Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Орлин Колев:

Противоконституционен ли е мораториумът върху решения на МС

Снимка: Ани Петрова

През април парламентът наложи мораториум върху определени действия на държавните органи до избирането на нов Министерски съвет (МС) или назначаването на служебно правителство.

Противоконституционен ли е този мораториум? Нарушени ли са принципите на правовата държава и разделението на властите?

Темата коментира в “Законът и Темида“ д-р Орлин Колев, преподавател по Конституционно право в СУ.

“Това е едно меко казано странно решение на 45-ото Народно събрание и смятам, че няма да удържи и Конституционният съд ще прогласи неговата некоституционност.“

Не може с решение на Народното събрание да се спре действието на закон. На практика да се спре действието на процедура, която е уредена в закона. На практика се спира закон и се отнема правомощие на конституционно уреден орган.“

“Ако се допусне подобно поведение от страна на Народното събрание, то може в един друг момент да се окаже, че законите, приети от самото Народно събрание, не следва да подлежат на контрол за конституционност. И Народното събрание с решение да приеме, че Конституционният съд не може да обявява законите му за противоконституционни, което е един конституционен абсурд. Подобно нещо не следва да се появява в правовата държава.“


Твърде късно ли ще е, когато се изкаже Конституционният съд

“Това е другият момент от същината на въпроса. Това се наблюдава като една техника, към която прибягват българските парламентаристи, в случаите, в които следва да бранят свои интереси, прибягват до такива техники. Приемат актове, които са откровено противоконституционни. С ясната представа, че Конституционният съд няма да може да реагира веднага.“

“В случая сме изправени пред такава ситуация с решението на Народното събрание, с което се налага мораториум. Да, то е за мен откровено противоконституционно, но така или иначе решенията на Народното събрание са задължителни за всички атестати и това ще породи своето действие.“

Разговора можете да чуете от звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Богоявление Господне

Днес празнуваме Богоявление Господне

Днес православната църква чества Богоявление Господне – деня, в който Св. Йоан Предтеча (Йоан Кръстител) покръства Исус Христос в река Йордан. До началото на IV век на Богоявление се празнуват едновременно и рождението на Спасителя и Неговото кръщение, тъй като, по думите на св. Григорий Богослов, Бог се явява на човечеството чрез раждането..

публикувано на 06.01.25 в 09:27
Кръщение Христово, стенопис от 1290 г., съборната черква „Протата

Тайнството Кръщение

В неделята пред Богоявление литургийното евангелско четиво от св. ев. Марк ни разказва как св. Йоан Кръстител кръщава на брега на река Йордан и призовава всички към покаяние. Множество народ от различни места идва на неговата проповед и след като изповядва греховете си, той ги кръщава. Тогава при св. Йоан Кръстител да се кръсти идва и Господ Иисус..

публикувано на 05.01.25 в 09:35
Проф. Божидар Янев

Конструктивният поглед на проф. Божидар Янев

Строителният инженер проф. Божидар Янев е ръководител на Инспектората по управление на мостовете на Ню Йорк в САЩ. Той е професор и преподавател в Инженерния факултет на Колумбийския университет и Доктор хонорис кауза на Университета по архитектура, строителство и геодезия в София. Автор е на книгата "Конструктивният поглед", която може да се намери в..

публикувано на 04.01.25 в 18:27

Как да бъдем малко по-щастливи

Програмата "Проект за щастие 2025" на Института за терапия и експресивни изкуства предлага задачи и медитации, които всеки от нас може да изпълнява, с идеята да промени поне мъничко гледната си точка и да отстрани някои пречки пред това да се чувства по-удовлетворен от живота. "Всеки един от нас е обусловен от различни вярвания, предразсъдъци,..

публикувано на 03.01.25 в 16:05

Празничният Ереван: Как арменците посрещат Рождество

Януари е един от месеците с най-много празници, а в Армения той е особено значим заради отбелязването на Рождество Христово на 6 януари. Водещата на предаването "Какво се случва", Милена Лекова, разказа в ефира на "Нашият ден" за празничната атмосфера в арменската столица Ереван. "Тук е неработен ден, времето е страхотно, слънцето грее и празничният..

обновено на 03.01.25 в 13:34