Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гостуване на филхармония „Пионер“ във Виена

Снимка: @WiederinWien

През ноември ще се състои дългоочакваният концерт на филхармония „Пионер“ в австрийската столица. Проектът „Отново във Виена“ вече е на финалната права. Беше отворена сметка за финансиране на проекта. Д-р Александър Александров заяви, че парите вече са събрани и остават някои допълнителни уточнения. Така на 16 ноември в залата на Виенските момчета по покана на сдружение „Културен следобед" и на 17 ноември в Миноритенкирхе от 19 часа ще бъдат двата концерта, като за втория входът е свободен. Готов е и плакатът.

Предстои да бъде издадена пощенска марка, която ще бъде тържествено верифицирана в централата на австрийските пощи. На малкото тържество Леонард Лееб ще изсвири на тромпет „Химн на пощите“. Ще има и специално вино, разбира се със специален етикет за събитието. Поканен е проф. Любей, който ще направи запис на двата концерта и ще подготви издаването на компакт диск. Гостите ще бъдат специално обгрижени от различни виенски фирми, що се отнася до осигуряване на храната им.

Интересна е идеята по време на паузите на концертите да се излъчват съвременни анимационни филма, за което се водят разговори с международния фестивал за анимация във Варна.

Програмата на оркестъра, изпълнена през 1959 година във Виена - Музикферайн.
Освен концертите младите музиканти от състава ще вземат участие във „Виенски музикален семинар“ организиран със съдействието на Виенския университет за музика и сценични изкуства в зала „Йозеф Хайдн“ на тема „От барока до модерното“.

В концерта на 17 ноември ще участва петнадесет членен състав на оркестър от „Лаборатория за таланти“. През лятото децата от този състав ще бъдат на лагер в Кранево, като се предвижда там да репетират заедно с оркестъра на БНР. Ще бъде включено и изпълнение на „Що ми е мило и драго“ от Петко Стайнов, което ще направи ансамбъл „Ортодокс“, за да бъде отбелязана 125-годишнината на акад. Петко Стайнов. В програмата на концерта е включена още негова музика.

В звуковия файл чуйте разказа на д-р Александър Александров – основател на сдружение „Лилавия лебед“.

Снимките са предоставени от д-р Александър Александров.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Доайенът на японския джаз Масахико Сато за първи път в София

Фрий джаз концертът на годината – нещо невиждано за плахата и почти девствена за тази музика София (*на Акира Саката & Entasis в разгара на изтеклото вече лято) – вдъхнови екипа на "Аларма Пънк Джаз" през октомври да покани и друг от първопроходниците на японския авангарден джаз (от 60-те, че дори още от края на 50-те, та до днес!), а именно -..

публикувано на 26.09.24 в 20:52

Георги Ценов: Любовта към звука е първият фактор за това дали искаш да свириш на даден инструмент

Перкусионистът Георги Ценов е роден в София и започва музикалното си образование от ранна възраст. Завършва Националното музикално училище "Любомир Пипков" и печели множество международни награди, сред които трето място на "Млади виртуози" през 2006, второ място на Международния конкурс "Пендим" награда на публиката на Международния конкурс за ударни..

публикувано на 25.09.24 в 12:35

Полифоничното сътворение по време на фестивала Laus Polyphoniae

В предаването "Музика хисторика" ви пренасяме на фестивала за ранна музика Laus Polyphoniae в Антверпен , който тази година се състоя между 23 август и 1 септември. Както винаги сред участниците бяха едни от най-известните вокални и инструментални състави, изпълняващи музика от Средновековието, Ренесанса и Барока, в това число Cappella..

публикувано на 23.09.24 в 09:15
Ангел Антонов

Нова монография, посветена на Райна Кабаиванска, я определя като "Весталка на операта"

Предаването "Неделен следобед" чества Деня на българската независимост с почит към един от най-независимите и достойни хора на изкуството, родени в България. Празничното издание на 22 септември от 14 часа е изцяло посветено на легендарната, прочута в целия свят българска певица, на чаровната и харизматична жена, на недостижимата актриса, отдаден..

публикувано на 22.09.24 в 08:11

Карл Бьом: Дали чувам музиката? Та тя извира от мен…

На 28 август музикалният свят отбеляза 130 години от рождението на Карл Бьом – един от колосите на диригентското поприще на ХХ век. "Патриарх на хармонията" го наричаха, а съвременниците му шеговито, но и със страхопочитание произнасяха: "Да отдадем дължимото на Бьом Австрийски!" Самият маестро пък бе съвсем лаконичен: "От мига, в който проговорих,..

публикувано на 21.09.24 в 08:10