Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Църква, строена от Колю Фичето, събира средства за спешен ремонт

Снимка: https://svnikolai-vt.com/history/

Над 180-годишна църква, построена от Колю Фичето, спешно се нуждае от ремонт. Църковното настоятелство и миряни започнаха дарителска акция. Днес той е действащ храм с църковно училище и паметник на културата в аварийно състояние. Почти 26 години църквата се поддържа със собствени усилия на свещениците в нея.

Темата коментира в “Нашият ден“ отец Славчо Иванов, енорийски свещеник и председател на църковното настоятелство:

“Нещата в живота периодично се повтарят през различни години. Ние работим относно възстановяването на храма по няколко направления. В търсене на средства чрез общини, чрез еврофондове и чрез дарители. Започваме да събираме средства. Първо, ще запазим тази стародавна традиция, затова хората да са заинтересовани и сами да участват в поддържането на храма, както е било преди 185 години.

Първи откликнаха нашите деца от Църковното училище. Тези, които вече са родители, които живеят в различни краища на България и на света. С тях постоянно през годините сме поддържали контакт.

Има деца в Испания, които живеят стотици километри от българска църква, с тях поддържаме редовно контакт. Именно тези наши деца от различни краища, те откликнаха, те поискаха банковата сметка на църковното настоятелство, за да приведат сума, каквато желаят.

След това откликнаха хора, които са кръщавани и венчавани в храма. Тези, които са свързани по различен начин с тази стара църква. Те взеха участие, идвайки и търсейки вариант да дадат своята лепта.“


Разговора можете да чуете от звуковия файл.

През 1834 година майстор Иван Давдата започва строителството на храм „Св. Николай“ в град Търново и е завършено от майстор от Кольо Фичето през 1836 години.

Осветен е на 6 декември 1836 г. от Търновския митрополит Иларион Критски.

За този строеж Кольо Фичето получава прозвището „майстор“. Мястото така е избрано, че църквата да доминира над съществуващите тогава 31 джамии в града. Храмът е ниска 3-корабна базилика с размери дължина 37 м и ширина 17 м.

През 1843 г. тук е открито първото българско училище в града. То било взаимно училище с два отдела – за момичета и за момчета. А през 1844 г. е построена отделна сграда за него. Учител бил Никола Златарски.

В 1845 г. тук е основан и първият църковен хор в града, диригент отново бил Н. Златарски. През 1872 г. е построена и камбанарията. През 1879 г. повече от 300 депутати се събират в храма на 4 предварителни заседания преди провеждането на Великото народно събрание.

В 1913 г. храмът става катедрален. През 1949 г. в северната част е построен параклис „Св. Евтимий“. Днес църквата има 4 престола: централният на св. Николай, левият (северният) на св. Харалампи, десният (южният) на св. Иларион Велики и в параклиса – на св. Евтимий.

През 1995 г. е възстановено неделното училище при храма. През 2005 г. бе чествана неговата 10-годишнина с тържествен водосвет, отслужен от Негово Високопреосвещенство Великотърновският митрополит Григорий, с тържество за награждаване на дарителите и украсителите на храма и на Православния просветен център и с първи учебни часове в новата сграда.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цар Борис III

Избрано: Кой имаше полза от смъртта на царя?

В лятната поредица на "Terra Култура" припомняме едни от най-интересните интервюта, прозвучали в ефира на предаването. Един от тях е този с журналистката Сима Владимирова, която говори за последните дни на цар Борис Трети. Разговорът представя последните дни от живота на цар Борис III и разглежда възможните причини за неговата смърт през август 1943..

обновено на 26.08.24 в 09:24

Избрано: Творчески портрети в аудио формат: Запознайте се с подкаста "Контури"

През август в  "Нашият ден" припомняме едни от най-интересните разговори, прозвучали в ефира на предаването. Един от тях е този с Бояна Стоилова, Диана Трифонова и Илиян Ружин  за подкаста "Контури", които те водят, разкриващ живота на известни български художници от XX век. Трите водещи представят историите на творците не само с биографична..

обновено на 26.08.24 в 09:05
147 години от Шипченската епопея

Докато съществува и един българин, споменът за тези епични моменти винаги ще бъде жив

Днес отбелязваме 147 години от Шипченската епопея – Национално честване, свързано и с 90 години от освещаването на Паметника на свободата. По традиция в Националното честване се включват общественици, политици, граждани – най-вече хората на България, които тръгват в търсене на историческата памет и се обръщат и към себе си, помнейки историята...

публикувано на 24.08.24 в 12:40

Жива картина на епичните Шипченски боеве

Доколко историята днес определя поведението ни? Познаваме ли я? Дали наистина всичко това, което наричаме Шипченска епопея, показва нещо грандиозно, нещо извънредно? Дали наистина, 147 години по-късно, е в ежедневието ни, дали го носим в сърцата си, дали го предаваме на децата си?  Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с..

публикувано на 24.08.24 в 12:07

Исторически музей - Дряново – бъдеще в миналото

Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с директно излъчване от Габрово в кулминацията на честванията по повод 147 години от Шипченската епопея и 90 години от освещаването на Паметника на свободата. Д-р Иван Христов , директор на Исторически музей - Дряново – разказва в "Семейно радио" за музейното дело, паметта и смисъла от..

публикувано на 24.08.24 в 11:30