Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За промяната на Синеморец – колко и как

Синеморец
Снимка: БГНЕС

Плажът при устието на река Велека може би е последното място, в което туризъм и природа все още съществуват заедно в крепка хармония, въпреки че селото наблизо е напът да изгуби безвъзвратно артистичния си и спокоен дух.

Йона и Сандра са две сестри, изкарали летата си през 90-те в почти никому неизвестното тогава южно селце. Впоследствие станали лицето и сърцето на най-посещавания бар в същото това място.

За промените в облика на мястото, за туристите, които го посещават, споделят в “Нашият ден“ Йона и Сандра, собственици на бар “Кораба“ в Синеморец:

“Познаваме мястото от малки деца. Още нямаше вода. Носихме вода от чешмата, която е долу на Велека, и си пълнихме слънчев бойлер.

Черни пътища и много малко къщи. Малко на шега започнахме бизнес. През 2002-2003 г. баща ми реши, че ще направи заведение, за да изнесе купоните от къщата и да бъде само за познати.

Така бяхме назначени за барманки на по 18 години."

Плажът Велека

В момента тяхното заведение е едно от основните места за вечерни забавления в Синеморец

"Преди Синеморец беше пълен с художници и актьори. Идваха съвсем различни хора. Това беше една малка група, която се увеличаваше.

В един момент стана така, че дори не се радвахме, когато започва сезонът, защото имаше страшно много хора. И не можем да ги поемем като капацитет.

Още когато започнаха първите хотели, тогава се разрасна формата. Това беше първото нещо, което съвсем смени облика и докара съвсем различен вид хора.

All inclusive туристите – англичани, датчани и всякакви такива – само че от едни много бедни места.

Чуйте Йона и Сандра Наумови в звуковия файл.

И още една синеморска история, която е споделена от човек, посветил знанията си и професионалното си развитие на благото на града, но не може да стои безучастен, когато пред очите му се съсипва и малкото останала природа по Черноморието.

Тя се казва Марта Георгиева и е общински съветник в столицата, но Синеморец за нея е кауза, за която не спира да се бори. Ето какво сподели тя в “Нашият ден“:

"В Синеморец съм била още през 90-те години, когато мястото беше напълно девствено, тъй като е било гранична зона и е било забранено лесното преминаване.

Беше нещо невероятно, сякаш си на най-екзотичното място."

Началото на промяната на Синеморец

"Хората винаги носят със себе си това, което те разбират под развитие, което обаче невинаги е добро нито за тях самите, нито за природата.

Проблемът според мен тук е, че никога не е имало държавна и общинска политика на нивото, на което трябва да бъде, за да се запази уникалността на мястото.

Има доста строежи, единият плаж тотално се унищожи, въпреки че е защитена зона Силистар. Става дума за Плаж Бутамята. И остана само едно място – Плажът Велека.

От цялото Южно Черноморие, въпреки негодуванието на хората, вече загубихме почти всичко. И това е последното, за което трябва да се преборим и да устоим."

Чуйте Марта Георгиева в звуковия файл.

Снимки: БГНЕС


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Предпразнична Рождественска импресия

"Чиста е тази нощ, в която се е явил Единственият Чист, Който дойде да ни очисти! Нека слухът ни бъде чист, очите ни да гледат целомъдрено, чувствата на сърцето да бъдат святи, речта на устата – искрена! Настоящата нощ е нощ на помирение; затова нека никой да не бъде гневен на своя брат и да не го обижда! Тази нощ дари мир на целия свят; затова..

публикувано на 22.12.24 в 09:45

Молдова. Може би

Русия обяви, че ще пази своите граждани и мироопазващите сили в молдовския сепаратистки регион Приднестровие, заяви Мария Захарова, говорителката на Външното министерство на Русия. Заявлението стана факт в момент, когато регионът призова Москва да разреши въпроса с нередовните доставки на газ от Русия през Украйна, чийто срок изтича в края на декември...

публикувано на 21.12.24 в 09:00

Сърце на борец: Сара Фаизи и нейният афганистански ресторант в София

Днес в "Мигранти с таланти" ви представяме една впечатляваща дама и жена с излъчване на борец - афганистанката Сара Фаизи. Родена е в Кабул през 1988 г., в модерно мислещо, светско семейство, в което всички деца, независимо от пола, са образовани и работещи. Сара завършва университет и започва работа в частна банка. През 2014 г. ситуацията в..

обновено на 20.12.24 в 12:45

Всяка украса на хляба има дълбока символика

Хлябът заема специално място в живота на българина, а думите "Никой не е по-голям от хляба" красноречиво говорят за неговата важност през вековете. В българската традиция обредните хлябове играят съществена роля, съпътствайки важни празници и обреди като Коледа, Гергьовден, Великден, както и житейски събития като оран и сеитба . Да омесим..

обновено на 20.12.24 в 12:36

Стоян Терзиев: Между съдебната зала, поезията и фентъзито

В рубриката "Разговорът" имахме удоволствието да беседваме със Стоян Терзиев – журналист от Радио Пловдив, поет, автор на пет поетични книги и носител на редица лирически награди, сред които престижната награда "Орфей" за цялостно представяне на едноименния поетически фестивал през 2021 г. Освен това Терзиев е автор на разкази, публикувани в..

обновено на 20.12.24 в 12:16