Неотдавна, при посещението ми в новото ателие на Живка, с удивление разбрах, че това място всъщност е било родният ѝ дом. Да, в София – днес вече недалече от центъра, мястото е закътано сред стари фабрики и скоростни градски магистрали. Излъчва обаче уюта на провинциален квартал. Светлината и ароматът са особени; като че ли още ехтят гласовете на децата и семействата, живели някога там.
Струва ми се, че няма как това място във-и-извън града, да не е породило поне част от любовта и възторга, с които Живка рисува градовете. Да не е развило способността ѝ да улавя не просто образи, а настроения и състояния. Няма значение дали това е София, дали е нейде из Франция, Германия, Италия или Гърция, натурата в нейните картини безпогрешно е сведена почти до знак и деликатно се оттегля, за да даде възможност на чувствата да излязат на преден план.
Светлината в картините ѝ – основен носител на емоция и динамика, пастелният колорит, нанесен мощно с шпаклата, финият акцент изразяват мощ, устойчивост и категоричност на естетиката на художника. Има нещо импресионистично, но и дълбоко лично, съвременно усещане за пространство и композиция. Градът е не просто фон, а жив организъм със своите ритъм и емоции.
Градове на Живка са градове-убежища, градове-светлина, чистота и респект към човека и създаденото от него. Градове, с които се идентифицираме с доза носталгия и копнеж. Те са енциклопедия на човешките чувства и разпознаването ни в тях е естествено.
Изложбата "Вечният град" не е туристическа разходка из Рим. Тя има много по-дълбок и обобщаващ характер и е още едно потвърждение на високата естетика и хуманистичните принципи на художника. В нея са включени няколко картини с маслени бои, формат 100/140 и серия от миниатюри 20/30 см, рисувани през изминалата година.
С тези думи представя изложбата галеристката Вихра Пешева.
Впрочем, това е четвърта самостоятелна изложба в галерия "Астри" на художничката Живка Маринова.
Живка Маринова е родена през 1979 г. в София. През 1997 г. завършва НУИИ "Акад. Илия Петров“, а през 2001 и 2003 г. – съответно бакалавърска и магистърска степен на специалност "Живопис“ в НХА "Николай Павлович“ в класа на акад. Светлин Русев. От 2014 г. е асистент на проф. Ивайло Мирчев в НХА, през 2021 г. защитава докторска дисертация в НХА, а от 2023 г. е главен асистент по "Живопис“ и "Композиция“ и ръководител на знаковото Ателие №50 в катедра "Живопис“. Член е на СБХ, а от 2024 г. е член-кореспондент на БАН, отделение "Изкуства и изкуствознание“.
Живка Маринова има десетки самостоятелни, общи, групови и тематични изложби в София и страната, участия на национални форуми и пленери.
В галерия "Астри" излага ежегодно от 2002 г. във ФОРМАТ 30/30, в пет групови изложби, включително и в Истанбул по проект на галерия "Астри" и Nylon Gallery и три самостоятелни изложби от 2009 до 2025 – "Градини" (2009), "Бряг" (2016), и "Улици" (2022).
Димитрина Кюркчиева разговаря в "Артефир" с авторката и галеристката преди откриването на изложбата "Вечният град" на 11 февруари в галерия "Астри". Изложбата може да бъде видяна до 28 февруари 2025 г.
Снимки – галерия "Астри"
16-ото издание на Международния фестивал за улични изкуства 6Fest (ШестФест) предстои в Пловдив от 24 до 27 април. За шеста поредна година фестивалът е част от Културния календар на Община Пловдив. 6Fest започна годината с международно признание – фестивалът получи отличието EFFE Label 2024-2025 на Европейската фестивална асоциация (EFA). Етикетът..
В епизод 576 "Трамвай по желание" представя на своята публика знаменития българо-френски хуманитарист и дисидент Алфред Фосколо. Животът на Фреди наподобява версия на героя на Дюма граф Монте Кристо, в условията на Студената война. Алфред (Фреди) Фосколо е роден в България. Майка му е българка, а баща му французин. От 1949 г. със..
Внимание! Внимание! Предстоящият анонс не се препоръчва за хора със слаби сърца, почитатели на "Евровизия", лица извън памперс или такива, отправени на пътешествие с незакотвения си Аз. …Сгушена в сърцето на Румъния, призрачна Трансилвания примамва търсачите на силни усещания и любителите на ужаси със своите мъгливи планини, готически замъци и..
След втори случай на агресия на хомофобска основа от страна на публиката към актьорите, мюзикълът, посветен на Доли Партън, беше свален от афиша на Операта в Манчестър, предаде Би Би Си. Двама от гостите в две поредни представления крещели обиди на хомофобска основа срещу актьорите и били агресивни, което довело до прекъсване на представлението и..
През 2023 г. Софийска градска художествена галерия получава голямо дарение от Юлия Банкова и нейни близки – наследници на големия художник и скулптор Николай Шмиргела. Дарението съдържа произведения от български и чужди автори, които са в основата на цяла експозиция. Тя ще бъде открита на 11 февруари в СГХГ под наслов "Възможните връзки: Образи из..
В "Покана за пътуване" ни гостува човек за когото пътешествията за професия, страст, наука и начин на живот. Професор Климент Найденов, декан на..
Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events организират "Опералия" в София през есента. Конкурсът "Опералия" за света на класическата музика е..
Заедно с проф. Людмил Димитров в "Terra Култура" отваряме вратата към едно дълго пътуване в посока словенската д(р)амасцена. През 2025 година в Словения..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg