Какво се случи в отиващата си седмица във вътрешнополитически план? Кого спасява фарсът в политиката?
Темата коментира в “Нашият ден“ политологът и преподавател в НБУ – Иван Начев.
“Този фарс, ако погледнете, спасява всички. Независимо от тяхната готовност да съставят или да не успеят да съставят правителство. Тъй като ясно показва няколко разделителни линии, вътре в парламента.
Едната, разбира се, е анти-ГЕРБ линията. В тази последна седмица доста камъни хвърляхме, образно казано, по умрялото куче, но не бива да забравяме, че кучето не е умряло. И ако продължава така поведението на някои от останалите политически партии вътре в парламента, може след известно време той отново да се върне на бял кон. Да, има много по-голямо мнозинство, отколкото всички очакват към момента.
От една страна, фокусираме вниманието си върху основните политически процеси, които текат в парламента, например предложенията за промени в изборното законодателство, изобщо работата върху правилника за дейността на парламента. Някои други законодателни предложения, които се чуха. Те наистина са много интересни и в крайна сметка ще разрешат някои от проблемите, които стоят с години в българското общество и които миналата година голяма част от протестиращите граждани подкрепиха.
Само че на фона на това желание, на тази заявка за такива големи промени, да няма желание да се състави правителство в рамките на този парламент, изглежда, меко казано, смешно, защото всеки от нас знае, че един следващ парламент може да промени това законодателство. Кому е нужно да се правят такива кардинални промени, ако те няма действително да бъдат въведени в практиката и да има резултат от това въвеждане.
Извън парламента, разбира се, имаше две неща, освен поведението на министър-председателя в оставка, самото желание на ГЕРБ да състави правителство, в което той да не се ангажира вече с това правителство. Което, разбира се, може да означава заявка за участие в президентски избори и най-вероятно това означава, но може да означава и друго, че просто той подценява цялата ситуация в сегашния парламент.
В крайна сметка ние сме парламентарна република и макар в последния мандат на ГЕРБ това много-много да не се забелязваше, именно заради поведението на министър-председателя, който не желаеше да посети Народното събрание, така и заради това, че именно ние, гражданите, сме вкарали в този парламент две съвсем нови партии – коалиции, които са изразители на протеста в българското общество.“
Етични норми
“За етичните и поведенчески норми в българския политически живот няма какво да говорим, защото те много отдавна изчезнаха. Виждаме и последния, и предишните два парламента, политическото говорене слезе до толкова ниско равнище, бих казал махленско, в което говорене няма лошо, ако наистина сме в махалата. Но когато ти си отговорен пред целия български народ и си сложен там, за да защитаваш неговите интереси, да говориш по този начин е една голяма обида за народа.
Всеки един от играчите в този парламент няма много големи шансове вътре в парламента. И това е абсолютно непредсказуемо по отношение на следващите, не само месеци, но и години. Ако погледнете програмите на партиите, предизборните. Имаше партии, които действително отговорно бяха подходили към това, което предлагат. В техните програми човек може да намери възгледи, разбирания, стремежи. И една от тези програми беше именно на ГЕРБ. И на фона на този прагматизъм вие виждате изведнъж точно обратното поведение.
Първо, до момента не е сключено споразумение с Европейската комисия за следващия финансов период, което означава абсолютна безотговорност. Няма нито една одобрена програма. Не искат да внесат Плана за възстановяване. Това за какво говори? Не само няма морал, а и изключително двуличие на редица политически партии. Включително това, което вчера наблюдавахме по отношение на главния прокурор.“
“Има такъв народ“
“Винаги може да се реализира правителство в този парламент. Просто, когато говорим за новите партии, най-вече за ИТН, защото в другите нови партии има хора с политически опит. Логично е да виждаме това, което става не само в Народното събрание, но и извън него. Можем да си спомним, че голяма част от партиите, които са се появявали по този начин, винаги така са действали в началото, леко хаотично. И това е съвсем нормално, машината сега заработва. Те никога не са работили като депутати.“
Повече можете да чуете от звуковия файл.
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов , журналист от "Свободна Европа". "Словосъчетанието "Съдебна реформа", най-общо казано, води след себе си българската правосъдна система да може да осигурява справедливост, което пък от своя страна да..
Баба Сийка Георгиева живее в радомирското село Жедна. Тя е на 83 години и все още работи – нейното лично стопанство се състои от стадо кози и овце, около 80 кокошки и петли, няколко кошера с пчели и няколко кучета. Освен това, в двора си баба Сийка e засадила овошки, сади и отглежда зеленчуци, а за зимния сезон си има и парник. Докато пасе стадото си..
С началото на Новата година Марк Зукърбърг, собственикът на Фейсбук, съобщи, че Meta – компанията майка на Facebook, прекратява програмата си за проверка на фактите от независими експерти и ще възприеме т.нар. "модел на общностни бележки". Започнаха дискусии във всички социални мрежи – до какво би довело това във времената на фалшивите новини и..
За протестите в Грузия, дори и на Коледа и Нова година, разказва от първо лице Темука Капанадзе, инженер, един от многото протестиращи в Тбилиси през последните месеци. "Отначало протестите бяха малки, а после, когато разбрахме, че искат да спрат преговорите за членството ни в ЕС, тогава голяма маса хора реагира и протестите станаха големи. Дори..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси в предаването "Законът и Темида". Калин Тихолов: "Притежавам наследствен имот, който е бил одържавен по време на комунизма. В средата на 50-те години на виналия век през парцела е прокаран уличен водопровод. Имотът ни е възстановен..
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов ,..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Днес поздравяваме Тони Димитрова с рождения ѝ ден – обичаната българска певица, която продължава да вълнува сърцата на своите почитатели. В навечерието..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg