Могат ли българите да се справят успешно с провокираната от коронавируса икономическа криза – това е един от най-сериозните проблеми, с които ще се сблъскат новите управляващи и бъдещото правителство – от която и да е политическа сила да бъде излъчено то.
През последните седмици бяха публикувани мрачни прогнози на чуждестранни експерти за задаващ се икономически шок, който можел да повтори годините 2008-2009 в света. Това бе изявлението дори на президента на Европейската централна банка Кристин Лагарт.
От българска страна също се чуват неприятни прогнози, икономически експерти предсказват, че през есента у нас ще се завъртят кризисните моменти, предизвикани от коронавируса, но не само от пандемичните условия. Предстоят тежки решения и затварянето на цели отрасли и това може да предизвика и съответната политическа криза, съвсем скоро след парламентарните избори от 4 април – това са нерадостните прогнози.
Икономическият експерт на КТ „Подкрепа“ Ваня Григорова не чертае толкова лоши времена за България до края на годината. Тя смята, че един неприятен икономически сценарий може да бъде избегнат с точни мерки от страна на бъдещото правителство – като например социални плащания, но навреме и на точните хора и фирми, ясно насочване на европейските средства в стопанската сфера и още ред други… Засега обаче тя не вижда конкретни предложения от нито една от шестте парламентарни партии, които само преди една седмица заеха местата си в парламента.
Чуйте повече в звуковия файл.За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg