Над 180-годишна църква, построена от Колю Фичето, спешно се нуждае от ремонт. Църковното настоятелство и миряни започнаха дарителска акция. Днес той е действащ храм с църковно училище и паметник на културата в аварийно състояние. Почти 26 години църквата се поддържа със собствени усилия на свещениците в нея.
Темата коментира в “Нашият ден“ отец Славчо Иванов, енорийски свещеник и председател на църковното настоятелство:
“Нещата в живота периодично се повтарят през различни години. Ние работим относно възстановяването на храма по няколко направления. В търсене на средства чрез общини, чрез еврофондове и чрез дарители. Започваме да събираме средства. Първо, ще запазим тази стародавна традиция, затова хората да са заинтересовани и сами да участват в поддържането на храма, както е било преди 185 години.
Първи откликнаха нашите деца от Църковното училище. Тези, които вече са родители, които живеят в различни краища на България и на света. С тях постоянно през годините сме поддържали контакт.
Има деца в Испания, които живеят стотици километри от българска църква, с тях поддържаме редовно контакт. Именно тези наши деца от различни краища, те откликнаха, те поискаха банковата сметка на църковното настоятелство, за да приведат сума, каквато желаят.
След това откликнаха хора, които са кръщавани и венчавани в храма. Тези, които са свързани по различен начин с тази стара църква. Те взеха участие, идвайки и търсейки вариант да дадат своята лепта.“
Разговора можете да чуете от звуковия файл.
През 1834 година майстор Иван Давдата започва строителството на храм „Св. Николай“ в град Търново и е завършено от майстор от Кольо Фичето през 1836 години.
Осветен е на 6 декември 1836 г. от Търновския митрополит Иларион Критски.
За този строеж Кольо Фичето получава прозвището „майстор“. Мястото така е избрано, че църквата да доминира над съществуващите тогава 31 джамии в града. Храмът е ниска 3-корабна базилика с размери дължина 37 м и ширина 17 м.
През 1843 г. тук е открито първото българско училище в града. То било взаимно училище с два отдела – за момичета и за момчета. А през 1844 г. е построена отделна сграда за него. Учител бил Никола Златарски.
В 1845 г. тук е основан и първият църковен хор в града, диригент отново бил Н. Златарски. През 1872 г. е построена и камбанарията. През 1879 г. повече от 300 депутати се събират в храма на 4 предварителни заседания преди провеждането на Великото народно събрание.
В 1913 г. храмът става катедрален. През 1949 г. в северната част е построен параклис „Св. Евтимий“. Днес църквата има 4 престола: централният на св. Николай, левият (северният) на св. Харалампи, десният (южният) на св. Иларион Велики и в параклиса – на св. Евтимий.
През 1995 г. е възстановено неделното училище при храма. През 2005 г. бе чествана неговата 10-годишнина с тържествен водосвет, отслужен от Негово Високопреосвещенство Великотърновският митрополит Григорий, с тържество за награждаване на дарителите и украсителите на храма и на Православния просветен център и с първи учебни часове в новата сграда.
Притчата за блудния син е красноречив пример за злоупотреба със свободата и любовта. Сюжетът ѝ се повтаря често в живота. Почти всеки един от нас постъпва в една или друга ситуация като блудния син. Спасителят ни посочва правилния изход, като чрез бащината обич, ни разкрива Божието милосърдие. Ако се вгледаме внимателно обаче в притчата за Блудния..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало предложи да бъдат разследвани "соросоидите", което пък предизвика нова атака срещу медиите, известни с критични позиции към властта и осветяване на проблемите в съдебната система, както и припомняния..
Село Симеоновец се намира в община Септември, на 3 км е от шосето между София и Пловдив, а разстоянието до областния град Пазарджик е 20 км. В Симеоновец живеят около 900 човека. На едно от билата над селото има останки от солиден строеж с неизяснен произход. Според някои това е било митница, която е облагала преминаващи търговци. Според други, това е..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър Къцарков, хебраист и изследовател на процесите в Близкия изток. Хамас превърна освобождаването на тримата заложници, сред които бяха Ели Шараби, Ор Леви и Охад Бен-Ами, в цинично шоу – това се случи..
За първи път на 14 февруари в дома на семейство Златка и Атанас Панайотови в с. Бродилово ще се проведе традиционният ритуал "Зарязване на лозята". Под звуците на гайда и тъпан ще се отбележи началото на лозарския сезон и почита към Трифон Зарезан, покровител на лозарите. "Церемонията е ценна традиция, символизираща надеждата за..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър..
Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg