Всяка четвърта неделя в "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" звучи рубриката "Усмивки от старите радиоленти". В поредното ѝ издание отново можете да чуете един от популярните радиогласове, съхранен в старите ленти на "Хумор и сатира", Радиотеатъра и в Златния фонд на БНР, и да се спомните за писателя и драматурга, белязал с присъствието си облика на българската литература от средата на ХХ век и показал, че хуморът е сериозна работа.
Мирон Иванов – талантлив писател и магнетичен човек.
Сухите факти не могат да покажат дори и малка част от истинската същност на тази обаятелна личност. Те могат да кажат например, че на 1 юли 2021 г. се навършват 90 години от рождението му. От тях можете да научите, че първите му разкази и фейлетони са отпечатани във вестник "Стършел" през 1950 година.
Фактите могат да кажат, че Мирон Иванов е бил редактор във "Вечерни новини", след това в "Труд", а накрая в "Стършел". От тях можете да разберете, че той е изключително плодовит автор на стотици фейлетони, хумористични повести, гротескови романи, сатирични разкази, комедии, скечове, радиоспектакли. Но за да разберете, че Мирон Иванов бе и чудесен разказвач, трябва да чуете него самия.
В "Усмивки от старите радиоленти" звучат откъси от участия на Мирон Иванов в различни радиопредавания и от запис на срещата му с читатели в Благоевград, а също и откъси от радиопиесите му "А утре пак", "Лихвите на панталона" и "Случка в ЦИП-а", както и от спектакъла на "Хумор и сатира" "Кажете го на шапката ми".
Чуйте в звуковия файл.
Снимки – личен архив ФБ профил на Мирон Иванов
В епизод 568 "Трамвай по желание" представя на своята публика младия творец Александър Ботйов. Александър е роден през 2002 в гр. София. Твори стихове от дете, а в гимназията пише и първите си хумористични коментари, журналистически материали и интервюта. Съвсем логично записва журналистика в СУ "Св Климент Охридски". От тук..
На 13 декември в Сатиричен театър "Алеко Константинов" е премиерата на моноспектакъла "Бушон за смяна" от Михаил Тазев. Режисьор Елица Йовчева споделя, че това е един комедиен прочит на нашето забързано ежедневие, на нещата с които се сблъскваме, а именно - събуждам се, закусвам на крак. Битка в градския транспорт. Тичам на адрес. Няма добро утро...
90 заглавия бяха прочетени от журито, а 12 – номинирани за годишната литературна награда "Хеликон". Носител на статуетката "Орлето на Хеликон" за 2024 година стана Георги Господинов за романа си "Градинарят и смъртта" – книга, която говори на трудни и болезнени теми и разкрива грижата като нещо естествено за Човека. "Литературата е..
В галерия "Сариева" в Пловдив се открива групова изложба с творби на Лъчезар Бояджиев, Цветомира Борисова, София Грънчарова, Правдолюб Иванов и Стефан Николаев. Заглавието е "Музика за очите", каквото е името на емблематичната ранна творба на Лъчезар Бояджиев "Музика за очите (любими рок изпълнители)" от 1997 година, превърнала във визуални символи..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" говорихме за Коледния панаир на книгата и най-подходящите подаръци за най-малките читатели. Панаирът ще продължи до неделя, а специален гост беше Нуша Роянова от издателство "Дъбови листа", която представи някои от най-интересните заглавия за празничния сезон. "Веднага ще ви предложа едно..
На 14 декември "Колегиум музикум Берлин" под диригентството на дългогодишния си ръководител Донка Митева ще се представи за първи път в почти пълен състав..
Гергина Иванова Дворецка e журналистка и поетеса, родена в София. Завършва Софийската гимназия с преподаване на френски език и българска филология в..
Документалната изложба "Строителни войски" на фотографа Гаро Кешишян изследва темата за рядко коментираната държавна практика от близкото минало – трудовата..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg