На 23 юни, сряда, на сцената на зала „Съвременност“ в Културно-информационен център „Безистен“ от 19.00 часа ще бъде представен музикалният проект „Музиката вместо улицата“ за деца-виртуози, свирещи на различни инструменти, създаден от Георги Калайджиев и Мария Хаушилд. Концертът ще бъде с участието на Камерен оркестър „Дианополис“ с концертмайстор Красимира Султанова и Вероника Тодорова – акордеон.
„Музиката вместо улицата“ – проектът за деца виртуози, свирещи на различни инструменти, продължава да дава бъдеще на българчета от ромските махали и социално слаби семейства. Колко са спасените детски съдби и какво е участието на малките виртуози в Музикалните празници „Златната Диана“?
Георги Калайджиев е български цигулар, който работи в Германия от много години, но не забравя да помага тук, където са неговите корени. Преди да замине, е свирил в „Софийски солисти”, а в Германия прави свой собствен оркестър – „Студио концертанте”.
Създал е школа за деца в родния си град Сливен, благотворителна помощ за развитието на духа, съзнанието и доброто във всяко дете. Тази инициатива е нарекъл „Музиката вместо улицата”. Негов партньор е съпругата му Мария, която е германка, но с топло чувство и всеотдайност се грижи за българските деца.
За проекта разказват Георги Калайджиев и съпругата му Мария Хаушилд в “Нашият ден“:
“Вчера ни беше първата репетиция в зала “Безистен“. Една много хубава сграда. Искам да благодаря на общината в Ямбол, която ни покани на този изключителен форум “Златната Диана“, в който виждаме имена на наши именити диригенти.
Особено щастливи сме, защото преди няколко дни нашата Цветелина, едно от първите дечица в проекта, завърши музикалното училище в Бургас с отлична диплома. Тя ще бъде студентка в Музикалната академия в София. Това е невероятно щастие за нас и хората, които ни подкрепят в Германия."
Колко деца избраха музиката през последните 12 години
"Всяка година правим изпит, приемаме децата, които желаят, които са музикални. През този проект са минали над 450 деца.
Имаме деца, които са в езиковата гимназия в Сливен, имаме такива, които учат в технически училища в Сливен. Имаме и много деца, които са останали с инструментите си.“ – казва Калайджиев.
“Щастлива съм да наблюдавам как този проект се развива, как се развиват децата. Това е невероятна емоция, която ни изпълва с радост и сълзи, за това, че децата могат да имат една добра перспектива в живота си“ – споделя Мария Хаушилд."
Чуйте Георги Калайджиев и Мария Хаушилд в звуковия файл.
Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии? По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..
На 10 февруари православният свят чества св. Харалампий Магнезийски, покровител на пчеларите. Смята се, че приживе светецът е открил лечебните свойства на пчелния продукт, затова днес се освещава мед. В Деня на пчеларя в "Нашият ден" разговаряме с Явор Кирилов за историята, проблемите, възможностите и добрите практики на българските..
Зелените новатори на България: Срещаме ви с Иван Бондоков от Cupffee – ядливи биоразградими чаши за топли и студени напитки . Чашите на Cupffee са създадени от изцяло натурални съставки, без ГМО, изкуствени оцветители, подсладители или консерванти. Издържат минимум 45 минути, без да променят структурата си, дори при напитки от 85 градуса. Това е..
Димитър Панайотов (журналист) и Александър Николов (фотожурналист) разказват в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" за новата медия за независима мултимедийна журналистика "Ден" , която са създали. Началото Александър и Димитър разказват как преди повече от осем години започват първия си документален проект "Последният дар на човека" ,..
За инициативата "По песента ще ги познаете" или как незрящи хора се срещат с птиците разказва в "Нашият ден" Елица Иванова от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). Целта на БДЗП е да приобщи различни групи от хора към дивата природа в България , за да осъзнаят колко ценно е биоразнообразието. Природата трябва да е..
Луиза Селло е определяна от New York Concert Review като музикант със "завладяваща страст и спонтанно пеене, с брилянтна техника, отличен контрол на..
Дали и как изгнанието се отразява върху творчеството на известни композитори, които са преживели напускането на родината си? На този общ въпрос отговаря..
Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events организират "Опералия" в София през есента. Конкурсът "Опералия" за света на класическата музика е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg