Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Мерсие и Камие“ на Бекет с премиера в „Сфумато“

Снимка: Георги Сиркатов / sfumato.info

Премиерният спектакъл „Мерсие и Камие“ в Театрална работилница „Сфумато“ вече е готов за среща с публиката след двукратно отлагане на премиерата заради пандемията.

Сценичната версия и постановката по едноименния роман на Самюъл Бекет е дело на Ростислав Георгиев, студент от III курс в режисьорския клас на проф. Маргарита Младенова в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“.

„Този роман е писан точно след Втората световна война – катаклизъм с невиждани размери, след който човечеството не е останало същото. И този въпрос, който поставя романът – „Накъде отиваме?“, мисля, че е много актуален и днес“, сподели в „Артефир“ режисьорът на спектакъла Ростислав Георгиев.

В представлението участват актьорите Христо Петков, Цветан Алексиев и Георги Сиркатов. Сценографията и костюмите са на Ирена Дойчева, музикално оформление – Дамян Михайлов.

След „Лебедова песен“, чиято премиера се състоя в края на миналата година, „Мерсие и Камие“ е второто представление на младия режисьор, което влиза в репертоара на „Сфумато“.

Спектакълът, вдъхновен от романа на Бекет, е един от трите одобрени проекта в онлайн работилницата на „Малък сезон 2020“, които получиха подкрепа и възможност да бъдат осъществени на сцената на „Сфумато“ през този сезон.

„Мерсие и Камие“ можете да гледате на 4 и 21 юни в Театрална работилница „Сфумато“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пътищата на Вера Немирова към Рихард Вагнер

Вера Немирова, едно от най-ярките имена в съвременната оперна режисура в Европа, постоянен гост-режисьор на Държавната опера във Варна, представя днес, 9 юли,  в Арт салона на Радио Варна своето творчество, свързано с Рихард Вагнер.  Нейното пристрастие към оперния колос проличава във всяка от сценичните реализации на негови произведения, които тя..

публикувано на 09.07.24 в 16:16

Народният театър "Иван Вазов" с изложба и постановка за 174 години от рождението на Иван Вазов

Днес се навършват 174 години от рождението на патриарха на българската литература Иван Вазов. По този повод Народният театър, който носи името на писателя, отбелязва годишнината с изложба и постановка.  Драматургът на театъра поетесата Мирела Иванова е организатор на експозицията "Иван Вазов и Народният театър", която се открива днес, 9 юли, в..

публикувано на 09.07.24 в 16:05

"Рождественски камбани" на д-р Стефан Мачев

Стефан Мачев е лекар, завършил медицина в Хумболдовия университет в Берлин, където защитава докторат в Института по съдебна медицина с отличие.  Завръща се в родината и работи в Националната кардиологична болница, като има признати специалности по ангиология, вътрешни болести и образна диагностика.  Пише стихове от младежката си възраст, като е..

публикувано на 09.07.24 в 15:23

Какво представя проектът "Дипломантите"?

Дипломирането, момент, който всички студенти очакват с нетърпение, но когато всъщност настъпи момента идва място на една носталгия за отминалите години и един страх какво следва след това. За втора поредна година проектът на Националната художествена академия "Дипломантите" дава възможност на завършилите студенти от всички специалности да представят..

публикувано на 09.07.24 в 14:51

За музикалната поема "Рилският пустинник" и нуждата от духовна храна

По повод 100-годишнината от освещаването на храм-паметник "Св. Александър Невски" на 26, 27 и 18 юли пред Патриаршеската катедралата ще бъде представен концерт-спектакълът "Рилският пустинник".  За духовната музикална поема и необходимостта от духовен компас в едно смутно време в "Нашият ден" говори отец Кирил Попов – композитор, диригент,..

публикувано на 09.07.24 в 11:13