Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще има ли време за ЦИК да организира изборите на 11 юли

Снимка: ЦИК

Независимо от факта, че до днес – последния ден за регистрация на партии и коалиции за изборите на 11 юли – не са се регистрирали познатия отпреди време голям брой на политически формации за изборите – хората от Централната избирателна комисия имаха готовност да приемат документи, дори по време на празничния 24 май.

Технически комисията вече започна работата си, но опасенията на някои наблюдатели са, че времето за цялата ѝ работа е доста съкратено за подготовката и организацията на предсрочните избори. Имаше доста критики срещу задължителния машинен вот – така беше решено от 45-ия парламент, дори социологическите агенции засякоха в проучванията си много нежелаещи избиратели да дадат вота си по този начин, но правилата са си правила.

В момента само е установено, че в поне 700 секции трябва да има повече от една машина, две или три, защото там са гласували повече от 450 избиратели. Според последната избирателна активност извън страната ще са необходими малко над 240 устройства, са преценили за момента членовете на комисията. "Общият брой е около 1000 допълнително осигурени. Възможно е да бъдат малко повече или малко по-малко", по данни на ЦИК.

При тези неясни обстоятелства все пак се запитахме дали ще стигне времето на ЦИК да организира всичко, и най-важното – членовете ѝ да помогнат на колегите си от по-малките избирателни комисии да се справят с новостите от промените в Избирателния кодекс. И което вече е особено важно – дали ще успеят да организират все по-многобройните наши сънародници от чужбина, които имат желание да гласуват.

В момента по-важно е да се организират секциите в чужбина, защото по предварителни проучвания рекордът от желаещи да гласуват от 4 април – категорично ще бъде задминат за изборите на 11 юли. Логистиката, т. е. чисто техническото пренасяне на мишини и други пособия за гласуване, ще куца по време на цялата кампания, независимо от ясно заявеното желание на Министерството на външните работи да се справи с този проблем. Това беше коментарът за „Нашият ден“ на заместник-председателя на Обществения съвет към ЦИК Велко Милоев.

Чуйте повече от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Имоти, дялове, обещание за дарение, собственост

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката"  адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати, дългогодишен консултант на "Законът и Темида",  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Родителите на г-жа Георгиева преди много години купуват апартамент в София, който продали и закупили къща в населено място близо до..

публикувано на 12.07.24 в 15:25
адв. Петър Николов и Анелия Торошанова

Прекъсва ли се погасителната давност от изпълнително действие след настъпила перемпция*?

Погасителната давност се прекъсва от изпълнително действие, извършено по изпълнително дело, по което е настъпила перемпция. Това приеха Гражданската и Търговската колегии на Върховния касационен съд (ВКС) в ново тълкувателно решение. То е посветено на три въпроса, свързани с изпълнителното производство, които пораждаха противоречия между съдиите...

публикувано на 12.07.24 в 12:35

Глухите хора се вълнуват и живеят пълноценно – вижте ги

През 1934 година група млади ентусиасти основава дружество на глухите в столичното училище "Йосиф Ковачев". Постепенно такива организации се появяват из цялата страна и се обединяват в Съюза на глухите в България, който днес чества своя 90 годишен юбилей . Умеем ли, като общество, да превеждаме тишината и да чуваме нечуващите – разговор в..

публикувано на 12.07.24 в 12:08

Какво се случва с проекта за Национална многопрофилна детска болница?

Много деца пораснаха, докато майките и бащите им очакваха изграждането на многопрофилна детска болница. Семейна паника настъпва, когато дете се разболее, докато родителите се чудят къде точно ще получат необходимото внимание и консултация със специалист. Как протича организацията и дейността по изграждане и пускане в експлоатация на..

публикувано на 12.07.24 в 10:44

Как да изберем летни занимания за децата си

Въпросът не се изчерпва с финансовите възможности на семейството. Важно е да помислим какво е липсвало на децата през учебната година, но е необходимо за цялостното им развитие. Ако волю-неволю дълги месеци сме били под натиска на образователната система за академични постижения с цената на часове, прекарани в затворени помещения, в седнало..

публикувано на 12.07.24 в 07:55