Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Светослав Александров: Свободата на словото върви с отговорността за казаното

Особености на кенсъл културата

Силвия Недкова: Нито една добра кауза не заслужава зли защитници

Снимка: pixabay

Кенсъл култура най-общо означава отричане на дадена личност и нейните постижения с порой от нападки и обиди в социалните мрежи. Това се случва след изказване на някакво непопулярно мнение, което не съвпада с обичайните линии на поведение, признати за валидни от дадена общност. Често проявите на кенсъл културата обаче водят до разрушаване на репутации, до срив на кариери, до публично унижение. Последствията надвишават в пъти самото действие.

Светослав Александров, създател на сайта Космос.бг, автор на научнопопулярни книги, прави анатомия на кенсъл културата в „Какво се случва”.

Кенсъл културата е плашещо явление. То започва, когато се отварят социалните мрежи Фейсбук и Туитър. Там всичко остава и на всеки може да бъде потърсена отговорност за думите му. На пръв поглед няма нищо лошо, защото свободата на словото върви с отговорността за казаното и това е нормално, въпросът е дали има реципрочност.  

Разбира се, че има позиции, които са морално осъдими и съответно, когато човек направи такава осъдителна постъпка, той заслужава някакво порицание, но въпросът е, че начинът, по който стават нещата в интернет, наподобява улично правосъдие и осъждане на позорния стълб."

Според Светослав Александров в България кенсъл културата все още не се е наложила с такава сила, както в западните общества, защото ние притежаваме някакъв „тоталитарен имунитет”.

Чуйте повече в звуковия файл.

Кенсъл култура в български вариант

„Нито една добра кауза не заслужава зли защитници” – пише журналистката от сайта за култура „Площад Славейков” Силвия Недкова

Моят паралел с Народния съд е, за да осъзнаем докъде бихме могли да стигнем – казва тя – в България кенсъл културата засега действа само в социалните мрежи. Това обаче не е по-приятно – никой не обича да бъде нападан от глутница хора, които гледат едностранчиво, избягват контекста, създават ситуация, в която аргументите са излишни. Кенсъл културата у нас е все още в прощъпулник, защото никой не е пострадал в реалния свят

От друга страна, май живеем във време, в което развенчаването на авторитети е общ спорт. Тази тенденция на изравняване на мненията, която социалните мрежи усилват като мегафон, е изключително видима и много опасна. В културата тя се изразява в преминаване в един етап на чалгализиране, масовата култура надделява, културният болшевизъм настъпва със страшна сила, личното мнение става най-големият критерий."

Чуйте Силвия Недкова в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стефан Божков и Валери Чакалов

Стефан Божков и Валери Чакалов със съвместна нова излжба

В галерия "Ракурси" беше открита съвместната изложба на последните произведения на двама известни художници – Валери Чакалов и Стефан Божков. От години те често показват работите си заедно и в експозициите ясно личи онова "свободно общуване" между творбите им, "разговорът", който протича между тях. Различни като изразни средства, те..

публикувано на 29.03.24 в 15:00

Пътеводител из римския свят от Марк Сидоний Фалкс и Джери Тонър

"Обиколете Римската империя в нейния разцвет с Марк Сидоний Фалкс и неговия придружител, не особено изтънчения брит, д-р Джери Тонър", приканват издателите на книгата "Голямата обиколка на Римската империя".  Изглежда, че авторите са двама, но всъщност е един в две роли. Д-р Джери Тонър, който е ръководител на Катедрата по класическа филология и..

публикувано на 29.03.24 в 13:29

24 часа театър – събитие за истински ценители!

Наближаването на Международния ден на театъра е идеален повод за начало на театралният маратон на "Алма Алтер". От сутринта на 30-и март до сутринта на 31-ви март  театърът ще бъде дом на любители на театъра, готови да се потопят в света на театралното изкуство и да преживеят неповторими емоции. Разговорът в "Нашият ден" с Мариела Димитрова ,..

обновено на 29.03.24 в 10:44

Поетичен спектакъл в чест на Иван Радоев

ДКТ "Иван Радоев" - Плевен представя на 30 март поетичния пърформанс "Един бял лист" по стихотворения на големия български поет и драматург Иван Радоев. Така ще отбележи 97 години от рождението му.  Спектакълът е по идея на Калоян Радоев, внук на поета, а режисурата е на Йордан Славейков. Участват: Иван Радоев-син, Антъни Пенев, Димитър Николов,..

публикувано на 29.03.24 в 10:40

Пианистът Виктор Костов: Вълнението е това, което остава скрито за публиката

В Световния ден на пианото в рубриката "Темите на деня" гостува талантливия млад пианист  Виктор Костов . Преди дни в зала "България" се случи един незабравим музикален спектакъл, който остави всички присъстващи изцяло пленени от виртуозното изпълнение на вълнуващи мелодии. Концертът, озаглавен "Магията на вариациите", представи изключителни..

обновено на 29.03.24 в 10:31