Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Библиотеката на София разказва

7
Снимка: Столична библиотека

На Празника на библиотекаря – Деня на светите братя Кирил и Методий – в Столичната библиотека беше открита изложбата „Библиотеката на София разказва“. 

Ана Анастасова даде повече подробности в "Артефир" за изложбата „Библиотеката на София разказва“ в Столична библиотека.

"Библиотеката разказва истории на книги, които се пазят в нашите фондове, за съдбата на колекции на видни общественици и писатели и покрай тях за моменти от историята на библиотеката и на столицата. Книги, които свидетелстват за промените през годините в обществения и политическия живот.

Във фоайето на Столична библиотека, през което всеки ден преминават стотици читатели и посетители на библиотеката, се откри интерактивно пространство за визуални изкуства. Младите участници в проекта, финансиран от Национален фонд „Култура“, обновиха стените с ярки стенописи, витражи и мобилни инсталации от модулни панели с букви и картини. Те бяха приветствани от Директора на Столична библиотека Юлия Цинзова, която ги покани да претворят своите смели артидеи и в други пространства на библиотеката. Станимир Божилов, преподавател в Нов български университет и ръководител на проекта, представи творбите на участниците – ученици и студенти от училищата и вузовете по изобразителни изкуства и им връчи дипломи и награди.

"В деня на библиотекаря –11 май – Столична библиотека по традиция подарява едногодишни читателски карти. Големи опашки от желаещи да получат читателска карта се извиха пред отворените 11 места за регистриране в централната сграда на пл. „Славейков“. Първите си карти за библиотеката получиха много младежи – ученици и студенти. Близо 70% от новите 1530 карти са на млади хора до 30 години, които се надяваме да станат наши постоянни читатели и посетители на интересните ни инициативи."

Изложбата може да бъде разгледана на място до 26 май 2021 г.

Чуйте в звуковия файл 

Снимките са предоставени от Столична библиотека.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Млади автори представят свои фотокниги

Дамян Думанов и Боян Кривошиев са двама млади автори, които следват фотография във Виена и в София. Те представиха свои фотокниги в лимитиран тираж в галерия " Синтезис " . „За една година успоредно се разви нашия интерес към формата на фотокнигата – казва Дамян Думанов – това са нашите първи стъпки и опознаване на формата. Личният елемент..

публикувано на 26.07.24 в 19:10

"Самоопределения на скулптурата" на "Шипка" 6

По случай своята 70-годишнина известният  художник, артист и скулптор Иван Русев предложи на своята публика, колеги и приятели изключително интересен проект, фокусиран върху базисните условия на скулптурата в днешно време.  В галерията на СБХ на "Шипка" 6, на целия първи етаж се представя иновативната експозиция, посветена на 70-годишнината на..

публикувано на 26.07.24 в 18:40

"Среща в Бургас" с музиката на Георги Милтиядов

Плевенската филхармония кани публиката на Бургас на 29 юли в Спортната зала на града, където ще има концерт-спектакъл с музиката на Георги Милтиядов . Спектакълът "Среща в Бургас" включва имената на изпълнителите:  Маргарита Хранова, Орлин Горанов, Силвия Кацарова, Цветан Недялков, Невена Пейкова, Квартет "Белканто" и др. Режисьор е Христо..

публикувано на 26.07.24 в 17:58

Изкуство, история и романтика в романа "Благородството задължава" на Ангелина Ангелова

"Благородството задължава" е роман на българската писателка и авторка на исторически епоси Ангелина Ангелова. Той е трети в нейната творческа биография след "Сърцето помни", "Любовта на музата". Ангелина Ангелова се впуска в страстен танц от изкуство, минало и романтика. Действието в книгата се развива в средата на XIX век и пренася читателите от..

публикувано на 26.07.24 в 12:30

ЛАДУ за петнадесети път в Националната художествена академия

Между 1 и 31 август тази година за петнадесети път в делничните дни от 9 до 18 часа ателиетата на Националната художествена Академия ще съберат децата и учениците между 6 и 18 г., за да рисуват. Лятната академия за деца и ученици тази година е посветена на 130-годишнината от рождението на Жорж Папазов и летните Олимпийски игри в Париж. Изборът на..

публикувано на 26.07.24 в 09:00