Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Арте Урбана Колектив“ предизвиква креативността на публиката със спектакъл

Снимка: @arteurbanacollectif/

„Как да се превърнеш в Айнщайн за един час?“ ще е въпросът, който екипът на „Арте Урбана Колектив“ ще постави на сцена „Дерида“ утре, 20 април, от 19.30 часа. Едноименният спектакъл цели да впусне публиката в едно пътешествие из измеренията на креативността. Като изучава тайните на творческия импулс, превърнал Алберт Айнщайн в един от най-велите умове на всички времена, зрителят ще може да види своето място в света и света като най-вдъхновяващата рамка, провокираща творчеството.

Именно креативността се смята за най-важното умение на 21-ви век, а „Арте Урбана Колектив“ ще се опитат да докажат, че 60 минути са напълно достатъчни, за да може човек да се превърне в неин експерт.

Димитър Узунов, автор на текста в спектакъла „Как да се превърнеш в Айнщайн за един час?“ и изпълнител в него, сподели в „Артефир“, че всъщност не е толкова трудно да стъпиш в обувките на немския физик и дори да оставиш свои следи с тях. Според него единственото нещо, което човек трябва да направи, е  да узнае какви са елементите на креативността и да им обърне повече внимание. Разбере ли къде трябва да вложи своите усилия, той ще успее да развие творческия си потенциал.

„Айнщайн, разбира се, е творял в науката, но принципите на креативността му могат да бъдат използвани в абсолютно всяка сфера на човешката дейност“, допълни още Узунов. Заедно с астрофизика д-р Владимир Божилов и сценографа на спектакъла Никола Налбантов той търси различни материали за креативността на Айнщайн и за това какво го прави такъв творчески гений. В рамките на три месеца те изследват автори от психологията, както и различни експерти по креативност, и така разбират, че нещата, които го правят креативен не са чак толкова много и не са чак толкова далеч от обикновения човек.

Идеята на интерактивния спектакъл обаче не е просто да събуди скрития Айнщайн във всеки един от зрителите му, а да провокира желание у тях да опознаят творческия си импулс. „Как да се превърнеш в Айнщайн за един час?“ говори и за ролята на изкуствения интелект в човешкия живот. Той е посветен на сър Кен Робинсън, който разбуни духовете с въпроса си „Дали училищата убиват творчеството?“.

За рамките, които в повече случаи са добър помощник на креативността, за човекоцентричния поглед към Вселената и всичко, онова, което можете да изпитате за час време като Айнщайн – Димитър Узунов разказва в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Бандата на Банши" търси рецепта за магия в късометражен филм

Магията е заложена вътре в нас, благодарение на приказките и историите, с които изучаваме света като деца. Всеки път, когато се впуснем в подобно приключение, ние развиваме въображението си. Така разширяваме себе си и се чувстваме изпълнени и вдъхновени. На този принцип Ангел Георгиев създава късометражната комедия, съчетана с вълшебства, "Бандата..

публикувано на 26.04.24 в 08:35

Поезията на Каръл Ан Дъфи в първо издание на български език

На 26 април от 18.30 часа в новото пространство за събития "Светофар" в София ще се състои премиерата на поетичната книга "Кой те обича" от Каръл Ан Дъфи. За поезията на британската поетеса, поет лауреат на Обединеното кралство (2009-2019 г.), ще говорят издателят и преводач на книгата Калоян Игнатовски , Надежда Радулова и Мария П. Василева...

публикувано на 26.04.24 в 07:50

За скандалната пиеса на Иван Теофилов – 60 години по-късно

Скандалната навремето пиеса на Иван Теофилов "Поетът и планината" (1963) излиза за първи път като текст 60 години по-късно, като в книгата освен пиесата е отразена и нейната история.  Публикувани са отзиви, рецензии и цялата съпътстваща разгромяваща театралнокритическа рецепция, както и спомени на създателите на спектакъла с режисьор Леон Даниел...

публикувано на 25.04.24 в 17:55

Серия от лекции за тялото в киното с водещ Николай Колев

Движенческата лаборатория "Ход" е пространство, ръководено от Цвета Дойчева. В нея се провеждат работилници, посветени на танца и движението. Сега там тече цикъл лекции на Николай Колев, които преминават по-скоро като разговори на тема "Тялото в киното".  "Еросът и порастването – филми с инициация" беше темата на първата лекция. Сега предстои втората..

публикувано на 25.04.24 в 17:29

Офорти на варненски ученици по рисунки на Владимир Димитров-Майстора

Как изглеждат рисунки на Владимир Димитров-Майстора през очите на ученици от специалност "Изящни изкуства" в Националното училище по изкуства "Добри Христов" в град Варна? За това разказват художникът Георги Кенаров и неговите ученици – Виктория Стоянова, Клементина Савова и Мария Бузева. В Градската художествена галерия "Борис Георгиев" в..

публикувано на 25.04.24 в 17:15