Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Консумативната култура и Великден – интерпретация на празника

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Как съвременният човек възприема събитията, свързани с Възкресение Христово? Знаем ли в съвремието какво е любов и саможертва в името на нещо?

Темата коментира в “Нашият ден“ проф. Кристиян Банков от НБУ.

“Моите изследвания са всъщност в посока на това как много елементи на съвременната, светска визия за смисъла на живота лека полека надграждат силните послания на Християнството. И такива велики моменти в нашата културна история, и изобщо в историята, биват интерпретирани днес във всекидневието по един доста далечен от първоначалния им смисъл начин. “

“Аз изследвам консумативната култура и виждам, че в нея тези велики послания са недостъпни за огромна част от съвременните хора. “


“Виждам, че едни толкова значими символи, отдавна са присвоени от консумативната култура, за да може пазарът да работи по-добре. В моменти като Великден и Коледа имаме свръхексплоатация от страна на компаниите, от страна на пазарите, на стоките, в които всичко бива асоциирано.“

“Ако вземем една по една всички тези компании, производители, медии, които експлоатират темата. По отделно може би всеки иска да допринесе този празник да се възпроизвежда, но целокупно, начинът, по който се експлоатира идеята за Великден, за смирението, води точно до обратното – хората се насърчават да консумират повече в името на Великден, да си изберат нещо - Великденски промоции, екскурзии и др.“


“От една страна консумативната култура изстисква този празник, от друга - имаме една, противоположна на смирението,  демонстративна  показност в социалните медии, свързана с Великден.“

Разговора можете да чуете от звуковия файл.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В "златното" село Дъбене

Село Дъбене се намира в община Карлово, област Пловдив и в него живеят 1454 човека. То се споменава в началото на турското владичество и през 1576 г. под името Салих. Има данни, че в района на Дъбене е имало древни селища, което се потвърждава от направените археологически разкопки, намерените ценни накити и предмети на бита. През 2004-2012 г. при..

публикувано на 27.07.24 в 09:15

Медиацията – предимства и въпроси

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елиза Николова, председател на Професионалната асоциация на медиаторите в България, консултант на "Законът и Темида", отговаря на слушателски въпрос. Георги Коларов от София. В какви случаи не е подходяща медиация? Стефка Сребрева от Варна. Какво трябва да направя, за да започна процедура по..

публикувано на 26.07.24 в 15:15
Лилия Старева и водещият на предаването - Божидар Александров.

"Морски приказки" за мечтатели и откриватели. И как водата може да е суха?

Лилия Старева, известен писател и фолклорист, представя своята нова книга "Морски приказки". Тази книга, насочена към малките читатели и техните родители, ни потапя в един магичен свят, където морето и неговите обитатели оживяват в приказки, изпълнени с фантазия и мъдрост. "Морски приказки" е първата книга на Старева, съставена от авторски..

обновено на 26.07.24 в 13:46
Проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Торошанова

Медиацията като извънсъдебно решаване на спорове – след решението на Конституционния съд

За медиацията като способ за извънсъдебно решаване на спорове.  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българска стопанска камара, експерт по гражданско и търговско право, дългогодишен консултант на предаването, коментира темата в "Законът и Темида": "Медиацията е един от способите, чрез които може по доброволен път да се реше един..

публикувано на 26.07.24 в 12:35

Академия за учители в български неделни училища. Какво ще научат преподавателите?

Академия за учители в български неделни училища се провежда в София. Домакин на инициативата е Френската езикова гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разположена на бул. "Патриарх Евтимий" No 35. За първи път учителите ще имат възможност в рамките на една цяла учебна година да получат интензивна и продължителна експертна подкрепа, съобразена..

обновено на 26.07.24 в 12:13