Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бърнаут и пандемия - как се справят медиците

Снимка: Ройтерс

Кога настъпва професионалното изгаряне и как да се справим с него?

Темата коментира в “Нашият ден“ д-р Мария Пишмишева, началник на инфкекциозното отделение в МБАЛ-Пазарджик и носител на наградата на БЛС за борба с пандемията.

“Относно професионалното изгаряне е трудно човек сам да се оценява, по-скоро околните биха оценили. Мисля че лекарите станахме по-тъжни и малко по-самотни ние самите. Може би защото се сблъскваме с болката на хората, може би виждаме повече смърт, отколкото би ни се искало. И искаме в малкото време, когато не сме на работните си места, да се самовъзстановим без външно влияние.“

“За съжаление пандемията беше причина да се обърне внимание на някои специалности, защото нашата работа не е спирала. Имали сме и други епидемии, но такава, като тази, за първи път.

“Системата трябва да осигури спокойствие и увереност на всеки, който иска да се занимава с инфекциозни болести, с реанимация. Нормален начин на живот по отношение на заплащането, възможности за специализация, въвеждането на нови техники не само в големите градове, а и в областните – София, Варна, Пловдив. А и в областните болници, където се поема не малка част от патологията.“

“Системата ни е длъжна с това, че все още не е накарала лекарите, да остават в България и да избират специалности като инфекциозните болести.“


Кадрите

“В Covid болница се лекуват не само в инфекциозно отделение, тъй като болните са много и двете вътрешни отделения са вече Covid отделения. Така че много хора са включени в тази битка.“

“На моменти сме неуверени, че можем още да продължим. В инфекциозно отделение сме петима лекари. Разболяха се двама от колегите, не по едно и също време, но това се отрази изключително на начина на работа. Изключително зле се отразява, ако се разболее някой друг.“

“Всеки знае, че в тези условия не може да има работно време, независимо, че то фигурира на график. Поне в това отношение съм спокойна, че лекарите, сестрите и санитарите, могат във всеки един момент да разчитат на всеки друг свой колега, да остане, да им помогне, да си свърши работата. Сега оцених колко важно е това.“

Разговора можете да чуете от звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кампанията за по-зелени арбитражи

Кампанията за зелените арбитражи изразява необходимостта от намаляване на въглеродния отпечатък върху околната среда в дейността на арбитражните съдилища посредством мерки, предвидени в Зелените протоколи,  за да гарантира, че въглеродният отпечатък и въздействието върху околната среда от арбитражната практика са сведени до минимум. Проф. Таня..

публикувано на 26.04.24 в 15:40

Балет "Дива" с благотворително танцово шоу в помощ на парализирана жена

Зорница Петрова, известна със своите изящни танцови продукции с балета "DIVA", обяви предстоящия си благотворителен проект "Temptation in Black", който ще бъде представен на 27-и април в столичния клуб "Joy Station". Този спектакъл обещава да впечатли публиката със своя колоритен и разнообразен подход към танца, обединяващ различни стилове и..

обновено на 26.04.24 в 13:24
Съдия Марияна Кънчева

Съдия Марияна Кънчева за съдебната практика на Съда на Европейския съюз

Юридическото предаване "Законът и Темида" дава начало на своята нова рубрика "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз", която се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз.  Рубриката на програма "Христо Ботев" можете да слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа. В първото издание на рубриката Марияна..

публикувано на 26.04.24 в 12:20

"Млад благотворител" – конкурс насърчава ученическото добротворчество

Станислава Рашева от Фондация "Благотворител", която е организатор на конкурса "Млад благотворител", споделя за важността на този инициатива. Вече от седем години конкурсът вдъхновява и обучава учениците от осми до дванадесети клас да бъдат активни и съпричастни към обществото още от млада възраст. Тя посочва, че идеята за конкурса възниква през..

обновено на 26.04.24 в 11:13

Стефан Георгиев: Политиката е цялостен процес на общуване

Събитието "Гласувам, следователно съм!" се проведе наскоро, с цел да насърчи гражданското участие и пряката демокрация, предвид предстоящите избори за Европейски парламент. Участниците имаха възможност да споделят успешни практики и стратегии за активно участие в изборния процес, като един от подходите, които бяха разгледани, беше..

обновено на 25.04.24 в 11:54