Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За промяната на Синеморец – колко и как

Синеморец
Снимка: БГНЕС

Плажът при устието на река Велека може би е последното място, в което туризъм и природа все още съществуват заедно в крепка хармония, въпреки че селото наблизо е напът да изгуби безвъзвратно артистичния си и спокоен дух.

Йона и Сандра са две сестри, изкарали летата си през 90-те в почти никому неизвестното тогава южно селце. Впоследствие станали лицето и сърцето на най-посещавания бар в същото това място.

За промените в облика на мястото, за туристите, които го посещават, споделят в “Нашият ден“ Йона и Сандра, собственици на бар “Кораба“ в Синеморец:

“Познаваме мястото от малки деца. Още нямаше вода. Носихме вода от чешмата, която е долу на Велека, и си пълнихме слънчев бойлер.

Черни пътища и много малко къщи. Малко на шега започнахме бизнес. През 2002-2003 г. баща ми реши, че ще направи заведение, за да изнесе купоните от къщата и да бъде само за познати.

Така бяхме назначени за барманки на по 18 години."

Плажът Велека

В момента тяхното заведение е едно от основните места за вечерни забавления в Синеморец

"Преди Синеморец беше пълен с художници и актьори. Идваха съвсем различни хора. Това беше една малка група, която се увеличаваше.

В един момент стана така, че дори не се радвахме, когато започва сезонът, защото имаше страшно много хора. И не можем да ги поемем като капацитет.

Още когато започнаха първите хотели, тогава се разрасна формата. Това беше първото нещо, което съвсем смени облика и докара съвсем различен вид хора.

All inclusive туристите – англичани, датчани и всякакви такива – само че от едни много бедни места.

Чуйте Йона и Сандра Наумови в звуковия файл.

И още една синеморска история, която е споделена от човек, посветил знанията си и професионалното си развитие на благото на града, но не може да стои безучастен, когато пред очите му се съсипва и малкото останала природа по Черноморието.

Тя се казва Марта Георгиева и е общински съветник в столицата, но Синеморец за нея е кауза, за която не спира да се бори. Ето какво сподели тя в “Нашият ден“:

"В Синеморец съм била още през 90-те години, когато мястото беше напълно девствено, тъй като е било гранична зона и е било забранено лесното преминаване.

Беше нещо невероятно, сякаш си на най-екзотичното място."

Началото на промяната на Синеморец

"Хората винаги носят със себе си това, което те разбират под развитие, което обаче невинаги е добро нито за тях самите, нито за природата.

Проблемът според мен тук е, че никога не е имало държавна и общинска политика на нивото, на което трябва да бъде, за да се запази уникалността на мястото.

Има доста строежи, единият плаж тотално се унищожи, въпреки че е защитена зона Силистар. Става дума за Плаж Бутамята. И остана само едно място – Плажът Велека.

От цялото Южно Черноморие, въпреки негодуванието на хората, вече загубихме почти всичко. И това е последното, за което трябва да се преборим и да устоим."

Чуйте Марта Георгиева в звуковия файл.

Снимки: БГНЕС


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

От египетските папируси до съвременните методи: През историята на пластичната хирургия с д-р Мектубджян

В предаването Lege Artis разгледахме темата за пластичната и възстановителната хирургия с участието на д-р Рупен Мектубджян – специалист по пластично-възстановителна и естетична хирургия в болница „Вита“. В откровен разговор д-р Мектубджян проследи историческото развитие на тази специалност и очерта съвременните ѝ измерения. По думите..

обновено на 16.04.25 в 12:08

Ще останат ли децата без педиатрична грижа в Пета градска болница?

Петима от общо седемината педиатри в детското отделение на столичната общинска Пета градска болница "Княгиня Клементина" са подали оставки в знак на протест срещу ниските им възнаграждения, които не отговарят на увеличаващия се обем работа.  Те настояват за 50% увеличаване на заплатите, в противен случай отделението ще затвори поради липса на..

обновено на 16.04.25 в 11:18
Пораженията в църквата

"Света Неделя" – споменът за една трагедия, която беляза век

На 16 април 2025 г. се навършва точно един век от най-страшния терористичен акт в историята на България — атентатът в софийската катедрала "Света Неделя". По този повод в ефира на БНР, в предаването "Темата на деня коментираме", историкът проф. Момчил Методиев, ръководител на департамент "История" в Нов български университет, припомни ужасяващите..

публикувано на 16.04.25 в 10:32
Инж. Габриела Данаилова, директор на ПГ „Васил Левски“ в Горна Оряховица

На учителя с любов: инж. Габриела Данаилова

Семейството на Професионалната техническа гимназия "Васил Левски" в Горна Оряховица – най-старото професионално училище в област Велико Търново, гостува в "Семейно радио" в лицето на директорката инж. Габриела Данаилова. Поканата е отправена от ученици от випуск 1979 година – част от училищната рок банда "Андромеда". Какви професии усвояват и как се..

публикувано на 15.04.25 в 15:03

Образованието отново в спор: Колко дни да може да извинява родителят?

В последните дни българската образователна система отново се оказа в центъра на общественото внимание – този път поводът е предложението да бъде намален броят на дните, в които родителите могат да извиняват отсъствията на децата си по домашни причини. Само преди година Министерството на образованието и науката (МОН) увеличи този лимит от 10 на 15..

обновено на 15.04.25 в 12:31