Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Любослав Костов:

Пълно възстановяване на икономиката само ако няма нови Covid вълни

Снимка: shutterstock.com

Как се е променил икономическият живот у нас за първото шестмесечие на годината? Започват ли да се сбъдват пролетните икономически прогнози за растеж на икономиката в Европейския съюз и къде сме ние?

Темата коментира в “Нашият ден“ Любослав Костов:

“Икономиката, макар и доста бавно, започва да се оттласква от онова дъното, което беше стигнала в края на 2020 г. по време на втората вълна от пандемията.

Но лаговите ефектите и върху вътрешното търсене, и върху растежа на пазара на труда, са доста сериозни. Поне още няколко тримесечия ще усещаме негативните последствия.

За пълно възстановяване бихме могли да говорим, ако няма други вълни в началото на 2022 г. И това се показва от прогнозите на Световната банка вчера. Те ревизираха оценката си за България, като очакват ръст от около 2-2,2%.


Все още е много трудно да прогнозираме дали ще има устойчивост, и колко време ще продължи тя.

Ако трябва да обобщя – на макрониво нещата се подобряват, но те няма да продължат да се подобряват, ако държавата не подпомага растежа чрез стимулиране на вътрешното търсене и чрез подпомагане на заетостта със съответните мерки, както знаете за подкрепа на заетостта и най-засегнатите бизнеси.

Безработицата до голяма степен се влияе от сезонния фактор, в момента по естествени причини намалява. Със сигурност е доста далеч от това, което регистрирахме миналата година по това време.

В началото на юни 2020 г. имахме около 300 хил. безработни. Към момента безработицата е по-малко от 5%, което е почти на половината на тези 300 000. Осезаемо има положителна тенденция, но тя е заради мярката 60/40, тъй като по официални данни тя спаси около 250 до 300 хил. работни места.

Чуйте Любослав Костов в звуковия файл.

Снимки: shutterstock.com, Pixabay

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Новата пандемия", или как да се предпазим от измами в интернет?

В рубриката "Темата на деня" разгледахме една особена заплаха, която експертите наричат "новата пандемия". Но не става въпрос за нов вирус, а за разпространението на интернет измамите, които се увеличават с безпрецедентни темпове. За да се обсъди този тревожен феномен, представители от Комисията за защита на потребителите, Европейския потребителски..

обновено на 05.11.24 в 12:04

Перник беше домакин на Национална младежка конференция

Преди броени дни Перник стана център на Националната младежка конференция под надслов "Приобщаващи общества и ролята на младите хора" . Събитието привлече над 100 участници от цялата страна, включително представители на младежки организации, държавни институции, местни власти и експерти по младежка политика. Конференцията имаше за цел да обсъди..

обновено на 05.11.24 в 09:57

Сигурността или вечната игра на котка и мишка

С Йовко Ламбрев, IT експерт, разговаряме в рубриката "Въпреки мрежата" за същността на компютърните престъпления. Къде да пазим многото си пароли? Какво да знаем за фалшивите профили? Защо да не се предоверяваме за неща, които изглеждат хубави, евтини и лесни за достъп? Какво са "фишинг" имейлите? Как да пазаруваме онлайн така, че да не попаднем в..

публикувано на 05.11.24 в 09:00

Специален фокус на "Университетската седмица на книгата в УНСС" са книжните инфлуенсъри

В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..

обновено на 04.11.24 в 14:07