Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Светослав Александров: Свободата на словото върви с отговорността за казаното

Особености на кенсъл културата

Силвия Недкова: Нито една добра кауза не заслужава зли защитници

Снимка: pixabay

Кенсъл култура най-общо означава отричане на дадена личност и нейните постижения с порой от нападки и обиди в социалните мрежи. Това се случва след изказване на някакво непопулярно мнение, което не съвпада с обичайните линии на поведение, признати за валидни от дадена общност. Често проявите на кенсъл културата обаче водят до разрушаване на репутации, до срив на кариери, до публично унижение. Последствията надвишават в пъти самото действие.

Светослав Александров, създател на сайта Космос.бг, автор на научнопопулярни книги, прави анатомия на кенсъл културата в „Какво се случва”.

Кенсъл културата е плашещо явление. То започва, когато се отварят социалните мрежи Фейсбук и Туитър. Там всичко остава и на всеки може да бъде потърсена отговорност за думите му. На пръв поглед няма нищо лошо, защото свободата на словото върви с отговорността за казаното и това е нормално, въпросът е дали има реципрочност.  

Разбира се, че има позиции, които са морално осъдими и съответно, когато човек направи такава осъдителна постъпка, той заслужава някакво порицание, но въпросът е, че начинът, по който стават нещата в интернет, наподобява улично правосъдие и осъждане на позорния стълб."

Според Светослав Александров в България кенсъл културата все още не се е наложила с такава сила, както в западните общества, защото ние притежаваме някакъв „тоталитарен имунитет”.

Чуйте повече в звуковия файл.

Кенсъл култура в български вариант

„Нито една добра кауза не заслужава зли защитници” – пише журналистката от сайта за култура „Площад Славейков” Силвия Недкова

Моят паралел с Народния съд е, за да осъзнаем докъде бихме могли да стигнем – казва тя – в България кенсъл културата засега действа само в социалните мрежи. Това обаче не е по-приятно – никой не обича да бъде нападан от глутница хора, които гледат едностранчиво, избягват контекста, създават ситуация, в която аргументите са излишни. Кенсъл културата у нас е все още в прощъпулник, защото никой не е пострадал в реалния свят

От друга страна, май живеем във време, в което развенчаването на авторитети е общ спорт. Тази тенденция на изравняване на мненията, която социалните мрежи усилват като мегафон, е изключително видима и много опасна. В културата тя се изразява в преминаване в един етап на чалгализиране, масовата култура надделява, културният болшевизъм настъпва със страшна сила, личното мнение става най-големият критерий."

Чуйте Силвия Недкова в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ивайло Иванов

Сборник в памет на поета Ивайло Иванов

Сборникът "Изборът на поета: Ивайло Иванов" е резултат от проведената през декември 2022 г. Национална научна конференция "Изборът на поета: 50 години от рождението на Ивайло Иванов", на която взимат участие видни учени литературоведи. Сборникът съдържа шест дяла, като освен статии, в него има и интервюта, архивни материали и спомени. Ето и думите..

публикувано на 10.01.25 в 08:15

Промяна в статута на Националната награда за поезия "Иван Николов"

Като една от най-престижните награди за поезия у нас, Националната награда за поезия "Иван Николов" е следена с интерес от почитателите на българската поезия, от авторите и от издателите.  Този декември 2024 година награждаване не се състоя, защото конкурсът не беше обявен.  Организаторите сега представят новата си концепция за статут и график...

публикувано на 09.01.25 в 16:40

Поезията на 90-те оживява във филми

Кратките филми по поезията на 90-те започват турне из страната. Прожекция по стихове на българските автори ще се състои на 10 януари 2025 г. от 18 часа в сградата на Народно читалище "Светлина - 1975", с. Гара Елин Пелин. Филмите са съчетание на поезия, музика и визия. Авторите, по чиято поезия са направени, са имена като Иван Методиев, Екатерина..

публикувано на 09.01.25 в 15:47
Димитър Коруджиев

Памет за Димитър Коруджиев

Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст.  "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както и "Домът на Алма“, "Преди да се умре. Фантазия за Сашо Сладура", "1989“, и др. На читателски интерес се радват и книгите му с есета на християнска тематика.  Пред БТА писателят Деян Енев казва за..

публикувано на 09.01.25 в 15:35

Литературната 2025 година: Тенденции, теми и очаквания според водещи издатели

В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година. Десислава Желева, Темз Арабаджиева и Димитър Риков. Те обсъдиха какви са очакванията, темите и предизвикателствата, които предстоят в света на книгите. Ето какво разказаха те. "Може би тенденциите не..

обновено на 09.01.25 в 13:26