Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Театралният фестивал „Варненско лято“ тази година ще е отново на живо

Визия: Venelin Shurelov
Международният театрален фестивал „Варненско лято“, който миналата година се състоя наесен и премина в дигитален формат заради пандемията, сега се завръща на живо.

29-ото му издание се открива на 30 юни с юбилейния спектакъл„100“, с който Варненският драматичен театър „Стоян Бъчваров“ отпразнува през април своята 100-годишнина. В представлението участват всички актьори от трупата на театъра, а постановката е на режисьора Боян Иванов.

Сред специалните фестивални събития е представянето на документалната книга „Тя, Цветана Манева“ с автори Георги Тошев и Яна Борисова. Събитието ще бъде придружено от концерт на пианиста Милен Кукошаров и Кристиян Велчев (виолончело).

Международната селекция на фестивала се открива с атрактивния вертикален танц на нидерландската компания AIRA на фасадата на Фестивалния и конгресен център, като към нея специално ще се включат музикантите „Керана и космонавтите“. „Полетът“ отбелязва 20-годишното сътрудничество на Варна и Дордрехт и се осъществява съвместно с Посолството на Кралство Нидерландия.
Програма „Интермецо“, която се организира съвместно с Международния музикален фестивал „Варненско лято“, представя едни от най-добрите фламенко танцьори от прочутата
компания „Фламенко балет Барселона“, водени от Давид Гутиерес, в неговия спектакъл „Фламенко: Възраждане“.

По традиция фестивалът включва и прожекция от афиша на National Theatre Live, представящ на кино екран най-доброто от британския театър. Тази година зрителите ще могат да видят филмовата звезда Джеймс Макавой на театрална сцена в спектакъла „Сирано“ – оригинална съвременна интерпретация на пиесата от XIX век на Едмон Ростан, с много рап, бийтбокс ритми и поезия.

Финалът на театралния празник е на 12 юли в Археологическия музей, където ще бъде представена за първи път фестивалната продукция „Портрети на неизвестното“. Тя обединява трима от най-изявените творци в българския театър – Явор Гърдев, Петър Дундаков и Венелин Щурелов, в музикално-драматичен и визуален пърформанс за човека, изправен пред загадките на необятния космос и собствения микрокосмос.

Фестивалната програма, която включва 15 спектакъла и специални събития, представи подробно в „Артефир“ театроведът доц. д-р Асен Терзиев, главен координатор на фестивала „Варненско лято“. Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.


ВИЖТЕ ОЩЕ

Поезията на Каръл Ан Дъфи в първо издание на български език

На 26 април от 18.30 часа в новото пространство за събития "Светофар" в София ще се състои премиерата на поетичната книга "Кой те обича" от Каръл Ан Дъфи. За поезията на британската поетеса, поет лауреат на Обединеното кралство (2009-2019 г.), ще говорят издателят и преводач на книгата Калоян Игнатовски , Надежда Радулова и Мария П. Василева...

публикувано на 26.04.24 в 07:50

За скандалната пиеса на Иван Теофилов – 60 години по-късно

Скандалната навремето пиеса на Иван Теофилов "Поетът и планината" (1963) излиза за първи път като текст 60 години по-късно, като в книгата освен пиесата е отразена и нейната история.  Публикувани са отзиви, рецензии и цялата съпътстваща разгромяваща театралнокритическа рецепция, както и спомени на създателите на спектакъла с режисьор Леон Даниел...

публикувано на 25.04.24 в 17:55

Серия от лекции за тялото в киното с водещ Николай Колев

Движенческата лаборатория "Ход" е пространство, ръководено от Цвета Дойчева. В нея се провеждат работилници, посветени на танца и движението. Сега там тече цикъл лекции на Николай Колев, които преминават по-скоро като разговори на тема "Тялото в киното".  "Еросът и порастването – филми с инициация" беше темата на първата лекция. Сега предстои втората..

публикувано на 25.04.24 в 17:29

Офорти на варненски ученици по рисунки на Владимир Димитров-Майстора

Как изглеждат рисунки на Владимир Димитров-Майстора през очите на ученици от специалност "Изящни изкуства" в Националното училище по изкуства "Добри Христов" в град Варна? За това разказват художникът Георги Кенаров и неговите ученици – Виктория Стоянова, Клементина Савова и Мария Бузева. В Градската художествена галерия "Борис Георгиев" в..

публикувано на 25.04.24 в 17:15

Весела Ножарова: Българският артпазар все още не е регулиран

В сянката на пандемията един лозунг започна да се издига сред хората – "Купувайте изкуство от живи художници, на класиците пари не им трябват". Тази фраза, която бързо придоби популярност, отразява желанието на обществото да подкрепи съвременните творци, да им осигури възможност за развитие и признание. Но как да разпознаем съвременен талант, който..

обновено на 25.04.24 в 12:50