Плажът при устието на река Велека може би е последното място, в което туризъм и природа все още съществуват заедно в крепка хармония, въпреки че селото наблизо е напът да изгуби безвъзвратно артистичния си и спокоен дух.
Йона и Сандра са две сестри, изкарали летата си през 90-те в почти никому неизвестното тогава южно селце. Впоследствие станали лицето и сърцето на най-посещавания бар в същото това място.
За промените в облика на мястото, за туристите, които го посещават, споделят в “Нашият ден“ Йона и Сандра, собственици на бар “Кораба“ в Синеморец:
“Познаваме мястото от малки деца. Още нямаше вода. Носихме вода от чешмата, която е долу на Велека, и си пълнихме слънчев бойлер.
Черни пътища и много малко къщи. Малко на шега започнахме бизнес. През 2002-2003 г. баща ми реши, че ще направи заведение, за да изнесе купоните от къщата и да бъде само за познати.
Така бяхме назначени за барманки на по 18 години."
В момента тяхното заведение е едно от основните места за вечерни забавления в Синеморец
"Преди Синеморец беше пълен с художници и актьори. Идваха съвсем различни хора. Това беше една малка група, която се увеличаваше.
В един момент стана така, че дори не се радвахме, когато започва сезонът, защото имаше страшно много хора. И не можем да ги поемем като капацитет.
Още когато започнаха първите хотели, тогава се разрасна формата. Това беше първото нещо, което съвсем смени облика и докара съвсем различен вид хора.
All inclusive туристите – англичани, датчани и всякакви такива – само че от едни много бедни места.
Чуйте Йона и Сандра Наумови в звуковия файл.
И още една синеморска история, която е споделена от човек, посветил знанията си и професионалното си развитие на благото на града, но не може да стои безучастен, когато пред очите му се съсипва и малкото останала природа по Черноморието.
Тя се казва Марта Георгиева и е общински съветник в столицата, но Синеморец за нея е кауза, за която не спира да се бори. Ето какво сподели тя в “Нашият ден“:
"В Синеморец съм била още през 90-те години, когато мястото беше напълно девствено, тъй като е било гранична зона и е било забранено лесното преминаване.
Беше нещо невероятно, сякаш си на най-екзотичното място."
Началото на промяната на Синеморец
"Хората винаги носят със себе си това, което те разбират под развитие, което обаче невинаги е добро нито за тях самите, нито за природата.
Проблемът според мен тук е, че никога не е имало държавна и общинска политика на нивото, на което трябва да бъде, за да се запази уникалността на мястото.
Има доста строежи, единият плаж тотално се унищожи, въпреки че е защитена зона Силистар. Става дума за Плаж Бутамята. И остана само едно място – Плажът Велека.
От цялото Южно Черноморие, въпреки негодуванието на хората, вече загубихме почти всичко. И това е последното, за което трябва да се преборим и да устоим."
Село Негушево е с хилядолетна история, а първите писмени данни за него са от 1444 година. "В селото винаги е имало будни хора, които са живели и творили с мисълта за идните поколения", казва секретарят на читалище "Възраждане-1922" Елка Радойновска. С какво са известни съвременните жители на Негушево, как живеят, за какво мечтаят и как премина..
В рубриката "Разговорът" инженер-механикът Синан Фейзула от компанията Festo споделя своите виждания за това как младите хора могат успешно да се реализират професионално. Той изтъква важността на ранното навлизане в професионалния сектор, ролята на екипа и значението на доброволчеството . Баланс между работа и образование Синан..
Тучев разглежда темата за неизбежната социална трансформация, предизвикана от навлизането на изкуствения интелект (AI) в живота и бизнеса. Според него, човечеството е на прага на значителни промени, които ще засегнат не само технологиите, но и начина, по който функционират обществото, икономиката и геополитиката. Христо Тучев очертава три..
От 50-те стотинки помощ за Виетнам, през войната на Русия в Украйна до новия/стар президент на САЩ, както и за европейските политико-икономически скандали и нашенските "селски междуособици" – аналитични коментари на Теодор Цеков, журналист в сайта filternews.bg и Радослав Диков – фейлетонист. Журналистът Васил Велев – за добрата стара Англия и..
Дори да харесваме училището си, преподавателите, съучениците и някои от предметите да са ни любими краят на ваканцията все довежда тъга. Психолозите обръщат специално внимание на стреса след ваканция – темата в този епизод на подкаста "Импулсът в мен". Според здравните специалисти е нормално да се изпитва известна степен на..
При археологически разкопки в квартал Калето в Лом, които завършиха в последните дни, на дълбочина около 7,5 метра, са открити стени и ровове на..
Дори да посетите Аржентина за кратко, като мен, пак ще усетите някои особености на тамошните нрави и специфични професии, които правят впечатление на..
Ловешкият драматичен театър "Борис Луканов" гостува на сцената на Народния театър "Иван Вазов" със спектакълът "Илинден" по творби на Димитър Талев и Пейо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg