Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Депозитните системи и решението на замърсяването с пластмаса

Снимка: Фейсбук

Пластмасови кутии и прибори се откриват навсякъде. Собственици на заведения и закусвални споделят, че фирмите за доставка на храна искат всичко да е в отделна кутийка, дори да става въпрос за 100 грама салата.

Какво е истинското решение на замърсяването с пластмаса?

На 3 юни ще осъществи уебинар на тема „Депозитните системи в Европа: Опитът на Финландия и Литва” от 14 до 16 ч.

Събитието е част от поредицата „Депозитните системи в Европа” на тема системите за възвръщаем депозит за опаковки за напитки, първото от които се състоя в края на февруари. В това издание се разглеждат по-задълбочено две вече утвърдени депозитни системи. Ще говорят лектори представители на организациите, управляващи депозитните системи във Финландия и Литва.

За участие в събитието е необходимо да се регистрирате на този линк:


Темата коментира в “Нашият ден“ Елеонора Йосифова от екологично сдружение „За земята“:

“За съжаление все по-често виждам кутии, прибори и сламки и какво ли още не, в което хората са консумирали нещо за кратко. Често то е разпиляно, дори да е изхвърлено в кофата, след това е разпиляно от вятъра.

За мен е изключително странно хората да залагат на такива прибори и кутии за храна. Знаем много добре, че те не са и полезни за нашето здраве.

Това е една некачествена пластмаса, слагайки топла напитка или храна, тя има контакт с храната. Променя се вкусът на храната, когато е в пластмаса и много съм изненадана, че хората се чувстват сигурни, когато консумират в такива кутии и чашки.

Не знам защо вече не се разчита на това, че във все повече места има миялни машини с високи градуси, които измиват всичко.

Другият вариант е, ако искаме да си купим храна навън, да носим собствен съд и да сме се погрижили за неговата хигиена, за да ни е спокойно. Въпрос на навик е да си оставим кутията с храна в офиса и да я сложим в чантата, тръгвайки на работа в зависимост как ни е по-удобно."


Решенията

"Едно от решенията е въвеждане на депозитна система като начало за пластмасовите бутилки, които задръстиха нашите реки в началото на годината. Реките бяха залети с пластмасови бутилки. Очевиден беше проблемът, че тези бутилки са прекалено много и са основна част от боклука, които се съдържа в деретата и в реките ни.

Това е решение, което се е наложило в световен план. И все повече държави въвеждат депозитна система. Няма такива, които са се отказали, след като са я въвели, защото са разбрали, че е работещ механизъм.

Разделното събиране не е толкова ефективно, колкото ни се искаше. Забелязвам по комуникацията си с хора, че те все още не са сигурни дали боклукът, който разделят, отива на правилното място след това. Липсва информация от страна на фирмите, които го правят. Често липсват и кофи."

Чуйте Елеонора Йосифова в звуковия файл.

Снимки: БГНЕС, Фейсбук – сдружение „За земята“




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кръщение Христово, стенопис от 1290 г., съборната черква „Протата

Тайнството Кръщение

В неделята пред Богоявление литургийното евангелско четиво от св. ев. Марк ни разказва как св. Йоан Кръстител кръщава на брега на река Йордан и призовава всички към покаяние. Множество народ от различни места идва на неговата проповед и след като изповядва греховете си, той ги кръщава. Тогава при св. Йоан Кръстител да се кръсти идва и Господ Иисус..

публикувано на 05.01.25 в 09:35
Проф. Божидар Янев

Конструктивният поглед на проф. Божидар Янев

Строителният инженер проф. Божидар Янев е ръководител на Инспектората по управление на мостовете на Ню Йорк в САЩ. Той е професор и преподавател в Инженерния факултет на Колумбийския университет и Доктор хонорис кауза на Университета по архитектура, строителство и геодезия в София. Автор е на книгата "Конструктивният поглед", която може да се намери в..

публикувано на 04.01.25 в 18:27

Как да бъдем малко по-щастливи

Програмата "Проект за щастие 2025" на Института за терапия и експресивни изкуства предлага задачи и медитации, които всеки от нас може да изпълнява, с идеята да промени поне мъничко гледната си точка и да отстрани някои пречки пред това да се чувства по-удовлетворен от живота. "Всеки един от нас е обусловен от различни вярвания, предразсъдъци,..

публикувано на 03.01.25 в 16:05

Празничният Ереван: Как арменците посрещат Рождество

Януари е един от месеците с най-много празници, а в Армения той е особено значим заради отбелязването на Рождество Христово на 6 януари. Водещата на предаването "Какво се случва", Милена Лекова, разказа в ефира на "Нашият ден" за празничната атмосфера в арменската столица Ереван. "Тук е неработен ден, времето е страхотно, слънцето грее и празничният..

обновено на 03.01.25 в 13:34

"БългариТЕ" – любов през границите и традициите

Как две култури се обединяват, за да създадат своя миг, да преминат през граници и традиции. В своя подкаст епизод "БългариТЕ" Божидар Александров запознава слушателите с историята на Дарина от Йоаким Груево и Хавиер от Пеняфиел, Испания, открили красотата на културните особености и силата на обединяващите ни празници. Чуйте една любов,..

публикувано на 03.01.25 в 10:50