Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Запознайте се: Маркиян Камиш

Снимка: ru.wikipedia.org

Със сигурност името на младия (роден 1988 г. в Киев) украински писател трябва да бъде запомнено, защото е впечатляващо добър и следващите му книги са очаквани с интерес. „Скрап от Зоната“ е първата му книга на български в превод на Лилия Желева и под редакцията на Албена Стаменова.

Преди нея е издал само още една през 2015-а – дебютът му е „Разходка в Зоната“ (преведен на следващата година на френски). От 2010 г. Камиш започва да изследва нелегално зоната около Чернобил. Повече от 60 пъти е преминавал зад бодливата тел на забранената за достъп територия от 30 км около АЕЦ "Чернобил". 

Всъщност „Скрап от Зоната“ (2017) е продължение на първата му книга. Място на действието – село в Полесието в близост до Зоната, в което живеят героите на романа – Алик, притежател на приемателен пункт за метал, Гриша и Петя – обикновени пияници, които крадат метал и го предават в пункта за денатурат, Коля Участъковия, бракониерът Ленин, Слава Граничаря, Торпедото, Танка Дупката, Желязото и други невероятни образи. Това са, както четем на корицата, „паднали ангели, които мечтаят да предадат за скрап всичко около себе си, дори ядрото на Земята, а общият радиационен фон за тях е просто... ами, фон“.

Книгата на Маркиян Камиш е реалистична картина на нереалистичното, но съвсем истинско съществуване на хората от това място. Те са майсторски изобразени от талантливото перо на автора, смесил реалност, поетичност и ирония, за да може да предаде безизходността и абсурда на живота им, но и да създаде безмилостна политическа сатира.

Чуйте Милен Милев.

Маркиян Камиш (1988) е украински писател, син на ядрен физик, изпратен като ликвидатор в Чернобил след аварията от 1986 г. От 2010 г. Камиш се е посветил на нелегални изследвания на Чернобилската зона: за периода 2010-2017 г. той прави над 60 експедиции зад бодливата тел, като извървява повече от 7000 км и живее в Зоната общо около година. Плод на тези изследвания са освен настоящата книга, също и „Разходка в Зоната“ и „Киев ‘86“.

Камиш е единственият автор, който пише за чернобилския ъндърграунд, и се радва на изключителна популярност сред днешните сталкери, които „не стигат, за да напълнят цял сектор на стадион, но са достатъчно за едно мащабно парти“.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Милен Хальов с продължение на "Общежитие за чудовища"

Писателят и учител Милен Хальов написа продължение на фентъзи романа си "Общежитие за чудовища". Година след началото на историята вече е налице втората част на фантастичното приключение. Тя разказва за "Мракът на вампира" и запраща читателите от сърцето на винаги разноликия Студентски град към дълбоките гори на мистичните Родопи. Според автора..

публикувано на 21.05.24 в 08:05

Петър Русев с черно-бял дебют в киното

Един градски филм, който да представя драмата на интелигентния, чувствителен човек в България – това представлява дебютът в игралното кино на режисьора Петър Русев. "Апостол: един нежен рицар в Бруталия" е черно-бялата история на талантлив млад мъж, който от дълго време страда от главоболие и това го прави неработоспособен. Напътстван в кратките си..

публикувано на 20.05.24 в 16:15

Българите Woomb подгряват пост-пънк легендите Whispering Sons

Макар да съществуват отскоро, това лято за българската формация Woomb ще е, меко казано, натоварено. Предстоят им серия от концерти и фестивали.  Още тази седмица Woomb ще свирят на шоукейс конференцията Spike  в Пловдив, а преди това в София, във вторник, 21 май, ще подгряват белгийците Whispering Sons . В сърцето на Woomb стоят..

публикувано на 20.05.24 в 16:10

"Рисуващите артисти" – микс от индивидуалности

Изложбата "Рисуващи артисти" в софийската галерия "Финес" обединява десет български актьори в любовта им към изобразителното изкуство. Организирана е от Олег Чернев, който вече има три самостоятелни експозиции на фотопейзажи, а идеята е заимствана от инициативата на Игор Марковски "Пеещи артисти". "Трябваха 18 месеца, за да се стигне до..

публикувано на 20.05.24 в 14:20

Изложбата "Великден" представя най-новите творби на Велин Динев

В рубриката "Културен код" на предаването "Terra Култура" се насочваме към изложбата "Великден" на художника Велин Динев в столичната галерия "Сердика". Изкуствоведката Диана Драганова-Щир коментира симфонията от платна, асонанси и света в митове и легенди, пресъздадени от автора. В предаването се включва и самият Велин Динев. В ателието си..

обновено на 20.05.24 в 12:58