Темата на "Гласът на времето" е ПАРИТЕ – отношението им към морала, щастието, баланса в обществото и в отделната личност. Не става толкова дума за фиск или икономика, а за интерпретации в областта на етиката и историята – зло ли са те, или са средство, посредник между човека, труда и ценностите.
Гости в студиото са социологът и бизнесмен Кънчо Стойчев, доцент Емил Хърсев – бизнесмен и преподавател в УНСС, по телефона се включва журналистката Пепа Витанова, за да разкаже за отношението към парите на либертарианката Айн Ранд, а финансовият анализатор Николета Карамилева обяснява как да се пазим от обсесията за покупки и агресивната реклама. Видиш ли някой, който казва: „парите са зло“, бягай от него, срещу тебе е мародер – така се изказва Айн Ранд чрез свой герой, съобщава Пепа Витанова.
Балонът на парите, срещу които няма достатъчно производство и ценности, може и да се спука в световен план, прави пък стряскаща прогноза Емил Хърсев. Кънчо Стойчев обобщава – парите са само средство, а не добро и не зло сами по себе си. Човекът прави злото или доброто, вкл. с парите. Става дума и за термина „хигиена на парите“ – как човек превъзмогва имането или нямането, без да губи в себе си по-базови ценности.
Още – защо водещи магнати не бързат да дават на децата си управлението на големия ресурс – как парите се разглеждат и като педагогически лост. Освен това – защо могат да се превърнат и в средство за обществен възход, и в яма на индивидуалното падение и крах.
Чуйте предаването в звуковия файл.Подаръците са символ на любов или приятелско отношение. Френският етнолог Марсел Мос проучва практиката за размяна на дарове в архаичните общества. Прочутото му "Есе за подаръка" от 1925 година обяснява новогодишната "лудост за подаръци", която ни кара да прекарваме часове в мола. Мос установява, че по отношение на подаръците всеки от нас..
Националната служба за съвети в земеделието (НССЗ) отбелязва своята 25-годишнина с равносметка за успехите и предизвикателствата, които я превърнаха в надежден партньор на българските земеделски производители. В специалната рубрика "Темата на деня" доц. д-р Младен Младенов, изпълнителен директор на НССЗ и д-р Димитър Ванев, директор дирекция в..
В навечерието на 2025 година в "Нашият ден" разговаряме с Милена Шаркова от фондация "Емил Шарков" и с Венцеслав Рангелов – спортен деятел, филантроп и съосновател на фондация "Национали 94". Шаркова и Рангелов да двама души с големи сърца, които за поредна година организираха благотворителни събития в подкрепа на децата на загиналите..
В рубриката "Епизоди от живота" предлагаме идея за слушателите, които са решили да празнуват Нова година в уюта на дома, но все още не са избрали десерта за празничната трапеза. В България една от най-обичаните традиции в новогодишната нощ е приготвянето на баница с късмети. Този обреден десерт символизира надеждата за щастие и успехи през новата..
Вечерта на Нова година не е нужно да премине на масата пред телевизора. За да не ни е скучно, може да изготвим собствена забавна програма. За тържеството ще ви трябват дребни подаръчета, като забавни малки предмети, бонбони и вкусотийки. Помислете също колко човека ще се съберете, ще има ли деца и на каква възраст, какво ще е свободното..
Истории за семейните връзки, приятелството и утехата, която носи природата, побрани в стихове. Общо 59 на брой. Всяко едно от тях е нишка в гоблена на..
В рубриката "Епизоди от живота" предлагаме идея за слушателите, които са решили да празнуват Нова година в уюта на дома, но все още не са избрали десерта..
По традиция програмата за култура и образование на БНР излъчва директно Новогодишния концерт на Виенската филхармония – едно от най-популярните музикални..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg