Какво се случи в отиващата си седмица във вътрешнополитически план? Кого спасява фарсът в политиката?
Темата коментира в “Нашият ден“ политологът и преподавател в НБУ – Иван Начев.
“Този фарс, ако погледнете, спасява всички. Независимо от тяхната готовност да съставят или да не успеят да съставят правителство. Тъй като ясно показва няколко разделителни линии, вътре в парламента.
Едната, разбира се, е анти-ГЕРБ линията. В тази последна седмица доста камъни хвърляхме, образно казано, по умрялото куче, но не бива да забравяме, че кучето не е умряло. И ако продължава така поведението на някои от останалите политически партии вътре в парламента, може след известно време той отново да се върне на бял кон. Да, има много по-голямо мнозинство, отколкото всички очакват към момента.
От една страна, фокусираме вниманието си върху основните политически процеси, които текат в парламента, например предложенията за промени в изборното законодателство, изобщо работата върху правилника за дейността на парламента. Някои други законодателни предложения, които се чуха. Те наистина са много интересни и в крайна сметка ще разрешат някои от проблемите, които стоят с години в българското общество и които миналата година голяма част от протестиращите граждани подкрепиха.
Само че на фона на това желание, на тази заявка за такива големи промени, да няма желание да се състави правителство в рамките на този парламент, изглежда, меко казано, смешно, защото всеки от нас знае, че един следващ парламент може да промени това законодателство. Кому е нужно да се правят такива кардинални промени, ако те няма действително да бъдат въведени в практиката и да има резултат от това въвеждане.
Извън парламента, разбира се, имаше две неща, освен поведението на министър-председателя в оставка, самото желание на ГЕРБ да състави правителство, в което той да не се ангажира вече с това правителство. Което, разбира се, може да означава заявка за участие в президентски избори и най-вероятно това означава, но може да означава и друго, че просто той подценява цялата ситуация в сегашния парламент.
В крайна сметка ние сме парламентарна република и макар в последния мандат на ГЕРБ това много-много да не се забелязваше, именно заради поведението на министър-председателя, който не желаеше да посети Народното събрание, така и заради това, че именно ние, гражданите, сме вкарали в този парламент две съвсем нови партии – коалиции, които са изразители на протеста в българското общество.“
Етични норми
“За етичните и поведенчески норми в българския политически живот няма какво да говорим, защото те много отдавна изчезнаха. Виждаме и последния, и предишните два парламента, политическото говорене слезе до толкова ниско равнище, бих казал махленско, в което говорене няма лошо, ако наистина сме в махалата. Но когато ти си отговорен пред целия български народ и си сложен там, за да защитаваш неговите интереси, да говориш по този начин е една голяма обида за народа.
Всеки един от играчите в този парламент няма много големи шансове вътре в парламента. И това е абсолютно непредсказуемо по отношение на следващите, не само месеци, но и години. Ако погледнете програмите на партиите, предизборните. Имаше партии, които действително отговорно бяха подходили към това, което предлагат. В техните програми човек може да намери възгледи, разбирания, стремежи. И една от тези програми беше именно на ГЕРБ. И на фона на този прагматизъм вие виждате изведнъж точно обратното поведение.
Първо, до момента не е сключено споразумение с Европейската комисия за следващия финансов период, което означава абсолютна безотговорност. Няма нито една одобрена програма. Не искат да внесат Плана за възстановяване. Това за какво говори? Не само няма морал, а и изключително двуличие на редица политически партии. Включително това, което вчера наблюдавахме по отношение на главния прокурор.“
“Има такъв народ“
“Винаги може да се реализира правителство в този парламент. Просто, когато говорим за новите партии, най-вече за ИТН, защото в другите нови партии има хора с политически опит. Логично е да виждаме това, което става не само в Народното събрание, но и извън него. Можем да си спомним, че голяма част от партиите, които са се появявали по този начин, винаги така са действали в началото, леко хаотично. И това е съвсем нормално, машината сега заработва. Те никога не са работили като депутати.“
Повече можете да чуете от звуковия файл.
Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg