Новото литературно печатно издание „Еволюция“ има за цел да постави акцент върху младите български творци и тяхното изкуство, като им даде платформа за изява. Темата на първия брой на изданието е „Изкуството като спасение“. В началотонамай се очаква да излезе втория брой на изданието, чиято тема ще бъде „У дома, ти и ти“. Инициатори на идеята са млади и амбициозни хора, сред които са и поетесата и редакторка Иваша Христова и преводачът и актьор Евгени Панчовски. Идеята им е подкрепена от техните ментори Румен Баросов, Ясен Атанасов и Аксиния Михайлова.
Изданието си е поставило амбициозната цел да тревожи, а не да разсейва твърди Иваша Христова: „Изданието има много интересно име, то е измислено от Румен Баросов, а идеята е да вървим нагоре. Всичко вече е онлайн, искахме да не е списание, а вестник, защото хората вече не четат вестници, исках да създам един парадокс с това да направим именно вестник. Хората имат нужда младите показват творчеството си, да се изразяват, да еволюират, да си помагат, за да стигнат напред. Искаме да помогнем на авторите с градивна критика, качеството е изключително важно, защото то разделя истинското изкуство, от онова, което просто развлича.“
Темата на втория брой поставя акцент върху домът, за да видим как човек съществува в дома си. Провокирана е от Ковид кризата. Ще присъстват непреведени досега разкази от Емил Чоран, нови издания, творения, и отново ще се защити идеята за изкуството, което тревожи.
„Идеята се роди преди две години, казва Евгени Панчовски. Бяхме в театър лаборатория Алма Алтер с Иваша Христова и видяхме едно хартиено издание и си казахме, че и двамата имаме интерес към изкуството и бихме се радвали, ако има платформа, на която да се изразяват млади, да се разпространява едно печатно издание за изкуство из университетите в България и хората да си кажат, защо да не се включа. Има едно изказване, че модата постоянно се върти. Така е и вестника, самата хартия носи ретро вайба, казахме си, че младите обръщат поглед назад във времето и затова вестника ще носи значение за представянето на съвременното българско изкуство.“
Повече за печатното издание „Еволюция“ чуйте в звуковия файл в разговора със създателите на проекта – Иваша Христова и Евгени Панчовски в „Артефир“.
За големите литературни форуми по света – от Франкфурт до Арабския свят. Тенденциите в художествената и нехудожествената литература и как се отразяват те на пазара у нас? Как се подбират заглавия за превод и издаване у нас? Кои фактори диктуват реалния литературен обмен? Панаирите на книгите през погледа на преводача Паулина Мичева – чуйте от..
След Деня на войските за радио- и радиотехническо разузнаване на въоръжените сили на Руската федерация и преди Деня на работниците в радиото, телевизията и комуникациите в Украйна гост в студиото е гл. ас. д-р Симеон Хинковски – историк, зам.-директор и преподавател в Класическата гимназия в София, директор на Музея на Софийския университет "Св...
Сравняват го с Кормак Макарти и Уилям Фокнър, а защо не и с Оруел. "Пророческа песен" е петият му роман, за който през 2023 г. получава наградата "Букър". "Вашингтон поуст" го нарича "пророчески шедьовър", а "Телегрф" – "ирландският "1984". Има няколко международни награди. Според критиката "Пророческа песен" показва "опустошителна визия за страна..
Кой е родоначалникът на българите и какъв е нашият произход? В най-новия си роман Людмила Филипова се връща хилядолетия назад, за да разкрие откъде тръгват корените ни. " Авитохол и небесният народ" се базира на непознати досега източници, за да разкаже за един недостатъчно изследван от специалистите период от историята, който е колкото..
В края на ноември в Конуей хол в Лондон ще бъде премиерата на двуезичния сборник на английски и български Shining Wind / "Сияен вятър". Събитието ще е част от зимното събиране на Британското хайку общество. В книгата могат да се прочетат автори от САЩ, Австралия, Португалия, България, Великобритания, Индия, Ирландия, Испания, Италия, Канада,..
Тазгодишното, 54-то издание на Фестивала за оперно и балетно изкуство в Стара Загора – уникален празник на музикално-сценичните изкуства, едно от..
Кой е родоначалникът на българите и какъв е нашият произход? В най-новия си роман Людмила Филипова се връща хилядолетия назад, за да разкрие откъде..
Сравняват го с Кормак Макарти и Уилям Фокнър, а защо не и с Оруел. "Пророческа песен" е петият му роман, за който през 2023 г. получава наградата "Букър"...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg