Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Консумативната култура и Великден – интерпретация на празника

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Как съвременният човек възприема събитията, свързани с Възкресение Христово? Знаем ли в съвремието какво е любов и саможертва в името на нещо?

Темата коментира в “Нашият ден“ проф. Кристиян Банков от НБУ.

“Моите изследвания са всъщност в посока на това как много елементи на съвременната, светска визия за смисъла на живота лека полека надграждат силните послания на Християнството. И такива велики моменти в нашата културна история, и изобщо в историята, биват интерпретирани днес във всекидневието по един доста далечен от първоначалния им смисъл начин. “

“Аз изследвам консумативната култура и виждам, че в нея тези велики послания са недостъпни за огромна част от съвременните хора. “


“Виждам, че едни толкова значими символи, отдавна са присвоени от консумативната култура, за да може пазарът да работи по-добре. В моменти като Великден и Коледа имаме свръхексплоатация от страна на компаниите, от страна на пазарите, на стоките, в които всичко бива асоциирано.“

“Ако вземем една по една всички тези компании, производители, медии, които експлоатират темата. По отделно може би всеки иска да допринесе този празник да се възпроизвежда, но целокупно, начинът, по който се експлоатира идеята за Великден, за смирението, води точно до обратното – хората се насърчават да консумират повече в името на Великден, да си изберат нещо - Великденски промоции, екскурзии и др.“


“От една страна консумативната култура изстисква този празник, от друга - имаме една, противоположна на смирението,  демонстративна  показност в социалните медии, свързана с Великден.“

Разговора можете да чуете от звуковия файл.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как "Дивата София" ни учи да забелязваме природата в града

Д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет сподели в ефира на "Нашият ден" вдъхновяващи мисли за градското биоразнообразие и инициативата "Дивата София". Основната цел на този проект е да разкрие на широката публика богатството на дивата природа, която съществува дори в рамките на големия град. Според д-р Грозданов много..

обновено на 03.12.24 в 13:14

Как общините могат да създават енергийни общности: ново обучение

В предаването "Време за наука" Христо Панчев, координатор на инициативата за "зелено възстановяване" в "Грийнпийс" за Централна и Източна Европа, разказва за новия проект на организацията – специализирания курс "Енергийно еспресо". "Енергийно еспресо" е безплатен онлайн курс, насочен към общински специалисти, ангажирани в сферата на градското..

обновено на 03.12.24 в 12:33

Жени и деца бежанци – пътят към успешната интеграция

В рамките на рубриката "Темата на деня" в ефира на "Нашият ден" се проведе задълбочен разговор за интеграцията на жените и децата бежанци от Украйна. Участие взеха Бистра Иванова, председател на "Мулти култи колектив", украинската поетеса Ана Багряна и Виктория Петрова, мениджър програми и оценка на проекти към "Българския фонд на жените"...

обновено на 03.12.24 в 10:22

Персонализирано здравословно хранене: Как работи платформата NutriWell?

В рубриката "Епизоди от живота" обсъдихме как иновативните технологии могат да подкрепят здравословния начин на живот. Владислав Живков, управител на "Инова Ливинг", представи проекта NutriWell – платформа, разработена с помощта на изкуствен интелект , която има за цел да подпомага здравословното хранене и социалното включване. "NutriWell е..

публикувано на 03.12.24 в 09:00

Запомнете: мендокусай!

В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" най-кратка и ясна е рубриката "Кратко и ясно".  Този път в нея насочваме вниманието си към далечна Япония – древна страна, населена с японци, които умеят кратко и ясно да назоват неща, процеси и явления, които ние няма и да се сетим да назовем.  Японците например имат термина..

публикувано на 02.12.24 в 18:10