Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Игнат Игнатов: България е разнообразна и с много уникални истории

Снимка: @who.is.bulgaria

Игнат Игнатов е български фотограф и документалист. Тойе на 25 години от град София. Занимава се с изкуство от ранна възраст. Завършил кино в Университета за изкуства в Борнмът, Англия (AUB) през 2020 г.

Твори в сферата на фотографията, киното и мултимедията. Борави с документалистика, абсурдизъм, сюрреализъм, абстракция, хумор, както и с дигитално и експериментално изкуство.

Най-скорошният завършен проект, в който участва, е "Коя е България?", който изследва образа на съвременния българин чрез кратки документални филм-портрети.

Той е Игнат Игнатов и е главен герой в “Нашият ден“.


Коя е България

“Това е много труден въпрос. България е много неща. България е хората, територията, историята. Тя е историята, която имаме в главата си за нея. Аз я определям като моя дом, моето място и моята муза. Това е за мен България. За всички други е нещо различно.“

“Това беше проект, който направихме заедно с приятели. По това време бяхме в един и същи университет в Англия и ни беше мъчно за България. Искахме да си спомним какво беше в България, какви бяха хората. Дали това, което се говори по новините, това, което се представя като образа на България, дали е някакъв стереотип, или е нещо по-специално.“


“Заехме се лично да обиколим България. И да говорим с обикновени хора, които срещаме по улиците. Не сме уговаряли срещи. Тръгнахме и просто намирахме хора. И всеки един от тях беше различен с нещо за образа на съвременния българин. И всеки има своята уникална история.“

Разбрахме, че България не е един стереотип. Тя е доста разнообразна и има много уникални истории.“


Най-интересните български образи

“Не вярвам в една пълна конкретна истина. Просто виждам това, което се случва в момента. Наблюдавах много образи по улиците, ако човек се спре в парка или на някоя улица. Особено в София минават хиляди личности и всеки носи една уникална история със себе си.“

Разговора можете да чуете от звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
147 години от Шипченската епопея

Докато съществува и един българин, споменът за тези епични моменти винаги ще бъде жив

Днес отбелязваме 147 години от Шипченската епопея – Национално честване, свързано и с 90 години от освещаването на Паметника на свободата. По традиция в Националното честване се включват общественици, политици, граждани – най-вече хората на България, които тръгват в търсене на историческата памет и се обръщат и към себе си, помнейки историята...

публикувано на 24.08.24 в 12:40

Жива картина на епичните Шипченски боеве

Доколко историята днес определя поведението ни? Познаваме ли я? Дали наистина всичко това, което наричаме Шипченска епопея, показва нещо грандиозно, нещо извънредно? Дали наистина, 147 години по-късно, е в ежедневието ни, дали го носим в сърцата си, дали го предаваме на децата си?  Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с..

публикувано на 24.08.24 в 12:07

Исторически музей - Дряново – бъдеще в миналото

Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с директно излъчване от Габрово в кулминацията на честванията по повод 147 години от Шипченската епопея и 90 години от освещаването на Паметника на свободата. Д-р Иван Христов , директор на Исторически музей - Дряново – разказва в "Семейно радио" за музейното дело, паметта и смисъла от..

публикувано на 24.08.24 в 11:30

Боженци: Легендата за болярката Божана и как селото става културен резерват

През тази година се навършват 60 години от създаването на Архитектурно-историческия резерват "Боженци". Според легендата, селото е основано от болярката Божана, която през 1393 г., бягайки от превземането на Велико Търново, се укрива със семейството си в планината и стига до малка рекичка. Тя се установява по северните склонове на Стара планина и полага..

публикувано на 23.08.24 в 11:09
Илюстративна снимка

Инициативен комитет възражда емблематичния ансамбъл "Габрово"

В мобилното студио на предаването "Нашият ден" от град Габрово гостува 27-годишният хореограф и режисьор Иван Любомиров, който изпълнява и длъжността заместник-областен управител на Габрово. Той е също така член на инициативния комитет за възстановяването на ансамбъл „Габрово“. В интервюто той сподели важни аспекти около историята и бъдещето на..

публикувано на 23.08.24 в 10:15