От 27 юни до 5 юли Театрална работилница „Сфумато“ е домакин на традиционния „Малък сезон“, който дава възможност за изява на младите творци в театъра и в другите изкуства.
22-рото му издание се открива в 12 часа в неделя пред театъра с 10-часов Поетичен маратон. Идеята е до късно вечерта да звучат – на живо или на запис, стиховете и гласовете на десетки български поети – от Дора Габе и Елисавета Багряна, през Силвия Чолева и Георги Господинов, до Габриела Манова и Наталия Иванова.
В 9-те фестивални дни пространствата пред театъра ще се превърнат в сцена за пърформанси, концерти, четения на пиеси, театрални и танцови спектакли, създадени от десетки млади творци.
Преди началото на фестивала „Артефир“ се среща с проф. Маргарита Младенова – режисьор, преподавател и директор на „Сфумато“. Разговор за „Малкия сезон“ по време на пандемия и как се стимулира творческият дух в трудното време. И още – защо темата на тазгодишния Малък сезон е „Изход“.
Проф. Младенова обяви и кои са четирите екипа, номинирани тази година в конкурса на „Сфумато“ „Модул 1“ – онлайн работилница за развити театрални идеи, защитени словесно и визуално чрез режисьорска експликация, драматургична основа, сформиран създателски и актьорски екип.
Номинираните са:
Дамян Михайлов – "Мъгла" ("Знае ли някой какво означава да обичаш") по едноименния роман на Мигел Унамуно;
Люба Тодорова – "Театрален роман" по едноименния роман на Михаил Булгаков;
Владимир Давчев – "Рожден ден", автор и сърежисьор на едноименната пиеса;
Катерина Георгиева и Борис Зафиров – "Тържество на самотата" по едноименната пиеса на Катерина Георгиева.
Всеки от тези четири проекта ще бъде подкрепен финансово с по 4000 лв. и чрез предоставяне на условия за реализация на живо в Големия сезон на „Сфумато“ до края на тази година.
„Малък сезон 2021“ се осъществява с подкрепата на Столичната община и Министерството на културата.
Чуйте повече в звуковия файл.
Снимки – Театрална работилница „Сфумато“
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Специализира "Графика" в класа на проф. Радко Спасов, а след това в графичния департамент на Академията за..
Механизмите, които трябва да подпомагат финансово държавните театри, почти не работят. Културните политики са в някаква агония, а е необходимо да се обърне внимание на потребностите на всеки един културен институт, за да може той максимално добре да изпълнява своята функция. Това смятат директорката на Театрална работилница "Сфумато" проф...
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника. Ден преди награждаването на новия лауреат и откриването на изложбата на миналогодишния носител на наградата – Димитър Чолаков, в "Артефир" е разговорът с директора на Художествената галерия..
В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..
"С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като..
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg