Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С отворени сърца и очи за „Варна Лит“ 2021

Снимка: @varnalit

„Варна Лит“ отново посреща литературата с отворени сърца и очи. Между 1 и 5 юни Международният литературен фестивал ще се включи в празненствата по повод „Варна – 100 години културен град“, като предложи срещи с изтъкнати български писатели, актьори, музиканти, журналисти и общественици.

Фестивалът започва през 2017 година с идеята литературата да „влезе“ в класните стаи, но не като задължителен предмет за изучване, а с лицата на своите съвременни български автори. В началото акцентът е насочен към детско-юношеската публика и детското четене, но с тазгодишното издание „Варна Лит“ се обръща и към най-малките. За тях фестивалът е подготвил творчески работилници, разговор на тема „Деца/Възрастни/Деца“ с авторките Вера Асенова, Катя Антонова и Нуша Роянова и караоке с „Маргаритка“ – проектът на Виктория Терзийска, позната като Вики от „Мастило“, и Яна Липованска.

„Навикът да имаш книга в ръката си започва много преди и трябва да започва много преди да можеш да четеш“, обясни в „Артефир“ един от учредителите на фестивала – писателят Захари Карабашлиев. Той добави още, че трябва „да се прехвърли този мост – условно казано – център София и периферия Варна“.

„Аз много държа да направим нужното културата да спре да бъде толкова центростремителна, а да бъде навсякъде в населените места, където има хора, които четата, които мислят и мечтаят.“

Точно за тези хора „Варна Лит“ организира и среща с три познати женски пера в родната литература – Здравка Евтимова, Виктория Бешлийска и Мария Касимова-Моасе, които ще се опитат да поберат световете на книгите си в дискусията „Език/Свят/Език“. Водещ на събитието ще бъде Георги Тошев, който в един от фестивалните дни ще говори и за това как се разказват актьорите в книги.

В рамките на „Варна Лит“ 2021 миналото и бъдещето ще се срещнат в „сегато“, в което ще бъдат Захари Карабашлиев и Георги Господинов. На 2 юни, в един разговор на тема „Минало/Бъдеше/Минало“, модериран от журналиста Георги Милков, те ще общуват с публиката, ще си спомнят с нея, ще мечтаят и ще се потревожат, ако е необходимо, „защото иначе би означавало да сме нечувствителни“ към живота и всичко в него.

Тазгодишното издание на фестивала включва не само литературни, но и музикални и филмови изживявания, за които можете да прочете повече в сайта на „Варна Лит“. Той ще бъде открит на 1 юни с връчване на наградата „Позиция“ на писателя по сърце и лекар по призвание Людмил Станев.

А каква е позицията на самия фестивал, има ли време за мечтите и кои наричаме „Герои сега“ – чуйте от Захари Карабашлиев в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Спектакъл по текстове на Бродски

За първи път спектакълът "Бродим из Бродски", който изследва света на Йосиф Бродски, ще се играе на 7 февруари от 19.30 ч. в Червената къща в София. Постановката на Университетския театър на НБУ е с режисьор доц. Снежина Петрова, чиято е и драматургичната композиция. Хореографията е на Марина Хараламбова, а композитор е Юлиан Стоичков.  Участват Ани..

публикувано на 07.02.25 в 08:45

Поезията на Ани Илков излезе във внушителен том

Големият български поет Ани Илков, една от значимите фигури в съвременната българска култура издаде книга със събрани стихотворения под заглавие "Бързо насън".  Сборникът включва произведения от периода 1989 - 2022 година.  Премиерата се състоя в клуб "Писмена" на НБКМ в присъствието на знакови личности от културния ни живот, колеги, приятели,..

публикувано на 06.02.25 в 15:57

Графичният роман "МАУС" излезе на български език

Първият превод на български на шедьовъра " МАУС " на Арт Спигелман беше представен в One Book Bookstore.  "Баща ми кърви история" и "Тук започнаха мъките ми" са двете части на книгата. Тя е наградена с "Пулицър" и дава начало на термина "графичен роман". Както пишат издателите, историята разказва за "Владек Спигелман, евреин, оцелял в..

публикувано на 06.02.25 в 15:14

Изкуството на документа

Фотографията има силата да разкрива истории без думи или текст, запечатвайки моменти, които иначе биха останали забравени или неизказани поради едни или други социални и политически причини. Такъв е случаят с документалния разказ на Гаро Кешишян, започнат преди повече от 40 години. Една негова фотографска серия се превръща в машина на времето към малко..

публикувано на 06.02.25 в 12:10

Българският културен институт в Берлин през 2025 година

"Нашият ден" насочва вниманието на своите слушатели към програмата на Българския културен институт в Берлин в началото на 2025 година  – разговор с директора на Института Борислав Петранов . Тази вечер предстои в Берлин да бъде представена книгата на Кристина Патрашкова "Въпреки всичко: Българските писатели в годините на цензурата"...

публикувано на 06.02.25 в 10:53