Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Андреана Ефтимова: Промените в езика са хубаво нещо

Фотоколаж: Силвия Петрова

Изследователите на езика са затруднени, защото трябва да догонват промените, които стават все по-бързо – казва професор Андреана Ефтимова – Обикновено те се случват в медийната среда и в полето на политическото говорене. Редно е обаче  всеки език да се развива, той е жив организъм, промените са хубаво нещо, правят ни по-гъвкави, усвояваме нови думи, които са свързани с нови явления.  

От друга страна, изпадаме в едно противоречие и често обществото изразява загриженост, че се употребяват твърде много чужди думи. Чуждите думи, които вече са излишни обаче, отпадат сами. Тревогата за езика е излишна, смята тя. 

сн – uni-sofia.bgДискусии, свързани с обедняването на езика,  има още от Възраждането. В известни литературни списания са се водили ожесточени дискусии как българският език ще изчезне, български книжовници се тюхкат за развалата – но българският език е жив и до днес и става все по-удобен.

Проявите на езика на омразата се раждат най-вече в социалните мрежи, той е идеологически мотивиран – обяснява професор Ефтимова – Ако се употребят две-три неприемливи думи, е простимо, но когато непрекъснато хората се облъчват с дискриминиращи и обидни изрази трябва да има мерки. 

Чуйте още от разговора за езика с професор Андреана Ефтимова в „Какво се случва“.

Снимка – uni-sofia.bg

Андреана Ефтимова е професор във Факултета по журналистика и масова комуникация, СУ „Св. Климент Охридски”. Води лекционни курсове по медиен език и стилове на писането, езикови норми и кодификация, стилистика, езикът в интернет, невербална комуникация и психолингвистика.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ивайло Иванов

Сборник в памет на поета Ивайло Иванов

Сборникът "Изборът на поета: Ивайло Иванов" е резултат от проведената през декември 2022 г. Национална научна конференция "Изборът на поета: 50 години от рождението на Ивайло Иванов", на която взимат участие видни учени литературоведи. Сборникът съдържа шест дяла, като освен статии, в него има и интервюта, архивни материали и спомени. Ето и думите..

публикувано на 10.01.25 в 08:15

Промяна в статута на Националната награда за поезия "Иван Николов"

Като една от най-престижните награди за поезия у нас, Националната награда за поезия "Иван Николов" е следена с интерес от почитателите на българската поезия, от авторите и от издателите.  Този декември 2024 година награждаване не се състоя, защото конкурсът не беше обявен.  Организаторите сега представят новата си концепция за статут и график...

публикувано на 09.01.25 в 16:40

Поезията на 90-те оживява във филми

Кратките филми по поезията на 90-те започват турне из страната. Прожекция по стихове на българските автори ще се състои на 10 януари 2025 г. от 18 часа в сградата на Народно читалище "Светлина - 1975", с. Гара Елин Пелин. Филмите са съчетание на поезия, музика и визия. Авторите, по чиято поезия са направени, са имена като Иван Методиев, Екатерина..

публикувано на 09.01.25 в 15:47
Димитър Коруджиев

Памет за Димитър Коруджиев

Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст.  "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както и "Домът на Алма“, "Преди да се умре. Фантазия за Сашо Сладура", "1989“, и др. На читателски интерес се радват и книгите му с есета на християнска тематика.  Пред БТА писателят Деян Енев казва за..

публикувано на 09.01.25 в 15:35

Литературната 2025 година: Тенденции, теми и очаквания според водещи издатели

В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година. Десислава Желева, Темз Арабаджиева и Димитър Риков. Те обсъдиха какви са очакванията, темите и предизвикателствата, които предстоят в света на книгите. Ето какво разказаха те. "Може би тенденциите не..

обновено на 09.01.25 в 13:26