Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Едно пчелно семейство

Дженифър и Митко Кацеви
Снимка: личен архив

Как се раждат пчелни семейства? Раждат се с легенда и със смелост, казва историята на Дженифър и Митко Кацеви.

Те пристигат в България в края на 2019 година – той завърнал се, а тя преместила се от калифорнийския бряг право в Карлово. За сватбата си Джен и Митко получават от родителите на Митко документите за цял пчелин край Карлово и именно този подарък е началото на голямото им приключение. И двамата напускат работата си в Силициевата долина, събират багажа си и за Коледа вече са в Карлово.

Но историята си има и предистория – пчеларството в рода на Митко започва с подарък за сватбата на прабаба му и прадядо му – кошер. 

Днес родът се грижи за 700 кошера, а майката на Митко учи младото семейството на всички тънкости на пчеларството. Джен и Митко от своя страна внасят размах, творчество и визия в начинанието си да покажат българския мед на света. Митко се учи и на още нещо – как да не бъде алергичен към ужилване от пчела. Джен се учи на български език и създава бижута от мед. И двамата се стремят да предлагат не просто мед, а обич и топлина.

Чуйте цялото предаване в звуковия файл.

Снимки – личен архив на сем. Кацеви



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Рибарят Тотко Ропотамски

Легендарният рибар Тотко Ропотамски и вдъхновението на Ченгене скеле

Много от нас са чували и посещавали рибарското селище Ченгене скеле до Бургас – едно живописно място, което привлича със своето очарование и автентичност. Наскоро, екипът на "Нашият ден" имаше възможността да посети Ченгене скеле на лодка, в компанията на човек, който е цяла легенда на Южното Черноморие – Тотко Ропотамски, известен и като..

обновено на 26.07.24 в 10:08

Израел, когато войната я нямаше

Антон Митов е директор на Архивния фонд на БНР и дългогодишен колега в програма "Христо Ботев". Автор и водещ на предаването "Антон Митов представя". Преди 23 години той за първи път излиза в западноевропейска страна. Поводът – да посети Израел, с цел обучение, с полет през Нидерландия. "Израел е първата "западна" страна, която посетих...

публикувано на 26.07.24 в 08:10

Образование в Лондон, кариера в България: Историята на Кристиян Доброславов

В рубриката „Темите на деня“ на предаването „Нашият ден“ гостува Кристиян Доброславов – млад човек, който въпреки образованието си в Англия, избира да се развива в България. Разказвайки за живота си в Обединеното кралство и предизвикателствата пред младите хора, Кристиян сподели своите лични преживявания и мотиви за връщането си в родината...

обновено на 25.07.24 в 10:24

Проф. д-р Мария Николова: Увеличава се броят на трайно излекуваните от HIV

Най-голямата годишна конференция по въпросите на HIV и СПИН се провежда в Мюнхен, като събира над 10 000 участници и ще продължи до 26 юли. Това е първото провеждане на конференцията в Германия от 1993 година насам. Лекари, експерти в областта на общественото здраве и активисти от около 175 държави са поканени да се включат в 25-ата Международна..

обновено на 24.07.24 в 14:14

Частните лечебни заведения и Директива 2014/24 за обществените поръчки

ЕКИП (Експертен клуб за икономика и политика) подготви първия по рода си в България публичен сравнителен правен анализ и оценка на въздействието във връзка с транспонирането на Директива 2014/24 за обществените поръчки по отношение на частните лечебни заведения в България и наказателната процедура на ЕК срещу България по този повод. В Lege..

публикувано на 24.07.24 в 14:10