Защо трябва да бъде променена съдебната карта на съдилищата? Какво представлява проектът “Модел 4“?
Темата коментира в “Нашият ден“ Красимир Шекерджиев, член на Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет.
“Модел 4“ е един от четирите модела, които бяха изработени в рамките на проект, стартирал през 2016 г.
"Още от предходния състав на ВСС наследихме този вече започнал проект. В рамките на този проект бяха изработени четири различни модела, всеки от които представлява различна визия за това как следва да изглежда съдебната система в бъдеще, като съдийската колегия в нейното мнозинство и пленумът на ВСС се спряха на един от тези модели – номер 4.
Това е визията, която съдебната власт има за своето развитие. Моделът, който предлагаме, е проект за реформа.
Прекрасно знаем, че реформа в съдебната система, особено тази, която се предлага в “Модел 4“, няма как да се случи без съдействие от другите власти и основно от законодателната власт.
На практика отправяме едно предложение към законодателната власт, която следва да го обсъди и разбира се, ако го подкрепи, да го реализираме всички заедно.
Темата коментира в “Законът и Темида“ Боряна Димитрова, член на Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет.
“Считаме, че “Модел 4“ дава в пълнота отговори на натрупаните в съдебната система проблеми. Може би трябва да припомня, че за съдебна реформа отдавна се говори в България и нищо конкретно не се свършило до момента.
Може би трябва да припомним, че към 2015 г. Световната банка каза на България, че има достатъчно много съдии, за да предприеме реформиране на своята съдебна карта на фона на демографския срив, на фона на намаляващите дела, криминогенната обстановка и огромните разходи за съдебна система.
Бюджетът на съдебната система за тази година е 900 млн., вероятно догодина ще минем 1 млрд.
В България има 113 райони съдилища. Голяма част от тях са с по 2-3-ма съдии."
Чуйте разговора в звуковия файл.
В рубриката "Зелените новатори на България" на предаването "Нашият ден", Данита Зарачинова от сдружение "За Земята" сподели своята гледна точка за управлението на отпадъците в България и предизвикателствата пред постигането на устойчиво развитие. "В България произвеждаме все повече отпадъци", заяви тя. "В по-добре развитите икономически..
"Как да възпитаваме момичета" е известната книга в помощ на родителите от Стив Бидълф , която скоро беше преиздадена в допълнен вариант, съобразен с особеностите на нашето съвремие. Новото издание в "Нашият ден" представя Екатерина Виткова . Психологът и терапевт Бидълф се занимава с тази дейност в продължение на 40 години, като периодично..
"КМаркетингFactbook" издаде своя годишен бизнес доклад за най-големите комуникационни агенции. Какво е лицето на комуникационната индустрия през 2024 година, се пита редакторката и автор на изданието журналистката Сирма Пенкова от "Капитал", и търси отговор в бизнес класацията на най-големите групи и агенции по дейности в България, в анализа на ролята..
На Стефановден в "Аларма"ви срещаме с именниците: Стефан Велев – геолог с шест полярни експедиции в Антарктика и Стефан Ганов – актьор и режисьор. Главният ни гост е Стефани Дънева – магистър по класическа филология, която се занимава с епиграфика (науката, изучаваща надписите върху камък), в момента тя завършва дипломната си работа и подготвя..
Стефановден, празнуван на 27 декември, е денят на свети Стефан – първият мъченик за християнската вяра. Денят не е само за имениците, но и за всички християни, които почитат делото на светеца. В ефира на предаването "Нашият ден" доц. Русалена Пенджекова от Пловдивския университет "Пайсий Хилендарски" ни припомня още един важен Стефан в историята на..
"Следва изпълнението на Жана Янева!…", но, докато звучи в главата на зрителите красивият глас на Мария Илиева, която дава живот на думите на Дамян Дамянов..
"КМаркетингFactbook" издаде своя годишен бизнес доклад за най-големите комуникационни агенции. Какво е лицето на комуникационната индустрия през 2024..
Какви политики бяха следвани в сферата на културата през изминалата година, в каква посока бяха насочени бюджетните програми и с каква мисъл трябва да се..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg