Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Александър Симидчиев:

Не знаем дали нагреваемите тютюневи изделия са по-безопасни

д-р Александър Симидчиев
Снимка: Георги Нейков, БНР

Безопасни ли са нагреваемите тютюневи изделия?

Темата коментира в “Нашият ден“ д-р Александър Симидчиев, председател на сдружение „Въздух за здраве“.

Нагреваемите тютюневи изделия – по проучвания, които са финансирани от самите производители, изглежда да са по-безопасни. Но истината е, че нямаме достатъчно данни за дългосрочните ефекти от тях.

Не можем да бъдем категорични, че са по-безопасни, тъй като ги няма дългосрочните изследвания, които ги има при класическите цигари.

Които са доказано вредни на базата на изследвания на над 80-90 години вече.

За новите имаме твърде оскъдни данни и те са основно от проучвания, финансирани от самите производители.


СЗО приема предпазливо нагреваемите тютюневи изделия

С основание, защото, когато се въвежда нова технология, трябва да мине достатъчно време, за да сме сигурни, че всичко е наред.

Във всички изделия, които са свързани с тютюнопушене – и в класическите, и в т.нар. електронни – всички те съдържат никотин, веществото, което предизвиква зависимост, свързана с употребата му.

Хората, инхалиращи отстрани никотин, имат риска да могат да станат зависими от това, макар че е много по-ниска концентрацията.

Проблемът е в това, че не е необходимо да имаме такава зависимост. А тя се продължава с нови и нови средства, които се опитват да избегнат огромните негативи. Тютюнопушенето е един от основните фактори, водещи до всички хронични заболявания, които имаме – мозъчно-съдовите, сърдечно-съдовите, дихателните, диабетът и т.н.

Основните групи от хронични заболявания, които са истинска пандемия от неинфекциозни заболявания, които имаме в световен мащаб, се дължат на два основни фактора – въздушното замърсявани и тютюнопушенето.

Тези два фактора, макар и доста различни, са много сходни, защото и двата влизат в белия дроб и увреждат организма, чрез веществата, които ние инхалираме през белия дроб.

Разговора можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Детският свят на фокус" в Столична библиотека

Всяко дете заслужава приключения, вдъхновение и неповторими моменти, приятели, игри и сърдечна подкрепяща среда! Фотоизложбата "Детският свят на фокус – истории от КОНКОРДИЯ", организирана от фондация "КОНКОРДИЯ България", ще бъде открита на 31 май от 11:00 ч. в Мраморното фоайе на Столична библиотека и ще продължи до 9 юни . Тази изложба поставя в..

обновено на 30.05.24 в 11:59
Паметник на Емилиян Станев

Спомен за Емилиян Станев (видео)

обновено на 30.05.24 в 11:01

XIV Научна конференция по онкология: Форум за иновации и обмен на опит

От 14 до 16 юни, в хотел Рила, курортен комплекс Боровец, ще се проведе XIV Научна конференция по онкология. Събитието, следвайки дългогодишната успешна традиция, отново ще събере специалисти от областта на онкологията, за да споделят ценния си опит и да обсъждат нововъведения и постижения в онкологичните изследвания и грижата за пациентите...

обновено на 30.05.24 в 10:26

Тържественото поклонение пред тленните останки на цар Фердинанд

Вчера (29 май) в двореца "Врана" политици, духовници, общественици и граждани се поклониха пред тленните останки на цар Фердинанд по време на тържествена траурна процесия.  Връщането им в България е осъществено по искане на Симеон Сакскобургготски и с разрешение на Министерския съвет. "Днес е един исторически ден за България. Това е нещо,..

публикувано на 30.05.24 в 10:19

Делниците и празниците в село Паничери

Село Паничери се намира в община Хисаря , област Пловдив и в него живеят около 800 човека. На север от селото се намира комплекс от древнотракийски мегалитни светилища, наречени Марковите камъни. Продължителни проучвания на български археолози и етнолози доказват по убедителен начин, че тези камъни представляват светилища, които са били..

публикувано на 29.05.24 в 15:25