Медийната свобода в цяла Европа трябва да бъде подкрепена, но положението на Балканите е особено тежко – независимите медиите са в риск и сами няма да оцелеят – това са част от заключенията, които направиха вчера участниците в конференцията, организирана от Euractiv България. Георги Готев, създател и издател на Euractiv България и модератор на конференцията, и Елена Йончева, евродепутат и участник в конференцията, коментират в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ кои са значимите проблеми пред журналистите и медиите в България и на Балканите.
Георги Готев: „Ако не се борим за нашата професия, демокрацията ще загине. Но вече има оптимизъм и той се свързва с края на един авторитарен режим в България, на фона на една неочаквана международна подкрепа, която завчера дойде от САЩ – това, което малцина се осмеляваха да изговорят в България, се превърна в законодателен акт в Съединените щати.
В България се преструват, че това няма никакво значение, че никой не чете разследванията на „Капитал“, Биволъ“, „Bird.bg“, Валя Ахчиева, а на Запад представлява огромен интерес.
Излизането от стереотипите у нас ще е дълго и мъчително. Гледам всеки ден българските национални телевизии и не виждам никакви признаци, че идва свободата. Въртят се едни и същи муцуни, които повтарят опорни точки – че нищо не се е променило, че досега България се е развивала успешно и че всяка промяна носи рискове. Това означава, че „дълбоката държава“ в България се контролира много изкъсо от мафията и от ГЕРБ.
Но аз съм оптимист, защото медийната среда много зависи от състоянието на правовата държава, а в България вече има поле за завръщането на парламентаризма и да се възстановят институциите, защото те – институциите – съществуваха, но не си вършеха работата и всички чакаха един човек да решава и казва всичко. Но ледът се пука и нещата ще се променят, защото хората проговориха и всичко ще се изясни напълно.“
Елена Йончева: „Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи в Европейския парламент ще изпрати своя мисия в България, защото според колегите проблемите с корупцията в България са приоритет.
Една от темите на мониторинговата група са и медиите, защото журналистите и журналистиката в България ги убиват бавно и това се прави много систематично. В България има крах на медийната свобода. Механизмът, който притисна българските журналисти да не говорят, е елементарен – заплахи, SLAPP (стратегическо дело срещу публично участие), при което водещата идея е не да бъдат спечелени делата, а да бъдат отказани медии, активисти, неправителствени организации и т.н. от активна гражданска позиция под страх от присъди или непосилни финансови санкции. И разбира се, когато знаеш, че ако надигнеш глас, срещу теб ще се стовари цялата държавна машина, разбира се, че ще има страх и самоцензура.
Вчера имах среща с евродепутата Вера Йоурова и предложих европейско законодателство, което да обяви SLAPP делата, през които се преследват журналисти за работата им, тези дела да се обявят за недопустими. Както и много важно – европейски средства за медии да не се раздават през национални правителства, за да отрежем възможността която и партия да дойде на власт – тя да не използва този инструмент, за да държат медиите в подчинение.
Битката, която водим, няма да свърши след няколко дни, но ми се струва, че нашето общество все още има съпротивителни сили и прекрасни журналисти, които са готови да отстояват своите права.“
Чуйте интервютата от звуковите файлове.Снимки – Euractiv България, БНР (архив) и БГНЕС
С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте!
В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..
В началото на новата година Росица Петрова от Движението на българските майки споделя в ефира на „Нашият ден“ размисли за бъдещето, което ни е необходимо, и за уроците, извлечени през последните две десетилетия. Движението, създадено преди 20 години, продължава да е пример за обединение, грижа и отдаденост. "Искам да благодаря на всички..
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха твърдо мнение, че е необходимо да се запази целостта на парка, да се прекрати текущата процедура за изключване на определени площи от него и да се защитят местностите Карандила и Даулите. В ефира..
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха..
Как да разбера този свят? 10 000 снежинки* се топят върху перваза – Из книгата с хайку и хайбун "Бели Петна" "Terra Култура" преминава в новата..
Всичко в живота е въпрос на избор. Ето например Кире Гьоревски е избрал да се превъплъщава в различни персонажи. Да пресъздава животи на сцената и на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg