите партии казаха – “Не, искаме и в най-малката секционна избирателна комисия да знаем какъв е нашия резултат".
Резултатът от това нещо е, че ние в момента и в избирателни секции с 50 човека, и в такива с 800 човека, имаме една и съща дължина на изборния ден.“
Разговора на Мария Мира Христова със Стоил Стоилов и разговора на Грациела Ингелска с Румана Дечева, зам.-председател на Обществения съвет на ЦИК, можете да чуете от звуковия файл.
В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже. За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности? В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..
В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..
От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg