Картини, рисувани по памет и по снимки, разказват истории за самотата, уединението, щастието и спокойствието на битието. С тях зрителят има усещането, че ходи по облаци, но не по онези чисти и бели пухкави памучета в небето, а из интернет пространствата, които съхраняват нашата памет. Или в случая тази на Нора Ампова. За нея облакът е воайорът, свидетел на случващото се с нас. Затова и рисува онова, което той виждат. Изложбата на художничката, посветена на „Истории от облака“, вече може да бъде разгледана в столичната галерия „Нюанс“. От 20 април до 9 май.
В 23 живописни платна визуалната артистка, която работи в сферата на живописните медии, изследва споделените в облака мигове. Някои от тях говорят за изолацията на изминалата година, други пък за откровената интимност у човека. Пасторални пейзажни композиции отвеждат зрителя в покрайнините на Женева, но и навсякъде другаде, където иска да бъде. Миговете в картините на Нора Ампова всъщност са универсални. Те напомнят, че независимо дали говорим за виртуалните облаци, или за тези в небето, някой някъде винаги ни наблюдава и не е без значение какво оставяме след себе си.
В творбите ѝ се открива и препратка към Дейвид Хокни и неговите пусти бездни, заобиколени от жизнерадостни цветове. Английският художник, сценограф и фотограф е бил сред любимите артисти на нейния учител – Адрей Даниел. Открива се и възможност зрителите да дорисуват историите. На този вид общуване Нора Ампова много държи.
Ако искате да научите още за изложбата ѝ „Истории от облака“, пуснете си звуковия файл.
На 24 ноември в Голямата зала на "Доходното здание" (Сцената на Драматичния театър) в град Русе е премиерата на поетично - музикалния спектакъл "Свят и Храм". В него взимат участие актьорите Елена Петрова и Янко Лозанов, които заедно със симфоничния оркестър на Държавна опера - Русе под диригентството на Велислава Скрильова, ще ни потопят в магичен и..
Гьотеборгският университет е единственият в света, в който класическият старобългарски език се изучава като самостоятелна специалност. Доц. Антоанета Гранберг е изследовател и лектор по славянски езици, преподавател по старобългарски език в Швеция, председател на Комитета на шведските слависти, както и Комитета на скандинавските слависти и..
Наричат "Гунди – легенда за любовта" киносъбитието на десетилетието у нас. Причината са колкото всичките над 500000 продадени билета, които превръщат филма в най-гледания от 1989 година насам, и тълпите от хора на различна възраст, които извиват опашки пред касите на кината, толкова и отдаденият екип, който от пораждането на идеята за филмовия..
Гостът ни е някой, който може да се справи с много "Палави ноти". Певица, композитор, текстописец, дубльор на анимационни герои във филми – тя знае, че изкуството е бягане на дълги разстояния. В "Тийн Тайм" разговаряме с Венелина Миланова , ръководител на вокална група "Палави ноти"! Венелина споделя, че музиката за нея е била детска..
" Свой на чужда земя " e книга, състояща се от разговори на Борис Зафиров с Блажо Николич, с фокус върху приноса му през 90-те години на миналия век към български театрални актьори, дали тласък за допълнително разгръщане на творческия им потенциал. Интервютата предлагат една много интересна и различна от обичайното гледна точка на успешно..
Сравняват го с Кормак Макарти и Уилям Фокнър, а защо не и с Оруел. "Пророческа песен" е петият му роман, за който през 2023 г. получава наградата "Букър"...
Прочутият мюзикъл "Криворазбраната цивилизация" по пиесата на Добри Войников оживя на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Режисьор..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg