Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Деца от проекта “Музиката вместо улицата“ на “Златната Диана“ в Ямбол

Цигуларят Георги Калайджиев и съпругата му Мария Хаутшилд
Снимка: Росица Кавалджиева

На 23 юни, сряда, на сцената на зала „Съвременност“ в Културно-информационен център „Безистен“ от 19.00 часа ще бъде представен музикалният проект „Музиката вместо улицата“ за деца-виртуози, свирещи на различни инструменти, създаден от Георги Калайджиев и Мария Хаушилд. Концертът ще бъде с участието на Камерен оркестър „Дианополис“ с концертмайстор Красимира Султанова и Вероника Тодорова – акордеон.

„Музиката вместо улицата“ – проектът за деца виртуози, свирещи на различни инструменти, продължава да дава бъдеще на българчета от ромските махали и социално слаби семейства. Колко са спасените детски съдби и какво е участието на малките виртуози в Музикалните празници „Златната Диана“?

Георги Калайджиев е български цигулар, който работи в Германия от много години, но не забравя  да помага тук, където са неговите корени. Преди да замине, е свирил в „Софийски солисти”, а в Германия прави свой собствен оркестър – „Студио концертанте”.

Създал е школа за деца в родния си град Сливен, благотворителна помощ за развитието на духа, съзнанието и доброто във всяко дете. Тази инициатива е нарекъл „Музиката вместо улицата”. Негов партньор е съпругата му Мария, която е германка, но с топло чувство и всеотдайност се грижи за българските деца.

За проекта разказват Георги Калайджиев и съпругата му Мария Хаушилд в “Нашият ден“:

“Вчера ни беше първата репетиция в зала “Безистен“. Една много хубава сграда. Искам да благодаря на общината в Ямбол, която ни покани на този изключителен форум “Златната Диана“, в който виждаме имена на наши именити диригенти.

Особено щастливи сме, защото преди няколко дни нашата Цветелина, едно от първите дечица в проекта, завърши музикалното училище в Бургас с отлична диплома. Тя ще бъде студентка в Музикалната академия в София. Това е невероятно щастие за нас и хората, които ни подкрепят в Германия."

Личен архив

Колко деца избраха музиката през последните 12 години

"Всяка година правим изпит, приемаме децата, които желаят, които са музикални. През този проект са минали над 450 деца.

Имаме деца, които са в езиковата гимназия в Сливен, имаме такива, които учат в технически училища в Сливен. Имаме и много деца, които са останали с инструментите си.“ – казва Калайджиев.

“Щастлива съм да наблюдавам как този проект се развива, как се развиват децата. Това е невероятна емоция, която ни изпълва с радост и сълзи, за това, че децата могат да имат една добра перспектива в живота си“ – споделя Мария Хаушилд."

Чуйте Георги Калайджиев и Мария Хаушилд в звуковия файл.

Снимки: Росица Кавалджиева, личен архив


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Щети от ракета, изстреляна от ивицата Газа в Тел Авив, Израел, 7 октомври 2023 г.

Конфликтът в Близкия изток: Как се създава обществен консенсус за насилието?

Кои са мислимите рамки на разказа за войната днес и как се създава обществен консенсус за насилието – разговор в "Нашият ден" с Филип Буров , журналист, и с Мая Ценова , преподавател и преводач. Буров започва разговора с думите: "И по света, и у нас се случват лоши неща, които са съществени и които по ескалиращ начин показват какво не е наред..

публикувано на 25.04.24 в 11:25

"Крайни разкази" и реидеологизация – редуцира ли се политическият процес?

Социологът Стефан Георгиев е гост в рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден". Той участва с коментар по темата, свързана с мобилизационния потенциал на крайните десници в Европа и България преди изборите за Европейски парламент. Според него факторите, които създават предпоставки за развитието на различни крайни разкази срещу..

обновено на 25.04.24 в 11:10

Споделено родителство – кое е идеалното решение?

Катина Клявкова е медиатор с богат опит от над 20 години. Тя не само упражнява професията си като медиатор, но също така споделя своите знания като обучител и ментор на медиатори от цялата страна. Нейното образованието в областта на психологията и правото е съществен фактор, който я подготвя да работи като посредник между страни с различни..

обновено на 25.04.24 в 08:53

Сърдечносъдовата смъртност у нас – почти три пъти по-висока от средната за ЕС

Високата сърдечносъдова смъртност в България е предизвикателство, което изисква сериозни мерки за превенция и лечение. Доц. Васил Трайков, председател на дружеството на кардиолозите в България, подчерта по-рано пред БНР неотложността на проблема, като заяви, че в Националната здравна стратегия са заложени конкретни мерки за борба с проблема.  Това..

обновено на 25.04.24 в 06:48
Тодор Кантарджиев

Коклюш: Ваксинираните преди 10 години могат да се разкашлят, но няма да е тежко

Загрижеността сред обществото нараства с нарастващия брой случаи на коклюш, като служебният министър на здравеопазването, Галя Кондева, сподели, че регистрираните заболели са около 400. Това обаче е далеч от очаквания пик, заяви тя в интервю за БНТ. Министерството на здравеопазването очаква пикът да бъде достигнат до края на май. Ще обяви ли..

обновено на 24.04.24 в 11:26