Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Вечният град" на Живка Маринова в галерия "Астри"

Неотдавна, при посещението ми в новото ателие на Живка, с удивление разбрах, че това място всъщност е било родният ѝ дом. Да, в София – днес вече недалече от центъра, мястото е закътано сред стари фабрики и скоростни градски магистрали. Излъчва обаче уюта на провинциален квартал. Светлината и ароматът са особени; като че ли още ехтят гласовете на децата и семействата, живели някога там.

Струва ми се, че няма как това място във-и-извън града, да не е породило поне част от любовта и възторга, с които Живка рисува градовете. Да не е развило способността ѝ да улавя не просто образи, а настроения и състояния. Няма значение дали това е София, дали е нейде из Франция, Германия, Италия или Гърция, натурата в нейните картини безпогрешно е сведена почти до знак и деликатно се оттегля, за да даде възможност на чувствата да излязат на преден план. 

Светлината в картините ѝ – основен носител на емоция и динамика, пастелният колорит, нанесен мощно с шпаклата, финият акцент изразяват мощ, устойчивост и категоричност на естетиката на художника. Има нещо импресионистично, но и дълбоко лично, съвременно усещане за пространство и композиция. Градът е не просто фон, а жив организъм със своите ритъм и емоции.

Градове на Живка са градове-убежища, градове-светлина, чистота и респект към човека и създаденото от него. Градове, с които се идентифицираме с доза носталгия и копнеж. Те са енциклопедия на човешките чувства и разпознаването ни в тях е естествено.

Изложбата "Вечният град" не е туристическа разходка из Рим. Тя има много по-дълбок и обобщаващ характер и е още едно потвърждение на високата естетика и хуманистичните принципи на художника. В нея са включени няколко картини с маслени бои, формат 100/140 и серия от миниатюри 20/30 см, рисувани през изминалата година.

С тези думи представя изложбата галеристката Вихра Пешева.

Впрочем, това е четвърта самостоятелна изложба в галерия "Астри" на художничката Живка Маринова.

Живка Маринова е родена през 1979 г. в София. През 1997 г. завършва НУИИ "Акад. Илия Петров“, а през 2001 и 2003 г. – съответно бакалавърска и магистърска степен на специалност "Живопис“ в НХА "Николай Павлович“ в класа на акад. Светлин Русев. От 2014 г. е асистент на проф. Ивайло Мирчев в НХА, през 2021 г. защитава докторска дисертация в НХА, а от 2023 г. е главен асистент по "Живопис“ и "Композиция“ и ръководител на знаковото Ателие №50 в катедра "Живопис“. Член е на СБХ, а от 2024 г. е член-кореспондент на БАН, отделение "Изкуства и изкуствознание“.

Живка Маринова има десетки самостоятелни, общи, групови и тематични изложби в София и страната, участия на национални форуми и пленери.

В галерия "Астри" излага ежегодно от 2002 г. във ФОРМАТ 30/30, в пет групови изложби, включително и в Истанбул по проект на галерия "Астри" и Nylon Gallery и три самостоятелни изложби от 2009 до 2025 – "Градини" (2009), "Бряг" (2016), и "Улици" (2022).

Димитрина Кюркчиева разговаря в "Артефир" с авторката и галеристката преди откриването на изложбата "Вечният град" на 11 февруари в галерия "Астри". Изложбата може да бъде видяна до 28 февруари 2025 г.

Снимки – галерия "Астри"

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

6Fest представя артисти от 8 държави в Пловдив през април

16-ото издание на Международния фестивал за улични изкуства 6Fest (ШестФест) предстои в Пловдив от 24 до 27 април. За шеста поредна година фестивалът е част от Културния календар на Община Пловдив. 6Fest започна годината с международно признание – фестивалът получи отличието EFFE Label 2024-2025 на Европейската фестивална асоциация (EFA).  Етикетът..

публикувано на 11.02.25 в 18:15
Алфред Фосколо (вляво) и Емил Янев

Рискувай и се надявай: Един живот в четири действия

В епизод 576 "Трамвай по желание" представя на своята публика знаменития българо-френски хуманитарист и дисидент Алфред Фосколо. Животът на Фреди наподобява версия на героя на Дюма граф Монте Кристо, в условията на Студената война. Алфред (Фреди) Фосколо е роден в България. Майка му е българка, а баща му французин. От 1949 г. със..

публикувано на 11.02.25 в 17:20

Блек метъл атака на Vokodlok и Nocturn в столичния клуб "При Черепите"

Внимание! Внимание! Предстоящият анонс не се препоръчва за хора със слаби сърца, почитатели на "Евровизия", лица извън памперс или такива, отправени на пътешествие с незакотвения си Аз. …Сгушена в сърцето на Румъния, призрачна Трансилвания примамва търсачите на силни усещания и любителите на ужаси със своите мъгливи планини, готически замъци и..

публикувано на 11.02.25 в 16:25
Доли Партън

Свалиха мюзикъл на Доли Партън в Операта в Манчестър

След втори случай на агресия на хомофобска основа от страна на публиката към актьорите, мюзикълът, посветен на Доли Партън, беше свален от афиша на Операта в Манчестър, предаде Би Би Си.  Двама от гостите в две поредни представления крещели обиди на хомофобска основа срещу актьорите и били агресивни, което довело до прекъсване на представлението и..

публикувано на 11.02.25 в 15:51
Светлин Русев (1933-2018) – „Пейзаж с пране“, 1961

Възможните връзки: Образи из ателието на Николай Шмиргела

През 2023 г. Софийска градска художествена галерия получава голямо дарение от Юлия Банкова и нейни близки – наследници на големия художник и скулптор Николай Шмиргела. Дарението съдържа произведения от български и чужди автори, които са в основата на цяла експозиция. Тя ще бъде открита на 11 февруари в СГХГ под наслов "Възможните връзки: Образи из..

публикувано на 11.02.25 в 15:45