Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Матурите – какво показват резултатите за 2021 г.

Снимка: Pixabay

Какво показват резултатите от зрелостните изпити през 2021 г.? Според данните от МОН дванадесетокласниците са се справили успешно с държавните зрелостни изпити въпреки дългите периоди на дистанционно обучение през последните две години.

Съизмерими ли са резултатите с предходните години? Трябва ли да се успокояваме при общо 39 пълни шестици по двата задължителни изпита, като се има предвид, че близо 50 хил. зрелостници се явиха на изпитите?

Темата коментира в “Нашият ден“ Златка Димитрова, експерт по образователни политики в Сдружение “Образование 20-30“, част от екипа експерти, провели проучванията за ключовите компетентности и тяхното място в нормативната уредба.

"Откроявам три елемента, които можем да разгледаме. Първо, дали наистина можем да смятаме, че вече за доста поредни години средният резултат от добър 4 е успешен. На първо място – за младите хора, които завършват средно образование.

Но от друга страна, можем да зададем и въпроса – наистина ли трябва да смятаме, че една и съща тенденция в резултатите на учениците означава, че те не са имали пропуски по време на пандемията и че тази пандемия не е оказала негативни въздействия върху тях за мотивация върху умения и компетентности, които са придобили.

И не на последно място, нещо, което нас най-много ни интересува в този разговор за компетентностите на младите хора, които тепърва ще се реализират. Наистина ли този формат ни показва, че младите хора имат умения и компетентности, с които да бъдат успешно реализирани и ние вече сме давали многократно отговора, че, не, този формат в момента на зрелостните изпити не показва дали зрелостниците имат умения като критично мислене, креативност. Дали могат да работят в екип, дали са емоционално интелигентни и могат да разрешават проблемите, с които ще се сблъскат тепърва и в бизнеса, и в живота.

Така че, когато отворим темата за компетентностите, това е един от изводите, който ние продължаваме да правим всяка година без изменение. Така че и тази година не беше изключение."


Матурите бяха последни по старата програма

"Вярно е, че последните учебни програми, които са актуализирани, ще бъдат в сила от следващата учебна година.

Това обаче сякаш далеч не означава, че можем да очакваме, че от следващата учебна година ще има нов формат. Поне засега няма такава заявка от Министерството – за разлика от това, което се случи във външните оценявания в четвърти клас. Като там форматът тази година е по-различен. 

МОН даде заявки, че това е причината, поради която не можем да сравняваме Националното външно оценяване от четвърти клас с предходните години именно заради този различен формат, който по заявка трябва да оценява по-скоро компетентностите на учениците, а не само техните знания.

Може би е малко амбициозно да очакваме, че матурите ще бъдат с изцяло нов формат."

Чуйте Златка Димитрова в звуковия файл.

Снимки: БГНЕС, Pixabay


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Петър Галев за здравеопазването: Успехи и критични точки през 2024 година

Петър Галев, експерт от от CredoWeb, платформа за комуникация между лекари, направи задълбочен анализ на състоянието на здравеопазването в България през изминалата година в ефира на Lege Artis . Той коментира ключовите проблеми и постижения в сектора. Според Галев въпреки увеличените средства за здравеопазване през 2024 година, системата не е..

обновено на 18.12.24 в 12:37
Радина Велчева

За 2025 г. са предвидени допълнителни средства за асистирана репродукция

Спорът около парите за асистирана репродукция възникна между фондация "Искам бебе" и МЗ изглежда вече е решен след среща на здравния министър Галя Кондева и представители на фондацията.  Към момента към бюджета на Центъра за асистирана репродукция са гласувани 22 млн. лв. Отпуснати са допълнителни 500 000 лв. от резерва за здравеопазване...

публикувано на 18.12.24 в 11:45

Д-р Велислав Георгиев: За храненето по празниците

В Lege Artis слушаме съветите на специалиста д-р Велислав Георгиев за храненето по празниците. Те не са универсални, нито важат само за празничния период, по думите на д-р Георгиев. Специалистът насочва вниманието към хранителните навици на българите в миналото , които са били съобразени с поредица от пости. Православните традиции и..

публикувано на 18.12.24 в 11:26

Играчки, здраве и мечти: Какво пишат децата до Дядо Коледа

В рубриката "Времето на редактора" Тереза Петрова, служител на Български пощи, разказа за юбилейния конкурс "Най-красиво писмо до Дядо Коледа", който днес завършва. Срокът за участие е до края на деня, а традицията, която обединява малки и големи, вече отбелязва своята 30-а годишнина. "Най-красиво писмо до Дядо Коледа" започва преди три..

обновено на 18.12.24 в 11:24

Възпитаване на гражданска отговорност чрез училищни бюджети

В рубриката "Разговорът" Люба Батембергска от фондация "Малките стъпки" представя вдъхновяващата инициатива "Граждански бюджет за ученици". Целта на проекта е учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. "Темата за демократичния..

обновено на 18.12.24 в 10:41