Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Неизвестният архив на придворния фотограф на Фердинанд

"Непознатият фотограф“ е изложба с фотографии на Георг Волц – в София в галерия "Синтезис". Това е първото задълбочено представяне на работата на един от най-значимите български фотографи от края на XIX и началото на ХХ век Георг ВолцТой живее и работи в България от 90-те години на ХIХ век е след 1905 година е дворцов фотограф на княз Фердинанд I. Преди дни се откри изложба с неговите фотографии – "Непознатият фотограф Георг Волц".

Можете да се насладите на това културно наследство до 11-и август в Галерия “Синтезис“ в София.


Изложбата обхваща периода от 1900 година до началото на Първата световна война и освен непоказвани досега фотографии на Волц от балканските войни, изложбата включва снимки на стара София, пейзажи от различни места в България, първите въздушни панорамни снимки на България, направени от фотографа с аероплан.

Архивът на Георг включва и репортажни кадри от важни събития от периода на Третото българско царство, като обявяването на Независимостта на България, посещението на великия княз Владимир Александрович, откриването на Паметника на Цар Освободител, строежа на храм-паметника “Свети Александър Невски“, както и кадри след голямото земетресение през 1913 година в Горна Оряховица.

За архива разказва в “Нашият ден“ Биляна Карастоянова, фотограф и спасител на архивите и куратор на изложбата „Непознатият фотограф“. Самата тя е потомка на дворцови фотографи.

“Волф не е дворцов, а придворен фотограф, има лека разлика. Той е официален придворен фотограф на Негово Величество цар Фердинанд.

Моят прадядо Димитър Карастоянов също е придворен фотограф. И може би оттам идва моят интерес към този, който попадна при мен и имах удоволствието да го обработя и да го представя на публиката.

Самият труд, правенето на една такава изложба, тази книга-албум, която е още по-изчерпателна и богата, ми отне изключително много време. Поне на мен ми отне 3 години. Информация намерихме при неговия внук инж. Иван Терзиев."

Чуйте Биляна Карастоянова в звуковия файл.

Личният секретар на негово величество Цар Симеон II Явор Кирилов разказва в “Нашият ден“ за срещата на Негово величество с изложбата.

Снимки: Фейсбук, личен профил


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Панайот Денев

Излезе трети том от поредицата "125 години Българска телеграфна агенция"

Един от акцентите на тазгодишната "Аполония" в Созопол е представянето на третата част от книгата  за БТА "Събития от архивите" – 1898-2023.  Миналата година пак на Празниците на изкуствата бяха представени първите две части от поредицата "125 години Българска телеграфна агенция". Те вече са депозирани в Конгресната библиотека във Вашингтон...

публикувано на 29.08.24 в 12:45

Избрано: Извън учебния план: Николина Гурдева за истинската роля на педагога

През август в "Нашият ден" припомняме едни от най-интересните разговори, прозвучали в ефира на предаването. Сред тях е този с Николина Гурдева , доскорошен учител, която споделя своите наблюдения върху непрекъснато променящата се роля на учителя в съвременната образователна система. С нарастващите изисквания и бързите промени в обществото, Гурдева..

публикувано на 29.08.24 в 10:33

Почитаме паметта на свети Йоан Кръстител

Сред пророците св. Църква най-високо почита св. Йоан Кръстител. Той е свързващото звено между Стария и Новия Завет – последният пророк, който подготвя евреите за идването на Месията. Неговата памет се чества  няколко пъти в църковната година , като на 24 юли се отбелязва неговото рождение, познато сред народа като Еньовден. На следващия ден след..

публикувано на 29.08.24 в 08:55
Гр. Баня, Карловско

Живите съкровища на град Баня, Карловско

"Обичам те, защото те познавам" – с тези думи жителите и гостите на Баня, Карловско, празнуват 22 години от обявяването на населеното място за град. За традициите на селото и на града, добрите спомени от миналото и обнадеждения поглед към бъдещето разговаряме в "Нашият ден" с Иванка Близнакова , художествен ръководител на баненската група за..

публикувано на 29.08.24 в 08:51
Проф. д.н. Любомир Стойков и д-р Петър Шойлев след защитата на дисертацията.

Избрано: Българин на 88 години с докторантура: Петър Шойлев доказва, че никога не е късно

През август в  "Нашият ден" припомняме едни от най-интересните разговори, прозвучали в ефира на предаването. Сред тях е този с 88-годишния Петър Шойлев, наскоро завършил докторантура във Факултета по журналистика на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Той доказва, че никога не е късно да се учиш и да се стремиш към нови върхове...

публикувано на 27.08.24 в 11:35