Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Самер Шокър

Пролетта и кожата – грижа и защита

д-р Самер Шокър
Снимка: личен архив

Какви са рисковете за кожата през пролетно-летния сезон?

Темата коментира в “Нашият ден“ д-р Самер Шокър, дерматолог.

“Занимавам се предимно със заболявания на кожата – най-големия орган в човешкия организъм. Занимавам се предимно с клинична и естетична дерматология. Като клинична дерматология фокусираме върху всички заболявания, които са инфекциозни, алергични, автоимунни и рак на кожата.

В естетиката се занимавам с ремоделиране на тялото с неинвазивни процедури. Гледаме нашите пациенти да избегнат колкото е възможно по-дълго скалпела.

Първите слънчеви лъчи

"Абсолютно всички трябва да се пазят от слънцето. Преминаването от студеното касае абсолютно всички. На първо място, това, което трябва да се направи, е да използваме слънцезащита. Това трябва да се прави целогодишно. Не само през летния сезон.

Затова трябва да се използва широкоспектърен SPF, поне 50, се нанася няколко пъти на ден. Това е изключително важно, защото ракът на кожата е един от най-разпространените типове рак, което е изключително странно, защото е обратим тип. Можем да се предпазим от слънцето.

Също така хората, които използват хидратиращи кремове, на които би трябвало през зимата текстурата да бъде по-гъста. Студеното занижава липидната мантия и трябва да се намали това. Самата текстура на нещо по-леко, което да ни отпушва порите и да не доведе до появата на акне."


Слънчевото изгаряне

"Изключително опасно е, защото това е един фактор, който довежда до рак на кожата. Затова SPF и предпазването от слънцето е изключително важно. И все повече виждаме пациенти, особено сега, когато става по-топло и има слънчеви изгаряния, нещо, от което лесно можем да се предпазим.

Трябва да се прецени нивото на изгарянето. Ако имаме силно слънчево изгаряне, тогава трябва лекарствена намеса. Локални средства, които да потиснат имунната система. Необходима е и консултация с дерматолог."

Пролетно-летният сезон

"През този сезон се забелязват различни видове заболявания. Акнето в момента се обостря поради топлината и изпотяването. Другото, което се забелязва, е т.нар. "фоликулит" или възпаление на космения фоликул.

Когато е по-топло времето хората ходят на походи. Трябва да внимават с растенията, които са около тях, защото се срещаме с фитодерматози."

Разговора можете да чуете от звуковия файл.

Снимката е предоставена от д-р Самер Шокър.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Петър Николов и Анелия Торошанова

Прекъсва ли се погасителната давност от изпълнително действие след настъпила перемпция*?

Погасителната давност се прекъсва от изпълнително действие, извършено по изпълнително дело, по което е настъпила перемпция. Това приеха Гражданската и Търговската колегии на Върховния касационен съд (ВКС) в ново тълкувателно решение. То е посветено на три въпроса, свързани с изпълнителното производство, които пораждаха противоречия между съдиите...

публикувано на 12.07.24 в 12:35

Глухите хора се вълнуват и живеят пълноценно – вижте ги

През 1934 година група млади ентусиасти основава дружество на глухите в столичното училище "Йосиф Ковачев". Постепенно такива организации се появяват из цялата страна и се обединяват в Съюза на глухите в България, който днес чества своя 90 годишен юбилей . Умеем ли, като общество, да превеждаме тишината и да чуваме нечуващите – разговор в..

публикувано на 12.07.24 в 12:08

Какво се случва с проекта за Национална многопрофилна детска болница?

Много деца пораснаха, докато майките и бащите им очакваха изграждането на многопрофилна детска болница. Семейна паника настъпва, когато дете се разболее, докато родителите се чудят къде точно ще получат необходимото внимание и консултация със специалист. Как протича организацията и дейността по изграждане и пускане в експлоатация на..

публикувано на 12.07.24 в 10:44

Как да изберем летни занимания за децата си

Въпросът не се изчерпва с финансовите възможности на семейството. Важно е да помислим какво е липсвало на децата през учебната година, но е необходимо за цялостното им развитие. Ако волю-неволю дълги месеци сме били под натиска на образователната система за академични постижения с цената на часове, прекарани в затворени помещения, в седнало..

публикувано на 12.07.24 в 07:55
Иван Станчов

Снежина Мечева: Заветът на Иван Станчов и българското самосъзнание в чужбина

Разговор със Снежина Мечева – дългогодишен директор на Българското училище "Иван Станчов" към Българското посолство в Лондон по повод издаването на специална брошура, посветена на делото на големия български дипломат и филантроп Иван Станчов. Мечева, съосновател на Асоциа а цията на българските училища в чужбина , припознава като своя..

публикувано на 11.07.24 в 13:17