Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Огнян Герджиков: Българската държава дължи процес за историята ни

Учени и юристи искат да съдят Скопие за интелектуален грабеж

Огнян Герджиков
Снимка: БГНЕС

Група учени и юристи са решили да съдят Скопие за интелектуален грабеж. Какъв трябва да бъде този съд?

Темата коментира в “Нашият ден“ проф. Огнян Герджиков, изтъкнат юрист и бивш служебен премиер:

“Свидетели сме на нещо, към което не можем да останем безразлични, като най-старата европейска държава със запазеното си име, и с огромен принос в световното историческо наследство.

Нашето отношение към Македония винаги е било добро. Ние първи признахме Република Македония след разпадането на Югославия. Но отсреща не виждаме същото.

И преди известно време установихме, че има една интелектуална кражба. Аз не съм виждал тези томове “Македонска книжевност“, не ги знам, само може да се досещаме.

Българската държава дължи на своите граждани един процес, който би трябвало да бъде заведен в Международния съд на ООН в Хага. Там се опитвах да направя една справка дали подобни дела е имало в този съд.

Точно такива не е имало, но това не значи, че не може да има първи път. Разбира се, инициативата за това трябва дойде освен от интелектуалния елит на България, да бъде подета вече конкретно от управлението на България, от българското правителство.

Това не може да се очаква от един служебен кабинет, който има съвсем други задачи. Едва ли този кабинет ще има тази възможност, времевият  хоризонт е твърде тесен.

Нормално е да се очаква един следващ, редовен кабинет да работи в тази насока."


Какво очакваме от Международен съд – ще спре ли омразата

"Този процес едва ли ще допринесе за подобно нещо. Най-много още повече да се изострят отношенията.

Направихме опити в последните години да вразумим нашите македонски приятели, че не може, след като нашето отношение към тях винаги е било добро, в техните учебници непрекъснато да има нападки срещу България и българите, това е недопустимо.

Не знам защо те не искат да го разберат в достатъчна степен. Не можем ние при една такава интелектуална кражба, гигантска по своите размери, не става дума за някакво отделно произведение, както е Димитър Талев, което също е едно голямо безобразие.

С изменение вътре в съдържанието, всичко българско е заменено с македонско и т.н. Това са недопустими неща."

Какви трябва да бъдат юристите, които ще се заемат с подобен процес

"Аз самият не съм специалист в тази материя, тя е специфична, но в България има достатъчно предобри юристи и в тази област. Предполагам, че те няма да откажат да се заемат с такава мисия. Стига да им бъде възложена по съответния начин от българското правителство.

Сякаш загубихме време в това отношение и неглижирахме проблема, но това не може да продължава безкрайно.

Все пак ние сме една нация, която има самочувствието да сме дали много култура на Европа и на света. Не може така да ни крадат пладнешки."

Разговора можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Специален фокус на "Университетската седмица на книгата в УНСС" са книжните инфлуенсъри

В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..

обновено на 04.11.24 в 14:07

Да свалиш наметалото, или искейпизмът – защо?

Ескапизъм, искейпизъм, оттегляне, отдръпване, доброволно отшелничество – дълга синонимична редица, обозначаваща явление, присъщо на човечеството, откакто има човечество, но набиращо сила в модерната епоха. Говорим с философа от СУ професор Стилиян Йотов, с журналиста и писателя Иво Беров, с психолога Иван Иванов и с публициста и колумниста Диян..

публикувано на 04.11.24 в 12:50
Колаж: Георги Корнейков

"ЕкоОбщина": Френско-българско партньорство за екологични градове

Важността на устойчивото третиране на отпадъците и рециклирането, ролята на кръговата икономика и ползите от съвременни методи за управление на отпадъците са ключови теми на семинара "Отпадъци и рециклиране", организиран от Френското посолство и Френския културен институт в България. Това събитие е част от конкурса "ЕкоОбщина – устойчив град и..

обновено на 04.11.24 в 12:35
Тодор Цеков, Антон Митов и Радослав Диков (от ляво надясно)

Антон Митов представя: Теодор Цеков и Радослав Диков

Теодор Цеков е журналист в седмичния вестник "Филтър" и сайта, носещ същото име. Радослав Диков е също журналист, вече бивш – работил дълги години в Немска редакция на БНР. Сега пише фейлетони. За мухата в студиото, политиката и най-дългата дума в немския език, или "последният да затвори вратата". Полусериозно преди президентските избори в САЩ –..

публикувано на 04.11.24 в 12:14

Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е актуално?

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" след Деня на будителите и в навечерието на второто издание на Деня на четенето, който тази година преминава под мотото "Иновациите започват с четене", Валентина Стоева от фондация "Четене" и фондация "Детски книги" сподели възгледите си за това как да стимулираме четенето сред децата и защо е..

обновено на 04.11.24 в 11:35