Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зад кулисите на Коледната магия – историята на Дядо Коледа

| обновено на 25.12.24 в 10:59
Дядо Коледа
Снимка: Венета Николова

Декември е месецът, когато магията на Рождество озарява всички домове, а една от основните задачи на журналиста Станчо Шукеров е да ни напомни, че Дядо Коледа наистина съществува. В ефира на предаването "Нашият ден" той сподели как е преминала най-важната нощ в годината за добрия старец и как му се струваме ние – хората.

"Както винаги, последната нощ премина с много настроение и усмивки от страна на децата", започва разказа си Шукеров. "Работих доста сериозно до 22 часа, след което се прибрах щастлив и изморен. Добре, че имаше малко сняг, за да мога да се придвижвам по-бързо с шейната. Иначе, както винаги – пълни маси и щастливи семейства."

Дядо Коледа, когото представя Станчо Шукеров, не е от типичните образи, които се провират през комини. "Аз съм от по-пълните Дядо Коледовци, а и вече няма комини – виждаме ги предимно в малките селца. Въпреки това години наред успявахме да посетим децата, да вземем адресите им и да надпишем подаръците им."

Шукеров разказва и за запомнящи се моменти от годините му като част от магията на Рождество. Един от тях е от детска градина, където броят на подаръците едва се побрал в чувала. "Чувалът наистина тежеше. Една учителка малко ми помогна, за да може тържеството да мине успешно."

Историята на неговото пътешествие в ролята на Дядо Коледа започва случайно. "Празнувахме семейно Нова година и импровизирахме с един костюм на Дядо Коледа, който бяхме купили предварително за училището на дъщеря ми. Костюмът беше семпъл, но се постарахме – аз бях Дядо Коледа, а мой приятел беше Снежанка. Помня как Снежанка се завъртя и се залепи за един газов котлон – до такава степен, че почти извикахме пожарната. Но всичко завърши весело, с много смях и добро настроение."

По-късно Шукеров поръчва специален костюм от САЩ и започва по-сериозно да влиза в ролята на добрия старец. Но най-важното за него остават усмивките на децата. "Имам огромен, стар училищен звънец, който звъни още на входната врата. Децата веднага се втурват към мен. Най-много обичат да получат подаръците и да побързат да ги отворят."

Така Коледното утро за Дядо Коледа, представено през думите на Станчо Шукеров, се превръща в история за отдаденост, усмивки и магия. А ние, слушателите, не можем да не се усмихнем, знаейки, че духът на празника е жив, благодарение на хора като него.

Чуйте в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антирелигиозната пропаганда чрез радиото

Антирелигиозната пропаганда на радиото в годините на тоталитаризма в България. Как радиото изпълнява повелите на БКП за антирелигиозна пропаганда чрез своя ефир. Духовно-нравствената просвета на БПЦ чрез радиото Ще научим както от документални записи, така и с помощта на актьорски изпълнения на текстове, запазени в Държавната агенция..

публикувано на 23.02.25 в 09:25

Антон Митов представя: Преди изборите в Германия

Ден преди изборния ден в Германия – независим, професионален и разбираем разговор между водещия на предаването Антон Митов и Радослав Диков – бивш журналист, работил дълги години в Немска редакция на БНР, настоящ фейлетонист. Кой кой е в изборната надпревара - левите, десните, центъра. Алтернатива ли е партията "Алтернатива за Германия"?..

публикувано на 22.02.25 в 13:57
Дарина Сарелска

Дарина Сарелска: В България темата вече е не за идеологически уклон, а за прислужнически

Кога политиците се вглеждат в критичните към тях медии и започват да ги посочват, гонят от пресконференции, хулят и пишат закони срещу тях, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Дарина Сарелска , проф. по "Медии и комуникации" от Университета в Тенеси и преподавателка в Американския университет в Благоевград. "Това, че медиите пречат и..

публикувано на 22.02.25 в 09:00

Момина клисура – родното село на етнографа проф. Христо Вакарелски

Село Момина клисура се намира в община Белово. Разположено е на двата бряга на река Марица в прохода Момина клисура, в подножието на Рила и Средна гора, и в него живеят около 800 човека. Има различни предположения за името на селото, идентично с това на пролома. По време на османската власт имало шест стражеви кули, които охранявали прохода и..

публикувано на 22.02.25 в 08:15
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Тръмп няма нужда от либерална и обединена Европа

Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев, икономист. "Имаме правителство на САЩ, което е съвсем различно от всичко, което сме виждали до момента. Дори и историческите аналогии с предходни периоди не са напълно адекватни, защото никога не се..

публикувано на 21.02.25 в 17:40