Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Covid-19: Неравенства при възстановяване от пандемията

Снимка: Pixabay

Неравенства се откриват дори и при неравномерния темп на възстановяване от пандемията. Преди коронакризата много често се говореше за т.нар. “развитие на две скорости“. Това беше тема, чието съществуване признаха всички европейски лидери, независимо от задълбочената, провеждана с години кохезионна политика в рамките на ЕС.

Развитието на “различни скорости“ не е проблем само за ЕС. Сякаш пандемията измести темата от фокуса на вниманието на политиците, изследователите и икономистите и я замени с друга, която зае нашето съзнание в изтеклата вече година.

Темата коментира в “Нашият ден“ Ивана Мурджева.

“От началото на тази година започват все по-уверено да се чуват гласове, които говорят за заплаха и възникване на неравенства поради неравномерно възстановяване след корона кризата.

Един от тези ръководители, които много аргументирано изказва своята теза, е управляващият директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева, която в множество интервюта от февруари 2021 г. уверено говори за това, че същинският проблем след Covid кризата е не точно икономическите затруднения, които всяка страна ще изпита, а неравномерността във възстановяването, което ще доведе до задълбочаване на разликите в икономиките в световен план.


Това означава, че не всяка страна ще се възстанови с равен темп след кризата. И темпът на възстановяване ще зависи от множество фактори, свързани с вътрешната структура на икономиката, устойчивостта ѝ, и равномерното разпределение на ресурсите във вътрешната ѝ структура. Също и възможността на държавата да поема кризи и да отговаря адекватно на кризи чрез действия за подпомагане. Устойчивостта на социалните и здравните системи в страната. И самата подготовка на гражданите за солидарност по време на криза.

Всички тези елементи, взети вкупом, може би не рисуват точно икономическа картина, а много по-голяма, богата социално-икономическа. Но това са фактори, които показват, че различните икономики се възстановяват по различен начин.

Независимо от това, че всяка икономика прилагаше мерки за подпомагане на своите граждани и бизнес, се оказва, че тези мерки имат много различна структура и в някои страни те не са произвели очаквания ефект. Или са произвели забавен такъв, който е довел до по-голяма степен на спад и загуба на доходи при населението. Говори се за загуба на доходи от 22 до 13%“.

Чуйте Ивана Мурджева в звуковия файл.

Снимки: Pixabay

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кампанията за по-зелени арбитражи

Кампанията за зелените арбитражи изразява необходимостта от намаляване на въглеродния отпечатък върху околната среда в дейността на арбитражните съдилища посредством мерки, предвидени в Зелените протоколи,  за да гарантира, че въглеродният отпечатък и въздействието върху околната среда от арбитражната практика са сведени до минимум. Проф. Таня..

публикувано на 26.04.24 в 15:40

Балет "Дива" с благотворително танцово шоу в помощ на парализирана жена

Зорница Петрова, известна със своите изящни танцови продукции с балета "DIVA", обяви предстоящия си благотворителен проект "Temptation in Black", който ще бъде представен на 27-и април в столичния клуб "Joy Station". Този спектакъл обещава да впечатли публиката със своя колоритен и разнообразен подход към танца, обединяващ различни стилове и..

обновено на 26.04.24 в 13:24
Съдия Марияна Кънчева

Съдия Марияна Кънчева за съдебната практика на Съда на Европейския съюз

Юридическото предаване "Законът и Темида" дава начало на своята нова рубрика "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз", която се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз.  Рубриката на програма "Христо Ботев" можете да слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа. В първото издание на рубриката Марияна..

публикувано на 26.04.24 в 12:20

"Млад благотворител" – конкурс насърчава ученическото добротворчество

Станислава Рашева от Фондация "Благотворител", която е организатор на конкурса "Млад благотворител", споделя за важността на този инициатива. Вече от седем години конкурсът вдъхновява и обучава учениците от осми до дванадесети клас да бъдат активни и съпричастни към обществото още от млада възраст. Тя посочва, че идеята за конкурса възниква през..

обновено на 26.04.24 в 11:13

Стефан Георгиев: Политиката е цялостен процес на общуване

Събитието "Гласувам, следователно съм!" се проведе наскоро, с цел да насърчи гражданското участие и пряката демокрация, предвид предстоящите избори за Европейски парламент. Участниците имаха възможност да споделят успешни практики и стратегии за активно участие в изборния процес, като един от подходите, които бяха разгледани, беше..

обновено на 25.04.24 в 11:54