Темата на "Гласът на времето" е ПАРИТЕ – отношението им към морала, щастието, баланса в обществото и в отделната личност. Не става толкова дума за фиск или икономика, а за интерпретации в областта на етиката и историята – зло ли са те, или са средство, посредник между човека, труда и ценностите.
Гости в студиото са социологът и бизнесмен Кънчо Стойчев, доцент Емил Хърсев – бизнесмен и преподавател в УНСС, по телефона се включва журналистката Пепа Витанова, за да разкаже за отношението към парите на либертарианката Айн Ранд, а финансовият анализатор Николета Карамилева обяснява как да се пазим от обсесията за покупки и агресивната реклама. Видиш ли някой, който казва: „парите са зло“, бягай от него, срещу тебе е мародер – така се изказва Айн Ранд чрез свой герой, съобщава Пепа Витанова.
Балонът на парите, срещу които няма достатъчно производство и ценности, може и да се спука в световен план, прави пък стряскаща прогноза Емил Хърсев. Кънчо Стойчев обобщава – парите са само средство, а не добро и не зло сами по себе си. Човекът прави злото или доброто, вкл. с парите. Става дума и за термина „хигиена на парите“ – как човек превъзмогва имането или нямането, без да губи в себе си по-базови ценности.
Още – защо водещи магнати не бързат да дават на децата си управлението на големия ресурс – как парите се разглеждат и като педагогически лост. Освен това – защо могат да се превърнат и в средство за обществен възход, и в яма на индивидуалното падение и крах.
Чуйте предаването в звуковия файл.За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg