Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Култура, икономика и история на обществата

Снимка: shutterstock.com

Как са свързани културата, обществените отношения, икономическото и социално развитие с успеха на определени общности?

Темата коментира в “Нашият ден“ преподавателя в УНСС проф. Марин Паунов.

проф. Марин Паунов“Налице е едно гражданско разбиране за култура, което е малко тясно. Култура в нашия по-академичен смисъл на думата не се свежда толкова до добро възпитание или до начетеност, или до това дали човек ходи на кино и не на театър. Културата е нещо далеч по-важно и по-дълбоко.

Тя е свързана с набора от ценности, които дават смисъл на това, което възприемаме. И в крайна сметка културата, чрез този ценностен апарат,  формира отражателните светове в главите ни.

Това по-скоро е култура и погледната по този начин, тя е още по-съществена за икономическото и социално развитие във всяка общност. Културата стои в началото и в края на всяко човешко възприятие.

Представители на две различни култури, гледайки едно и също нещо, разбират различни неща. И това е факт, който би трябвало да подчертаем.

Връзката икономика – култура е доста изследвана. Ако се върнем към такъв класик като Маркс, ще видим там добре познатата ни фраза, че “Битието определя съзнанието“. Това преведено означава, че т.нар. “база“ определя “надстройката“, т.е. културата.

В същото време е налице и една много силна обратна връзка, с която се занимава отново Маркс. Той разглежда различните форми на развитие на капитализма в различи държави – Русия, Англия, Германия и др. Налице е една много сериозна, но дълбоко подценявана връзка – между културата, като определящ фактор, и параметри на икономическото и социално развитие, от друга страна."

Чуйте Марин Паунов в звуковия файл.

Темата коментира доц. Николай Гочев, преподавател в катедра „Класически филологии“ на Софийския университет:

доц. Николай Гочев

Колко назад трябва да гледаме

“Ако говорим за икономика, трябва да видим кога за пръв път, по кое време в Европа започва да се говори за тази дейност. Като начало е хубаво да се каже какво означава тази дума. Тя идва от старогръцкото ойкономике и се разбира като изкуство, знание за управление, за устройство на дома на домакинството. Или знание за правилата, по които се устройва домакинството."

За какво съществува икономиката

"Още в много древни времена в литературни и в свещени текстове започва да се говори за това, че някога човечеството е живяло в едно щастливо състояние, в което не е имало нужда от нищо. Не е имало нужда от това да придобива необходимото за живот, защото природата му е давала всичко.

Обаче в един момент, в резултат на някакъв инцидент, на грешка, животът е престанал да дава необходимото за живот.

И тогава се е наложило – човекът със своя труд да се заеме и да възстанови тази липса и да постигне независимост, самодостатъчност спрямо тази враждебно настроена природа. И тогава възникнала икономическата дейност. Човек е започнал да си задава въпроси кой е най-добрият начин да се постигне сигурен поминък.

В началото се е сметнало, както личи от един епизод в “Одисея“, че най-добрият начин човек да постигне поминък е да се занимава със скотовъдство. Има един забавен разказ в “Одисея“. Един дивак, съвършено нецивилизован персонаж, който има стада от овце и кози, които са му напълно достатъчни за неговия поминък. Той няма деца и семейство, не почита богове.

Омир в “Одисея“ ни разказва за най-древния начин, най-далечния от цивилизацията начин човек да постигне независимост от природата и поминък – скотовъдството.

Следващият период, за който и Омир знае, но знае и един много прочут негов съвременник – Хезиод, е периодът на земеделието. Когато човечеството познава металите и преминава на една по-висока степен на развитие в икономически смисъл. Започва да обработва земята и да извлича от нея необходимото за поминък.

Тогава икономиката се занимава с това човек да не преживява ден за ден, както е в дивото състояние, а година за година. Тогава се осигурява тази възможност. Целта на земеделския стопанин е да събере своята реколта, да си направи вино, да си събере жито и с тези блага да достигне до другата година, без да се стреми към печалба.

Това са първите начини да се постигне поминък – земеделието и скотовъдството."

Чуйте Николай Гочев в звуковия файл.

Снимка: БГНЕС, marinpaunov.com, shutterstock.com


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов дом, нов живот: Трудностите при адаптацията в България

Разговорът е посветен на хората, които решават да променят света си и напълно да променят живота си, премествайки се в друга страна или в рамките на собствената държава. Разглеждаме всички аспекти, които едно преместване изисква – от битови, административни до социални предизвикателства. Гости на рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" са Ивета Иванова..

обновено на 03.07.24 в 12:34

Физическата активност и дигиталното ежедневие

Близо 1,8 млрд. възрастни по цял свят са изложени на риск от заболявания като рак, сърдечни и мозъчни удари, деменция и диабет поради недостатъчна физическа активност. Според проучване на Световната здравна организация (СЗО) липсата на физическа активност в глобален мащаб се е увеличила с 5% между 2010 и 2022 г. На живо от конференцията в..

публикувано на 03.07.24 в 12:05

Протестът на аптеките днес: Защо фармацевтите недоволстват?

Протест в цялата страна на собственици на аптеки  поради предложените промени за начина на отпускане на лекарства по НЗОК, с което се намаляват плащанията за изпълнение на такива рецепти. Фармацевтите не са съгласни промяната да се осъществи без финансова обосновка. Аптеката трябва да осигури голямо количество лекарствени продукти, върху които няма..

публикувано на 03.07.24 в 11:50

Мартин Томов: Има промени в екосистемата на Черно море след войната в Украйна

В предаването "Нашият ден" обсъждаме теми, свързани с екологията на лятото и нерешените проблеми по Българското Черноморие. Участници в предаването са Мартин Томов, координатор в екипа на "Грийнпийс" - България, и Борислав Борисов, създател на инициативата "Да не допуснем Синеморец да се превърне в Слънчев бряг". В първия ден от юли "Грийнпийс" -..

обновено на 03.07.24 в 10:50

Биоразградимост

Анджела Иванова е част от малък екип, чието производство на биоразградими опаковъчно и ламиниращо фолио, е готово, буквално на "нисък старт" да започне с пълна пара. Годините експерименти, тестове, сертифициращи процедури и търсенето на машина се увенчават с успех, защото успехът определено очаква продуктите на компанията на Анджела и..

публикувано на 02.07.24 в 18:53