Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Възпитанието като важен отличителен обществен белег

Снимка: Rawpixel

Отнасяй се с другите така, както би искал те да се отнасят с теб – на това правило се подчиняват добрият стил на живот и всички кодове на поведение в обществото. Етикетът и протоколът са зависими от мултикултуралните традиции и обичаи, свързани с бизнеса и общуването. Те съчетават традиции, логика, грамотност, удобство и учтивост и са плод на много сериозна подготовка. На много, много четене и желание да живееш елегантно и с мъдрост.

Етикетът е възникнал в най-висшите слоеве на обществото. Първоначално в Италия, а след това самото понятие получава популярност във Франция от Луи ХІV, който въвежда правилото при приеми в кралския двор на гостите да се раздават картончета с правила за поведение. Днес обаче етикетът е за всички, осъзнали, че човек винаги ще бъде посрещан (а и изпращан) по начина, по който той е избрал да се представи.

Добрите обноски са предпоставка за успех във всяко едно отношение. Те те отличават от конкуренцията в бизнеса и водят до повече контакти. Изграждането на маниери на поведение, личен стил и имидж кара човек да се чувства уютно в различните социални среди.

Швейцария е пример за страна с утвърдени традиции в обучението по етикет и протокол. В миналото около Женевското езеро е имало близо 60 елитни частни училища за добри обноски. Сред най-известните възпитанички на т.нар. швейцарски „финишинг“ училища са принцеса Даяна и Карла Бруни. В момента е останало само едно такова учебно заведение, което обаче се е превърнало в световна емблема. През последните години най-силен интерес към придобиването на добри маниери и добър вкус има в Китай. През 2013 година там се създава първата школа за добри обноски.

Зародил се в Европа, етикетът с днешна дата се развива предимно в Източна Азия и Америка. И все пак, у нас също се наблюдава завръщане към ценностите на възпитанието, което е важен отличителен обществен белег, и към знанието как да се държим така, че да бъдем приятни за околните. Като почти 99% от тези, които искат да овладеят протоколното познание и правилата на вежливостта, са жени.

Етикетът говори за галантно поведение, за подходящо и неподходящо, за визия, която е не по-малко важна от умението да общуваш, за богата обща култура и за съобразяване със средата, в която се намираш, за малките разговори, които изкискват голямо изкуство, за постилане на червен килим, но първо към себе си, а и за културата на хранене. Той е осъзнатото умение, което ти помага да водиш политика и което те доближава до социалната същност и култура. Протоколът, който в България е облечен със закон, пък е най-добрият инструмент на дипломацията. Той е езикът на съвременните управленски елити и побира в себе си техниките за международна учтивост. А именно учтивостта, наложена със сърдечност, е в основата на етикета и протокола. Ако някога те са целели да подчертаят превъзходството на високопоставените, то днес се стремят да улеснят общуването.

Класическият етикет и протокол и вежливите форми на поведение, които принципно доказват, че всъщност вторите седем години на човек са тези, който го формират, са още по значими в условия на криза или пандемия, в каквато светът живее вече повече от година. Те дават препоръки за това как да се държим, когато има дистанция в общуването между хората.

В подкрепа на всичко това в „Какво се случва“ се включиха Анатолий Пазийски, старши дипломат от кариерата, дългогодишен началник на отдел „Вътрешен протокол и церемониал“ в Администрацията на президента, а сега началник на Дирекция „Държавен церемониал“ към МВнР, който разказа за държавния протокол, етикет и правила на поведение, и Мария Касимова-Моасе, преподавател по бизнес протокол и етикет, която сподели тайните на добрия стил, умението за водене на разговор и овладяването на изкуството на бизнес етикета. Както и Нели Попова, кореспондент в Женева, която говори за елитните „финишинг“ училища в Швейцария и придобиването на знания по добри обноски.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В индианските резервати има различни пластове – някои от тях бутафорни

Любомир Кюмюрджиев, журналист, преподавател и създател на Българското общество по индианистика "Орловият кръг", разказва в "Какво се случва пътува" за своите посещения в индианските резервати на Северна Америка и за трагичната история на тяхното създаване.  "Изтласкването на индианците в Северна Америка започва още през 16-17 век. Става дума за..

публикувано на 03.08.24 в 12:04

В Дуванлии – селото на тракийските могили

Дуванлии е село в Горнотракийската низина и в него живеят 565 души. То се намира в община Калояново и е на 24 километра от областния град Пловдив. Край селото е открит един от най-важните тракийски некрополи. Той се състои от над 50 могили – от V век пр. Хр. до Римската епоха. Изследван е през 1926-1929 година под ръководството на професор Богдан Филов...

публикувано на 03.08.24 в 08:45

Нов конкурс на "Фолклорен извор": "Старите песни на нов глас"

От 1 до 4 август 2024 г. в с. Царевец, община Свищов, ще се провежда Дванадесетият Международен Фолклорен фестивал "Фолклорен извор". За първи път в рамките на фестивала ще се проведе и певческият конкурс "Старите песни на нов глас", организиран в партньорство между БНТ, БНР, сдружение "Фолклорен извор" и "Българско многогласие". Над 4000..

обновено на 02.08.24 в 11:11

Отбелязваме 121 години от Илинденско-Преображенското въстание

Илинден е денят, в който се почита Свети пророк Илия. По стар стил той се отбелязва на 2 август, а по нов – на 20 юли. Свети Илия се тачи от всички християни като най-големия библейски пророк, заедно с Моисей. Има поверие, че на този ден морето взима най-много жертви. Днес имен ден имат: Илия, Илиян, Илин, Илина, Илияна и Илко. На днешния ден..

обновено на 02.08.24 в 09:33

Театър "Феникс", където различията изчезват

В ефира на предаването "Нашият ден" гостува Пламена Янкова , ръководител на театрална формация "Феникс". Тя разказа за прераждането на формацията и за това как младежи с и без увреждания преодоляват границите помежду си чрез театралното изкуство. Изкуство срещу дискриминацията на хора с умствени затруднения Деца със СОП, или как да..

обновено на 01.08.24 в 11:12