През 30-те години на миналия век британският поет и аристократ Едуард Джеймс е много близък до течението на сюрреализма и е близък приятел на писателя Олдъс Хъскли, комуто споделя опасенията си, че след Втората световна война вероятно много от занаятите ще замрат и постепенно ще изчезнат. Той изразява готовност да превърне имението си в училище по занаяти, където тези умения да бъдат запазени и предадени на следващите поколения. Случва се така, че днес в имението му се помещава колежът Уест Дийн, а животът на поета го отвежда чак в Мексико. Историята мълчи за това дали Джеймс успява да запази занаятите, но историята на майстора-ножар от София Илия Пешев е близо до нас и говори за търпение, знание и талант.
Ателието на Илия е в София, но той е родом от елинпелинското село Столник и от почти 60 години прави ножове. Правенето на ножове, както голяма част от занаятите, е на ръба между чисто изкуство и занаятчийство. Както всеки занаятчия и Илия се опасява, че занаятът му отмира и е естествено желанието му да предаде умението си и на други. Илия казва за себе си, че има 15 професии и всички те го водят към майсторството, с което изработва изделията си.
През 2008 г. Илия прави голяма изложба на ножове в Националната художествена галерия, но приема да го наричат майстор едва когато е приет в Задругата на майсторите. Той изработва и произведения на изкуството от скрап, които ще бъдат изложени на морето през лятото.
В ателието на Илия един стар часовник не спира да отмерва Времето. И въпреки това разговорът с него потопява слушателя в безвремие и минутите се разтягат между двата си края. В тази два края стоят неуморната творческа енергия, чувството за хумор и желанието за отдаване на всичко, което Човекът създава.
Чуйте цялото предаване в звуковия файл.
В рубриката "Разговорът" разговаряхме с арх. Ивайло Захариев от Българската асоциация за термално наследство. Темата на разговора е първата карта на минералните бани в България , липсата на стратегия за развитието на този ценен ресурс и бъдещата визия за термалното наследство у нас. Арх. Захариев подчертава, че към момента държавата не..
В навечерието на 152-рата годишнина от обесването на Васил Иванов Кунчев - Левски прозвучават откъси от радиоефира на "Terra Култура" от последното десетилетие – за делото и личността на Апостола на свободата. "Историческият образ на Апостола е завещан на днешните поколения, както и отговорността, с която тръгва към Голгота", казва през..
В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..
Как едно съобщение в телевизия за това, че Делян Пеевски "вади средства" и ще спаси българските щанги, може да наруши Закона за радио и телевизия (ЗРТ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова, преподавателка във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". Какво не му е наред на съобщението, като жанр и съдържание "Няколко..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg