На 29 май – международния ден на танца русенската опера представя „Баядерка“ на Лудвиг Минкус в режисьорската версия на акад. Калина Богоева. Самата Калина Богоева преди време е правила постановка наречена „Сенките“ използвайки само част от „Баядерка“. За тази постановка работят още Иван Токаджиев, който е автор на сценографията, Яна Дворецка прави костюмите, балетмайстор е Марияна Захариева. Солисти ще бъдат Станислава Караджова-Пенчева, Масаки Такада, Мию Хирамацу, Юджи Шимизу, Михаил Дамянов, Юкико Ито. Премиерата ще бъде на сцената на Доходното здание.
В звуковия файл чуйте какво сподели акад. Калина Богоева.
Калина Богоева дебютира на сцената на Софийската опера през 1954 г. Тя е ученичка на Лили Берон. Специализира в московското академично балетно училище при Елизавета Герд, а през 1958 се дипломира в класа на проф. Олга Тарасова във Висшия театрален институт в Москва. От 1958 до 1988 г. Калина Богоева е примабалерина на Софийската опера.
Била е балетмайстор и хореограф на Националната опера и на балета на Варненската опера, директор на танцова трупа „Арабеск“. През 1995 г. създава конкурса за хореография върху българска музика и учредява награда на името на голямата българска хореографка и директор на балет „Арабеск“ в продължение на 20 години Маргарита Арнаудова.
През 1993 г. създава и ръководи специалността „Балетна педагогика“ в Държавната музикална академия „Панчо Владигеров“ - София и филиал на академията в Атина, Гърция.Преподавател е по методология на класическия танц, класически репертоар, композиция на танца и балетна педагогика.През 1992 г.създава Международната лятна балетна академия „Варна“ и води летни семинари и занятия. От 2000 г. е методист по класически танц в Националното училище по изкуствата в София.
Калина Богоева е лауреат на първия международен балетен конкурс във Варна през 1964 г. – сребърен медал.
Красивата опера "Лястовичката" от Джакомо Пучини е първото ни музикално предложение, което ще допадне със сигурност на верните почитатели на класиката. В новата постановка на режисьорката Ирина Брук ще чуете гласовете на Марианджела Сичилиа, Матео Липи, Росалия Сид, Джовани Сала и Пиетро Спаньоли. Записът, който сме подготвили за вас, е от 4 април..
Амалгама от събития! Случайно или не 27 януари – рожденият ден на безспорния музикален гений Волфганг Амадеус Моцарт, се превръща в пресечна, но и отправна точка за мащабни музикални, интердисциплинарни и образователни проекти. Техен създател, вдъхновител и двигател е Йордан Камджалов, безрезервно подкрепян от Мая Василева-Четрокова. Едно..
Музика: Джанин Тезори Либрето: Джордж Брант Първо изпълнение: 18 октомври, 2023, Център за сценични изкуства "Джон Ф. Кенеди" във Вашингтон Действащи лица: • Джес – мецосопран • Ерик – тенор • Сензър – баритон • също Джес – сопран • Командир – бас-баритон Първо действие Джес е пилот на изтребител F-16. Служи в Ирак и обича това, което прави...
Държавна опера – Бургас посвещава своята "Виенска гала" на 200 години от рождението на Йохан Щраус – син. Събитието е второ в програмата на Операта за тази година и ще бъде представено на 7 февруари от 19 часа . В оперетната гала богатството на своите тембри и емоционално сценично присъствие ще представят: сопраните Людмила Михайлова,..
След като подари на почитателите на класическата музика незабравимо лято, фестивал Allegra хвърля ръкавицата с провокативен формат и през зимата – The Beethoven Project. Идеята e на създателя и артдиректор на фестивал Allegra Петър Найденов, соло-контрабасист на Люцернския симфоничен оркестър и преподавател в Цюрихския университет за изкуства...
Какви опасности за свободата на изразяване и демокрацията крият предложените за гласуване в НС през тази седмица проектозакон за "чуждестранните агенти"..
Продуцентката и актриса Деси Тенекеджиева , режисьорът и съсценарист Бен Чарлз Едуардс , изпълнителният продуцент и актьор Гари Стреч и операторът..
Какво е "соросоид" и наистина ли е застрашена демокрацията у нас и в Европа, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Георги Лозанов ,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg