Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петко Георгиев: Сценарият "предсрочни избори" е доста реалистичен

Предсрочни избори – възможно или вероятно

Юлий Павлов: Не е ясно каква идеология има партията на Слави Трифонов

| обновено на 09.04.21 в 10:31
Снимка: Ани Петрова

Тази нощ Централната избирателна комисия прие с решение разпределението на мандатите между шестте политически формации, които влизат в следващото народно събрание. ГЕРБ-СДС получава 75 мандата, "Има такъв народ" – 51, БСП – 43, ДПС – 30, "Демократична България" – 27, "Изправи се! Мутри вън!" – 14. Избирателната активност е 50,61 на сто, сочат окончателните резултати, обявени от ЦИК.

Седмицата след изборите – лидерски изказвания и коментари – анализ в "Нашият ден" прави журналистът Петко Георгиев:

"Високата подкрепа за Слави Трифонов не е изненада. Малко късно – и социолозите, и коментаторите започнаха да обръщат сериозно внимание на Слави Трифонов. Това идва от изненадващия за мнозина висок негов резултат. Не че съм пророк, но аз винаги съм твърдял, че за Слави Трифонов  ще гласуват много повече хора, отколкото излизат в социологията, просто защото социологическите агенции (не само у нас) изпитват сериозни трудности да достигнат до този електорат, който подкрепи Слави Трифонов – млади хора с различни политически убеждения от различни социални сфери. Ако новоизбраното Народно събрание не успее да направи правителство, на едни следващи избори Слави ще вземе още повече. 

Не съм съгласен с това, че той няма идеология – напротив, Слави Трифонов има доста ясна идеология. Той стъпва на опорните точки от референдума, който проведе преди няколко години, освен това има една доста ясна и критична позиция спрямо състоянието на българското общество, която се споделя от огромна част от българите, независимо от това дали те харесват чалга или джаз. Само че Слави Трифонов в момента ще бъде в една изключително сложна позиция. Той въобще не може да състави самостоятелно мнозинство, за да направи правителство. И ако предложи кабинет, съставянето ще зависи от фактори, които са извън него. Може да се договори и да събере 100-тина депутати, но да бъде подкрепен в пленарна зала от ГЕРБ или от ДПС, или от БСП, би означавало да се превърне в техен заложник.

Не ми се струва много вероятно да се състави правителство от този парламент. Ако се състави, то по-скоро ще бъде с мандата на третия, когото президентът предложи. Ниски шансове за успех."

Според Петко Георгиев сценарият "предсрочни избори" е доста реалистичен. "Доста от основните играчи от новата конфигурация биха имали изгода. Смятам, че биха имали изгода и голяма част от избирателите. Коалиционен или експертен кабинет е еднакво неудобен за всички. Не бих се изненадал да имаме нови избори. Само се моля те да са през лятото... Би имало някакъв смисъл от това Народно събрание, ако успее да промени безумията, които бяха утвърдени в Изборния кодекс. Тази гротескна картина, която наблюдавахме на тези избори... не искам, като нация, да се унижаваме с подобен тип избори. Това е недостойно за 21-ви век. 

Чуйте цялото интервю в звуковия файл.

"За първи път една новосъздадена партия, която не е хептен политически проект, изведнъж с летящ старт взе много повече, отколкото всички социолози предричаха. Партията на Слави Трифонов не е ясно каква идеология има, освен това да се изпълнят исканията от референдума, друга програма от тази политическа сила не сме видели.

Такава ситуация се среща рядко в България, а и в Европа – първата политическа сила няма да може да направи кабинет. Дали ще имаме правителство или не, зависи от решението на един-единствен човек – Слави Трифонов. Ако той не предложи кабинет, третият мандат ще бъде неуспешен, защото президентът ще трябва да го даде на БСП, а той разчита на тях за подкрепа на президентските избори. Така че всичко зависи от втория мандат. Но ако Слави Трифонов върне втория мандат, без да предлага кабинет, нещата отиват към предсрочни избори."

Чуйте какво каза социологът Юлий Павлов в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Боряна Ангелова-Игова

Оптимизъм и интеграция: Как спортът приобщава?

В предаването "Време за наука" гостува доц. Боряна Ангелова-Игова , която споделя своите впечатления и анализи за настоящото състояние на спорта в България. Тя изразява оптимизъм, като отбелязва, че изминалата година е била изключително успешна от спортна гледна точка. Карлос Насар: Чакат ме нови предизвикателства, изтощен съм от емоции..

обновено на 17.12.24 в 14:44

Климат, деца и права: Международен проект обединява усилия за устойчиво бъдеще

Децата и техните права често остават на заден план, когато става въпрос за климатичната криза. Според Иван Куцаров от мрежата за гражданско действие "БлуЛинк", именно този аспект е във фокуса на новия проект "Околна среда, права и деца". В интервю за предаването "Време за наука" той обяснява как климатичните проблеми и правата на децата са тясно..

обновено на 17.12.24 в 14:00
Иван Василев, зам.-кмет по финанси в Столичната община.

София става по-чиста и зелена – равносметка от Иван Василев

В навечерието на коледните и новогодишни празници в предаването "Нашият ден" гостува заместник-кметът по финанси на София Иван Василев. В рамките на разговора се обсъждат постигнатото през изминалата година, нерешените проблеми и предстоящите задачи за 2025 г. "Работата за София е привилегия", казва Василев и изразява своята мотивация да..

обновено на 17.12.24 в 13:21
Мануела Несъл

Партньорството на България с ЕБВР през 2024 г.: Преглед на постигнатото и поглед към бъдещето

В рубриката "Темата на деня" дискутирахме развитието на партньорството на България с Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) през изминаващата година и какво предстои в следващите етапи от сътрудничеството ни. Специален гост в студиото беше Мануела Несъл , директор на ЕБВР за България, която разкри ключови данни, проекти и..

публикувано на 17.12.24 в 11:35

"Съвременното китайско общество" – поглед отвътре към днешен Китай

Неотдавна Китайският културен институт в София бе домакин на изключително интересно събитие, събрало представители на културната общност, дипломати, общественици и всички, които проявяват интерес към българо-китайския културен и бизнес обмен. Поводът бе представянето на книгата „Съвременното китайско общество – устройство и начин на живот“...

обновено на 17.12.24 в 11:04