От 24 до 27 юни Русе ще бъде домакин на традиционния вече Международен фестивал „Живи статуи“. Организатор на този единствен по рода си театрален празник в нашата страна е Драматичният театър „Сава Огнянов“, с подкрепата на Община Русе и на Министерството на културата.
„Беше много трудно да организираме от различни европейски държави влизането на артисти в България, защото мерките навсякъде са различни. Но хубавата новина е, че програмата по никакъв начин не е по-бедна от 2019 година, когато беше последното издание“, разказа в „Артефир“ Ивелин Пъшев,пиар на Русенския театър и селекционер на фестивала.
Основните прояви започват всяка вечер от 20.30 часа на обновената крайбрежна алея в Русе, позната като „кея“.
В програмата в четвъртък и петък участват осем индивидуални артисти от Нидерландия, България, Полша, Украйна и Англия.
В събота и в неделя ще гостуват актьорите от добре познатия на русенци румънски театър „Маска“, който работи само в естетиката на живата статуя. За тазгодишното си участие във фестивала те са подбрали единайсет от най-интересните образи, създадени от трупата през последните 20 години.
Програмата на театралния празник предлага всяка вечер и безплатно импровизационно шоу на новосформираната импро трупа в града „ВиЖна“, създадена по проект на русенското сдружение „Стенд Арт“, финансиран от Националния фонд „Култура“.
Значението на „ВиЖна“ е „Виж ни“ – но така, както го произнасят русенци на местния диалект, обясняват с усмивка организаторите и канят зрителите да видят създаденото от младите актьори – началото на шоуто е всяка вечер от 21.30 часа на голямата амфитеатрална сцена на кея.
В последната вечер от 22 часа ще бъде представено 20-минутното огнено шоу на Огнен театър „Палячи“, създадено специално за закриването на фестивала.
В съпътстващата програма са включени две гостуващи представления, които ще се играя на закрито, на сцената на Русенския театър – „Мълчаливи предания“ на Държавния куклен театър във Варна, с което се открива фестивалът, и мюзикълът „Авеню Q“ – спектакъл за възрастни на Столичния куклен театър.
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Специализира "Графика" в класа на проф. Радко Спасов, а след това в графичния департамент на Академията за..
Механизмите, които трябва да подпомагат финансово държавните театри, почти не работят. Културните политики са в някаква агония, а е необходимо да се обърне внимание на потребностите на всеки един културен институт, за да може той максимално добре да изпълнява своята функция. Това смятат директорката на Театрална работилница "Сфумато" проф...
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника. Ден преди награждаването на новия лауреат и откриването на изложбата на миналогодишния носител на наградата – Димитър Чолаков, в "Артефир" е разговорът с директора на Художествената галерия..
В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..
"С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като..
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg