В ерата на технологиите, чувствата се изразяват с емотиконки и емоджита, онези чисто човешки разговори вече са един чат в телефона, харесаното съобщение означава ли, че се усмихваш на някого, смеещата се имотиконка, прикрива ли понякога сълзи? Можем ли да се справим с номофобията, а именно зависимостта си от мобилните телефони? Защо е толкова важно да бъдем последвани, да имаме харесвания на публикациите си и да се превръщаме в инфлуенсъри? Как се справяме с дигиталните си зависимости? – На всички тези въпроси, отговор търси постановката на АИМИ „Студията“ – „#Последвай МЕ“, която си е поставила амбициозната задача да създаде социален инструментариум за борба с дигиталните ни зависимости, режисьори на постановката са Диана Досева и Елица Йовчева.
„Ние не поучаваме от сцената, а показваме различни ситуации, които провокират публиката да се замисли къде е човешкото в света на дигиталното, къде са границите и доколко могат да бъдат размити.“ – твърди режисьора на постановката Диана Досева – „С посланието на представлението искаме публиката да си вземе именно, това което на нея й е нужно, поради мултижанровостта на спектакъла, сюжета зависи от цялата група, цялото представление се изгражда от лабораторния процес. Основното послание е някак онази необходимост от умението ни за саморегулация, основната таргет група са юношите, стараем се да отделим моментите, в които дигиталното живеене променя самите нас, има необходимост от умение за разграничаване, коя информация има стойност, кое не си заслужава. Когато мислихме за изработването на този социален инструмент в спектакъла, решихме, че цялата тази дигитална епоха не можеш да я определиш в един жанр, оттам идва мултижанровостта, всички похвати, които използваме като начин на изразяване те са необходими на сцената.“
Една от участничките в представлението Татяна Лазарова твърди, че паралелните реалности поставят актьорите на сцената на Славянска беседа в различни житейски ситуации, с които провокират публиката да се замисли над себе си. Самата Татяна влиза в няколко роли, сред които и на инфлунсър:
„Идеята беше да покажем, че да си инфлуенсър се е превърнало в бизнес, корпорация, която всъщност е много жестока, на всяка цена трябва да успееш, да достигнеш много последователи, но какво жертва самия човек за този дигитален образ, каква е цената, това е въпросът, доколко си струва.“
Постановката „#Последвай МЕ“ ще бъде представена на 10 май на сцената на „Славянска беседа“. Мултижанровият спектакъл има за цел не просто да остави послание към публиката, а да изгради социален инструментариум за борбата с дигиталните ни зависимости.
Чрез похватите на слово, интерактивни стени, танц, музика, провокации към публиката, Асоциацията за изкуство и младежки инициативи представя на сцената на Славянска беседа сюжети, базирани на реални ситуации, обвързани с човешките зависимости от мобилните устройства, по известни като номофобия. Повече за „#Последвай МЕ“ чуйте в звуковия файл от разговора с режисьора – Диана Досева и една от участничките – Татяна Лазарова.
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg