Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Консумативната култура и Великден – интерпретация на празника

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Как съвременният човек възприема събитията, свързани с Възкресение Христово? Знаем ли в съвремието какво е любов и саможертва в името на нещо?

Темата коментира в “Нашият ден“ проф. Кристиян Банков от НБУ.

“Моите изследвания са всъщност в посока на това как много елементи на съвременната, светска визия за смисъла на живота лека полека надграждат силните послания на Християнството. И такива велики моменти в нашата културна история, и изобщо в историята, биват интерпретирани днес във всекидневието по един доста далечен от първоначалния им смисъл начин. “

“Аз изследвам консумативната култура и виждам, че в нея тези велики послания са недостъпни за огромна част от съвременните хора. “


“Виждам, че едни толкова значими символи, отдавна са присвоени от консумативната култура, за да може пазарът да работи по-добре. В моменти като Великден и Коледа имаме свръхексплоатация от страна на компаниите, от страна на пазарите, на стоките, в които всичко бива асоциирано.“

“Ако вземем една по една всички тези компании, производители, медии, които експлоатират темата. По отделно може би всеки иска да допринесе този празник да се възпроизвежда, но целокупно, начинът, по който се експлоатира идеята за Великден, за смирението, води точно до обратното – хората се насърчават да консумират повече в името на Великден, да си изберат нещо - Великденски промоции, екскурзии и др.“


“От една страна консумативната култура изстисква този празник, от друга - имаме една, противоположна на смирението,  демонстративна  показност в социалните медии, свързана с Великден.“

Разговора можете да чуете от звуковия файл.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Споделено родителство - как да бъде идеалното решение?

Катина Клявкова е медиатор с богат опит, от над 20 години. Тя не само упражнява професията си като медиатор, но също така споделя своите знания като обучител и ментор на медиатори от цялата страна. Нейното образованието в областта на психологията и правото е съществен фактор, който я подготвя да работи като посредник между страни с различни..

обновено на 25.04.24 в 08:53

Сърдечносъдовата смъртност у нас – почти три пъти по-висока от средната за ЕС

Високата сърдечносъдова смъртност в България е предизвикателство, което изисква сериозни мерки за превенция и лечение. Доц. Васил Трайков, председател на дружеството на кардиолозите в България, подчерта по-рано пред БНР неотложността на проблема, като заяви, че в Националната здравна стратегия са заложени конкретни мерки за борба с проблема.   Това..

обновено на 25.04.24 в 06:48
Тодор Кантарджиев

Коклюш: Ваксинираните преди 10 години могат да се разкашлят, но няма да е тежко

Загрижеността сред обществото нараства с нарастващия брой случаи на коклюш, като служебният министър на здравеопазването, Галя Кондева, сподели, че регистрираните заболели са около 400. Това обаче е далеч от очаквания пик, заяви тя в интервю за БНТ. Министерството на здравеопазването очаква пикът да бъде достигнат до края на май. Ще обяви ли..

обновено на 24.04.24 в 11:26
Тихомир Безлов

Има ли скок в нивата на корупция, или е само усещане?

В студиото на "Нашият ден" гост беше Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията. В разговора, фокусиран върху неполитическите сфери на сложната политическа манипулация, Безлов коментира темата за актуалното състояние на корупцията у нас и усещането за нея.  "Политическата криза и появата на нови партии на сцената, както и дългият..

обновено на 24.04.24 в 10:23

Виртуални игри: Наистина ли са вредни?

В рубриката "Време за наука“ на предаването "Нашият ден" Никола Кереков подчерта някои неочаквани ползи от компютърните игри, като постави в центъра на вниманието си широкия спектър от аспекти, които обхваща тази индустрия. Подчертавайки, че гейминг индустрията е истински мастодонт, Кереков изтъква значителните печалби, които тя генерира...

обновено на 23.04.24 в 13:24