Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Готев: Ако не се борим за нашата професия, демокрацията ще загине

Медийна свобода на Балканите – конференция на Euractiv България

| обновено на 04.06.21 в 19:12

Медийната свобода в цяла Европа трябва да бъде подкрепена, но положението на Балканите е особено тежко – независимите медиите са в риск и сами няма да оцелеят – това са част от заключенията, които направиха вчера участниците в конференцията, организирана от Euractiv България. Георги Готев, създател и издател на Euractiv България и модератор на конференцията, и Елена Йончева, евродепутат и участник в конференцията, коментират в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ кои са значимите проблеми пред журналистите и медиите в България и на Балканите.

Георги ГотевАко не се борим за нашата професия, демокрацията ще загине. Но вече има оптимизъм и той се свързва с края на един авторитарен режим в България, на фона на една неочаквана международна подкрепа, която завчера дойде от САЩ – това, което малцина се осмеляваха да изговорят в България, се превърна в законодателен акт в Съединените щати

В България се преструват, че това няма никакво значение, че никой не чете разследванията на „Капитал“, Биволъ“, „Bird.bg“, Валя Ахчиева, а на Запад представлява огромен интерес. 

Излизането от стереотипите у нас ще е дълго и мъчително. Гледам всеки ден българските национални телевизии и не виждам никакви признаци, че идва свободата. Въртят се едни и същи муцуни, които повтарят опорни точки – че нищо не се е променило, че досега България се е развивала успешно и че всяка промяна носи рискове. Това означава, че „дълбоката държава“ в България се контролира много изкъсо от мафията и от ГЕРБ. 

Но аз съм оптимист, защото медийната среда много зависи от състоянието на правовата държава, а в България вече има поле за завръщането на парламентаризма и да се възстановят институциите, защото те – институциите – съществуваха, но не си вършеха работата и всички чакаха един човек да решава и казва всичко. Но ледът се пука и нещата ще се променят, защото хората проговориха и всичко ще се изясни напълно.“

Елена ЙончеваКомисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи в Европейския парламент ще изпрати своя мисия в България, защото според колегите проблемите с корупцията в България са приоритет. 

Елена Йончева

Една от темите на мониторинговата група са и медиите, защото журналистите и журналистиката в България ги убиват бавно и това се прави много систематично. В България има крах на медийната свобода. Механизмът, който притисна българските журналисти да не говорят, е елементарен – заплахи, SLAPP (стратегическо дело срещу публично участие), при което водещата идея е не да бъдат спечелени делата, а да бъдат отказани медии, активисти, неправителствени организации и т.н. от активна гражданска позиция под страх от присъди или непосилни финансови санкции. И разбира се, когато знаеш, че ако надигнеш глас, срещу теб ще се стовари цялата държавна машина, разбира се, че ще има страх и самоцензура. 

Вчера имах среща с евродепутата Вера Йоурова и предложих европейско законодателство, което да обяви SLAPP делата, през които се преследват журналисти за работата им, тези дела да се обявят за недопустими. Както и много важно – европейски средства за медии да не се раздават през национални правителства, за да отрежем възможността която и партия да дойде на власт – тя да не използва този инструмент, за да държат медиите в подчинение. 

Битката, която водим, няма да свърши след няколко дни, но ми се струва, че нашето общество все още има съпротивителни сили и прекрасни журналисти, които са готови да отстояват своите права.“

Чуйте интервютата от звуковите файлове.


Снимки – Euractiv България, БНР (архив) и БГНЕС



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Образование в Лондон, кариера в България: Историята на Кристиян Доброславов

В рубриката „Темите на деня“ на предаването „Нашият ден“ гостува Кристиян Доброславов – млад човек, който въпреки образованието си в Англия, избира да се развива в България. Разказвайки за живота си в Обединеното кралство и предизвикателствата пред младите хора, Кристиян сподели своите лични преживявания и мотиви за връщането си в родината...

обновено на 25.07.24 в 10:24

Проф. д-р Мария Николова: Увеличава се броят на трайно излекуваните от HIV

Най-голямата годишна конференция по въпросите на HIV и СПИН се провежда в Мюнхен, като събира над 10 000 участници и ще продължи до 26 юли. Това е първото провеждане на конференцията в Германия от 1993 година насам. Лекари, експерти в областта на общественото здраве и активисти от около 175 държави са поканени да се включат в 25-ата Международна..

обновено на 24.07.24 в 14:14

Частните лечебни заведения и Директива 2014/24 за обществените поръчки

ЕКИП (Експертен клуб за икономика и политика) подготви първия по рода си в България публичен сравнителен правен анализ и оценка на въздействието във връзка с транспонирането на Директива 2014/24 за обществените поръчки по отношение на частните лечебни заведения в България и наказателната процедура на ЕК срещу България по този повод. В Lege..

публикувано на 24.07.24 в 14:10

Трансплантираните спортисти от България доказват: Донорството е живот

Единственият българин с два трансплантирани органа, Георги Пеев, спечели четири златни медала в дисциплината плуване на Европейските игри за трансплантирани и диализирани в Лисабон . Пред екипа, придружаващ българския отбор на игрите, Пеев сподели: "Показваме чрез физическа активност, че хората с трансплантации могат да бъдат активни – не..

публикувано на 24.07.24 в 12:50

Защо лекарка от Варна избира да помага на бежанци от Украйна?

Д-р Христина Димитрова, общопрактикуващ лекар и носител на приз за застъпничество от платформата TimeHeroes, разказва за своята доброволческа работа с украинци със специални потребности във Варна и за менторството и подкрепата към украински медици, желаещи да упражняват професията си у нас. В интервю за "Нашият ден" д-р Димитрова споменава..

обновено на 24.07.24 в 12:20