Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за Алек Попов: Между хумора и дълбоката истина

| обновено на 16.01.25 в 12:05
Снимка: БГНЕС

На днешния 16 януари, в ефира на "Нашият ден" отдаваме почит на една от най-ярките фигури в българската литература – Алек Попов. Роден на тази дата през 1966 г., той оставя траен отпечатък като писател, драматург, сценарист и общественик. Въпреки че ни напусна през март 2024 г., творчеството му продължава да живее и вдъхновява.

Алек Попов е автор на едни от най-известните произведения в съвременната българска литература, сред които романите "Мисия Лондон" и "Черната кутия", както и сборниците с разкази "Мръсни сънища" и "Руска електронна поща". Творбите му са не само популярни у нас, но и ценени зад граница. Те са преведени на английски, немски, френски, унгарски, сръбски и други езици. Романът "Мисия Лондон" например е издаден на 16 езика, утвърждавайки го като автор с международен успех.

Попов създава и радиопиеси, които са излъчвани по Българското национално радио, както и сценарии за игрални и документални филми. През 2001 г. Българската национална телевизия заснема филма "Чуждите стъпки" по едноименния му разказ.

Роден в София, Алек Попов произхожда от семейство с дълбоки интелектуални корени. Баща му е професорът по математика Васил Попов, а сред предците му са видни личности като Атанас Попов и Лилия Сталева. Завършва Националната гимназия за древни езици и култури "Константин Кирил Философ" и продължава образованието си с българска филология в Софийския университет "Св. Климент Охридски".

Кариерата му преминава през различни сфери – от редактор и уредник в Националния литературен музей до дипломатическа служба като аташе по културата в българското посолство в Лондон. Той е и директор на Дома на детската книга в София, както и главен редактор на списание "Родна реч". През 2012 г. Алек Попов е избран за член-кореспондент на Българската академия на науките в направление "Творци на изкуството".

През годините, разказите и есетата на Алек Попов се утвърждават като част от литературната съкровищница на България. Михаил Вешим включва неговото име в антологията "От Алеко до Алек", символично свързвайки го с традицията на българския хумористичен разказ.

Макар и вече да не е сред нас, Алек Попов оставя богато културно наследство, което продължава да вдъхновява нови поколения писатели и читатели. Неговите произведения, изпълнени с интелектуален хумор и социална проникновеност, остават живи и актуални, доказвайки силата на литературата да преодолява времето и пространството.

Слушайте!


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Нечовек" в Народния театър

"Нечовек" е първата премиера в Народния театър за 2025 година. Спектакълът ще се играе на 17 и 18 януари от 19:00 часа на сцена "Апостол Карамитев" . Негов режисьор е Любомир Колаксъзов, а драматург – Стефан Иванов. "Човекът – това чупливо чудовище" – това нещо го поставих като мото, като подзаглавие на самия спектакъл. Мисля, че това се намира в..

публикувано на 16.01.25 в 13:35
Андрей Молодкин, Джулиан Асанж, Рисунка за „Дата на освобождаване“, 2024

Демокрацията, свободата, войната

"Изток/Запад" в Националната галерия "Квадрат 500" е преди всичко провокация, бунт и тема за размисъл. Изложбата, представена по идея на Гергана Мудова, обединява творбите на двама световно известни творци – Андрей Молодкин и Сантяго Сиера. Резултатът е силно политически, директен и неудобен, поставящ под въпрос същината на демокрацията и свободата в..

публикувано на 16.01.25 в 12:05
Марина Василева

Най-големият грях на предходните управления е поставянето на частния и публичния сектор в конкурентна среда

За културните политики и институции през 2024 и 2025 година в студиото на "Нашият ден" разговаряме с Марина Василева , музикален мениджър, член на УС на БМА и бивш заместник-министър на културата. Василева започва с думите: "Най-големият грях на всички предходни управления, отделно от политическата турбулентност, е поставянето в конкурентна..

публикувано на 16.01.25 в 10:17

Денят на "Бийтълс" и още музикални епизоди от живота

16 януари е обявен от ЮНЕСКО за Деня на "Бийтълс". На тази дата в далечната 1957 за първи път групата излиза на сцена в ливърпулски клуб. Талантливите млади музиканти са забелязани от Браян Епстайн, скромен собственик на магазин за плочи, който решава да стане продуцент на "Бийтълс". Останалото е история… Днешният ден не е..

публикувано на 16.01.25 в 09:07

Проф. Сгурев: Най-големите колекционери събират картини от различни жанрове

"Началото на 17 век в Холандия започват първите търгове на изкуство, продажбите там не са случайни, твърде често хората, които купуват имат връзка. Типичният купувач на картини тогава е търговец. Профилът на съвременния купувач на изкуство не е много по-различен във високия сегмент. Една трета от големите колекционери са инвеститори, те често..

публикувано на 15.01.25 в 17:49