За творческия път на оперния певец, тенора Стефан Македонски, е писано и говорено много – още от дебюта му през 1911 година на сцената театър „Оперна дружба“ в България, през специализацията му в Париж и за гастролите му в Германия – на сцената на Берлинската кралска опера, в градовете Касел, Кобург и Висбаден, също в Германия…
За неговия режисьорски и организационен талант обаче се знае малко – през 1948 година, той, заедно с един куп ентусиасти, основава Музикалния театър в София, като за това събира повечето от артистите от различните частни и общински трупи, включително и от съществуващия тогава стар Оперетен театър, на същия адрес и до ден-днешен – бул. „Левски“ номер 100.
Скоро след смъртта му – през 1953 година – Музикалният театър взима неговото име и го носи досега.
Как артистите от този театър продължават замисленото от Стефан Македонски – това вече е въпрос не за спомени, а за съвремие.
Последната година не беше особено ласкава за всички изкуства, пандемията не отмина и Музикалния театър, който, както всички останали, беше лишен от публика, но това не попречи на артистите да поработят и на „тъмно“ и поставят един нов спектакъл, и което е по-важно – да упорстват и да организират именно в днешните лоши за културата времена – и първия фестивал на музикално-сценичните жанрове у нас в София.
Информацията за това събитие даде в ефира на предаването „Нашият ден“ Марияна Арсенова, директор на Националния музикален и балетен център в София.
Фестивалът се организира от няколко години, но поради днешните пандемични обстоятелства няма да е същият, както е била първоначалната идея. Важното е, че в края на юни и началото на юли, всички почитатели ще се срещнат пеещите артисти на открито – в Двора на Военната академия в София.
Чуйте повече в звуковия файл.
Снимки – Музикален театър "Стефан Македонски"
Среща ги работата. Телевизия, документалистика, кино... Тя е културолог, изследовател към БАН, както и сценарист на най-новия български игрален филм "Преди да забравя", който тръгва по кината в началото на януари. Той е режисьор и продуцент познат на публиката от множество телевизионни сериали и филми като "Писма от Антарктида", "Дъвка за балончета"..
Новината, че галерия "Структура" приключва своята дейност, развълнува артистичната общност не само в София. Седемте години активна работа, с качествени и концептуално издържани изложби, с международни проекти и програми задаваха високо ниво и перспектива за съвременното българско изкуство. Може да се каже, че през тези години галерия "Структура"..
В епизод 571 "Трамвай по желание" връща своята публика към вечния спомен за ненадминатия оперен бас Борис Христов, във връзка с навършването на 110 г. от неговото рождение. Борис Христов е роден на 18 май 1914 г. в Пловдив, в семейството на македонския българин Кирил Совичанов, деец на Вътрешната македоно-одринска революционна организация и на..
До всяко добро същество да застане поне още едно, с душа и сърце – това си пожелаваме заедно с именика Стефан Димитров в днешния празничен "Артефир". Композиторът вярва, че без любов в живота – към жена или изкуство – не може. Димитров споделя с горчивина, че се сблъсква с все по-бездушни хора, подобни на изкуствен интелект. "Разликата..
Стефан Вълдобрев, композитор, актьор, музикант, певец и режисьор се включва в "Артефир" часове преди концерта, с който отбелязва имения си ден. На сцената, разбира се, ще бъдат "Обичайните заподозрени" (Иван Лечев, Стоян Янкулов, Мирослав Иванов, Веселин Веселинов-Еко). Мястото на концерта този път е клубът City Stage в подлеза на НДК – от..
В епизод 571 "Трамвай по желание" връща своята публика към вечния спомен за ненадминатия оперен бас Борис Христов, във връзка с навършването на 110 г. от..
Преживяването – на него държи актрисата Стефания Кочева, която днес празнува своя имен ден. Тя е част от трупата на Сатиричния театър "Алеко Константинов",..
В съботната вечер ще си припомним гласовете на Карло Бергонци и Рената Тебалди. La divina Renata я наричаха милионите фенове по света заради уникалните..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg