Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Часовник и безвремие, и дългата история на ножа

Илия Пешев пред ателието си в София
Снимка: Зорница Гъркова

През 30-те години на миналия век британският поет и аристократ Едуард Джеймс е много близък до течението на сюрреализма и е близък приятел на писателя Олдъс Хъскли, комуто споделя опасенията си, че след Втората световна война вероятно много от занаятите ще замрат и постепенно ще изчезнат. Той изразява готовност да превърне имението си в училище по занаяти, където тези умения да бъдат запазени и предадени на следващите поколения. Случва се така, че днес в имението му се помещава колежът Уест Дийн, а животът на поета го отвежда чак в Мексико. Историята мълчи за това дали Джеймс успява да запази занаятите, но историята на майстора-ножар от София Илия Пешев е близо до нас и говори за търпение, знание и талант.

Ателието на Илия е в София, но той е родом от елинпелинското село Столник и от почти 60 години прави ножове. Правенето на ножове, както голяма част от занаятите, е на ръба между чисто изкуство и занаятчийство. Както всеки занаятчия и Илия се опасява, че занаятът му отмира и е естествено желанието му да предаде умението си и на други. Илия казва за себе си, че има 15 професии и всички те го водят към майсторството, с което изработва изделията си.

През 2008 г. Илия прави голяма изложба на ножове в Националната художествена галерия, но приема да го наричат майстор едва когато е приет в Задругата на майсторите. Той изработва и произведения на изкуството от скрап, които ще бъдат изложени на морето през лятото.

В ателието на Илия един стар часовник не спира да отмерва Времето. И въпреки това разговорът с него потопява слушателя в безвремие и минутите се разтягат между двата си края. В тази два края стоят неуморната творческа енергия, чувството за хумор и желанието за отдаване на всичко, което Човекът създава.

Чуйте цялото предаване в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За райския газ и борбата с употребата на наркотични вещества

За борбата с разпространението на райски газ и употребата на наркотични вещества в Lege Artis разговаряме с д-р Юлиян Караджов , биохимик и експерт по наркотични вещества. Промени в закона за здравето предвиждат пълната забрана на райски газ освен в посочени законово случаи. Столична дирекция на вътрешните работи извършва проверка за..

публикувано на 25.09.24 в 12:11
Проф. д-р Иван Литвиненко

Отзвук от XVI Национален конгрес по педиатрия

По инициатива на Българската педиатрична асоциация се проведе XVI Национален конгрес по педиатрия с международно участие. 650 участници, 55 партньори, 148 доклада, 62 постера – какво стои зад тези цифри и какви бяха акцентите в събитието разказва проф. д-р Иван Литвиненко , председател на УС на Българската педиатрична асоциация. Проф. д-р..

публикувано на 25.09.24 в 11:26

Белодробните заболявания и лошото качество на въздуха – основен акцент на дискусия в БТА

На днешния 25 септември в Българската телеграфна агенция се провежда пресконференция под наслов "На въздух – да седнем заедно и да поговорим за профилактиката преди лечението", която отбелязва изминалия Международен ден на чистия въздух за синьо небе (7 септември), Европейския ден без автомобили (22 септември) и предстоящия Световен ден на сърцето..

публикувано на 25.09.24 в 11:25

Вера Стоевска: Пластмасата и приятелите, или как се справям с малките битки за природата?

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" природозащитникът Вера Стаевска сподели своите размишления относно активизма на битово ниво и умората от постоянните борби. Тя говори за трудността да прехвърляш ценностите от професионалния в личния живот и за разочарованието от липсата на ангажираност у хората. Стаевска отбеляза, че..

обновено на 25.09.24 в 10:48
Киев

Николета Атанасова: Разказ за Украйна от първо лице

Резултати от проучване сочат, че над половината от украинците искат да останат в своята държава въпреки всички рискове и трудности. Един разказ за Украйна от първо лице – разказва в "Нашият ден" журналистката Николета Атанасова , която се завърна от страната. По думите на Атанасова българите погрешно възприемат Украйна като някакво..

публикувано на 25.09.24 в 10:00