Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хвалите Господа с небес

Ансамбъл „Православие“
Снимка: архив

На 9 май, неделя, от 16 часа хор „Православие“ ще излъчи изпълненията си от руската православна църква „Св. Николай“ във Виена и ще може да се гледа директно по YouTube. Основен акцент в концертната програма ще бъдат песните, написани от Константин Лейпус и Франсоа-Пиер Декан специално за ансамбъл „Православие“.

Мъжки солистичен ансамбъл „Православие” е създаден към сдружение „Лилавият лебед“ от д-р Александър Александров и Апостол Миленков през 2020. Неговата мисия е да изпълнява виртуозно църковно-славянски песнопения, както и да се развива в други акапелни стилове. Ансамбълът се състои от осем професионални певци от пет националност – България, Русия, Сърбия, Канада и Унгария, които живеят и работят във Виена. По този начин Сдружението вече прекрачва границите на Европа и се надява изпълненията на състава да предизвикат въодушевление в цял свят. Към момента репертоарът на ансамбъла се състои от произведения на български, руски, сръбски, унгарски и австрийски композитори от 12 до 21 век, които са от едногласни до осемгласни.

Чуйте „Хвалите Господ с небес“ от Йоан Кукузел, изпълнен от ансамбъл „Православие“, солист Константин Лейпус.


В момента в състава участват Константин Лейпус - музикален ръководител, Гергьо Шимон, Игор Алтшулер, Владимир Половинчик, Огнен Миливойша, Денис Юров и Апостол Миленков.
В звуковия файл чуйте разказа на Апостол Миленков.

Филхармония „Пионер“
Ансамбъл „Православие“ е свързан и със сдружението на българи във Виена „Лилавият лебед“, чийто създател е д-р Александър Александров (на малката снимка). Сред многото благородни задачи, които си поставя сдружението е и организацията на гостуването на Детско-юношеска филхармония „Пионер“ към Двореца на децата и нейния главен диригент Любомир Денев-син във Виена. Те трябва да изнесат два концерта през ноември с различни програми. В момента е в ход кампания за частично набиране на средства за турнето.

д-р Александър АлександровСамо заедно можем да успеем да осъществим проекта“ – казва д-р Александров. В програмите са включени две световни премиери – на Любомир Денев-син и Курт Шмид – с пиеса, посветена на оркестъра и творби от Жорж Мюфа, Антонин Дворжак, Любомир Пипков, Марин Големинов и др. Солист ще бъде тромпетистът Петър Македонски.

Концертите ще бъдат записани и издадени, плакатът е изработен от Стоимен Стоилов. Младите музиканти ще имат уъркшоп и посещение на Музикферайн.

„Половината от необходимата сума вече е осигурена с наши усилия и приятели на оркестъра в Австрия, а останалото възнамеряваме да набавим с обединена воля“ – продължава Александър Аександров, а целия разказ може да чуете в звуковия файл.

Подкрепа за благородната кауза на „Лилавият лебед“ може да направите тук.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Маестро Валентин Пейчинов отново в България

Световноизвестният българо-американски оперен бас, дългогодишен солист в Метрополитън опера в Ню Йорк и вокален педагог – маестро Валентин Пейчинов е в България по повод новите Майсторски класове, които организира в родината. Тази година събитието е част от програмата на 55-ия Международен фестивал "Софийски музикални седмици". Маестро Валентин..

публикувано на 01.07.24 в 16:35
Виктор Янакиев (вляво) и Антон Митов

Антон Митов представя: Виктор Янакиев – класически музикант

През 1992 година родителите на Виктор заминават за Аржентина, където основават класически оркестър. Там се ражда Виктор, който като дете говори само испански и английски език. След завършване на средното си образование той идва в България и решава да остане тук. Защо? За аржентинския фолклор, "двете различни Аржентини", тангото, китарата, певеца,..

публикувано на 01.07.24 в 13:19

Българският "Лоенгрин" – празник на вокалното изкуство и оркестрово майсторство

"Неделният следобед" на 30 юни бе посветен изцяло на оперното изкуство. Поводите са два: новата постановка на "Лоенгрин" в Софийската опера и 110 години от рождението на изтъкнатия български оперен режисьор Михаил Хаджимишев. И между двата повода има пряка и много тясна връзка, защото предпоследната постановка на Вагнеровия шедьовър "Лоенгрин" в..

публикувано на 01.07.24 в 12:20

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 31 юли 2024 г.

1 юли Изпълнения на Алина Ибрахимова (цигулка) и Седрик Тибергиан (пиано). 3.00 часа – Хавергал Брайън (1876-1972), "Легенда". 3.08 часа – Еужен Изаи (1858-1931), Елегична поема за цигулка и пиано, оп. 12. 3.23 часа – Цезар Франк (1822-1890), Соната за цигулка в Ла мажор. 3.53 часа – Лили Буланже (1893-1918), Ноктюрно. 3.56 часа – Цезар Франк..

публикувано на 30.06.24 в 10:40

Британският критик Грегор Таси – впечатлен от солистите, хора и оркестъра на Софийската опера

Днешното издание на "Неделния следобед" е посветено изцяло на оперното изкуство. Поводите са два: новата постановка на "Лоенгрин" в Софийската опера и 110 години от рождението на изтъкнатия български оперен режисьор Михаил Хаджимишев. И между двата повода има пряка и много тясна връзка, защото предпоследната постановка на Вагнеровия шедьовър..

публикувано на 30.06.24 в 08:05