Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петър Чухов: Аз съм по-млад от самия себе си

Премиера на поетическия сборник „Запокитеност”

Снимка: личен архив

Много е хубаво усещането, когато площад "Славейков" се превръща в един празник – личен за поета Петър Чухов, но и за всички – поезия сред лястовиците и трамваите... Така премина 60-годишният юбилей на поета-музикант Петър Чухов. В Литературния клуб на Столичната библиотека беше премиерата на поетическия сборник „Запокитеност”. В празника участваха проф. Михаил Неделчев, проф. Пламен Дойнов, Капка Кънева, Ангел Игов, Емануил А. Видински и групите „ЛаТекст“, „Гологан“ и „Субдибула“. 

След премиерата на стихосбирката "Есенен Великден" сборникът „Запокитеност” включва първите пет стихосбирки на Петър Чухов, написани и издадени (с едно изключение) през периода 1995-2000 г. Събрани в общо книжно тяло, без нова редакторска намеса, но с нов, общ дизайн, дело на Капка Кънева, те показват поетическите търсения на автора в края на миналия век.

„Запокитеност“ – между думите и струните

"Между думите и между струните може би. Всъщност и думите, и струните са само инструменти, средства, чрез които човек успява по някакъв начин да достигне и до себе си и до другите. Колкото по-дълбоко достигне до себе си, толкова по-лесно се свързва с другите."

„Запокитеност“ – едно завръщане или...

"Доста противоречиви чувства ме обзеха, първо, че моят стил на писане е доста по-обран и пестелив, докато през 90-те години съм използвал много повече метафори, експерименти. Аз не бих могъл да пиша сега така, дори и да го искам. Времето тогава беше друго и имаше по-голяма склонност да се експериментира. 

Това беше първото усещане – за някаква невъзможност, за някаква невъзвратимост. Промените наистина са необратими. Тогава съм писал по един начин, опитвал съм се всяка книга да бъде различна. Много съм залагал на експериментите, дори съм стигал до някакви гранични състояния на поетическо изразяване. Сега нещата са много по-умерени. Обсъждал съм това с пишещи приятели и те са на мнение, че това писане има повече достойнства. 

Меланхолията от тази невъзможност нещо да се върне си остава."

„Запокитеност“ – опит за преброяване на думите

"Важно беше за мен именно да ги преброя, а не да ги съкратя. Тези 5 книги излизат така, както са били издавани тогава, въпреки първия порив да съкратиш нещо, да направиш редакция. Опитвал съм се винаги да правя не точно концептуални книги, но все пак да композирам доста сериозно една книга като цяло, а не просто като един механичен сбор от стихотворения. Наистина това е едно преброяване."

Аз съм по-млад от самия себе си

"Имах предвид, че това, което би трябвало да е моя битност, сега, когато съм на 60 години, не е точно така. Аз наистина водя един ергенски живот, много по-свободен съм, нямам семейство, нямам деца. За радост не усещам да имам и сериозни здравословни проблеми... Бих могъл да живея, така да се каже, безотговорно – като един човек, който е на много по-млада възраст. Когато наистина усетя тази принуда на възрастта да се откажа от много неща, тогава може би ще настъпят истинските 60. Засега нито моят начин на живот, нито моят начин на мислене е като на човек в трета възраст."

Репортажа на Дарина Маринова от представянето на поетическия сборник на Петър Чухов с поезия и музика от 60-те пред Столичната библиотека можете да чуете от звуковия файл.

Снимки – личен ФБ профил на Петър Чухов

Петър Чухов (1961, София) е автор на 11 стихосбирки, три книги с проза и книга за деца. Творбите му са преведени на 20 езика и публикувани в над 20 държави. Носител на много награди, сред които Наградата на музея „Башо“ в Япония, „Славейкова награда“, „Иван Николов“ за най-добра стихосбирка, Специална награда „Развитие“ за нов български роман, Голямата награда за SMS поезия, „Златен ланец“, „Магията любов“, Национална награда за лирика „Иван Пейчев“, номинация за международната литературна награда „Балканика“.

Участвал на фестивали и четения в Словакия, Северна Македония, Япония, Хърватия, Словения, САЩ, Литва, Швейцария, Румъния, Унгария, Германия, Швеция, Турция, Албания и Русия. Пише музика и текстове, свирил и свири в различни рок групи, а с групата за поезия и алтернативен рок „ЛаТекст“ представя стихотворенията си.

Член на Управителния съвет на Българския ПЕН.-център, Сдружение на български писатели, Хайку клуб „София“, World Haiku Association и Musicautor.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Edinburgh Festival Fringe

Такива сме си

В редакция "Хумор и сатира" не сме безразлични за настроението на нашите слушатели и затова правим по силите си то да е подходящо поне по време на нашите предавания. Тази неделя веднага след новините в 18 часа усилията ни ще изкристализират в този вид: Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от от..

публикувано на 19.07.24 в 16:50

Музиката в музиката е жива доказва "Бог Рок"

За концерт-спектакъла "Бог Рок"  в "Артефир" говорим с пеещият актьор  Филип Аврамов и с музиканта Калин Вельов . Един спектакъл, който в неделната вечер ще зарадва публиката на Sofia Summer fest Underground. Много неща са се променили в рок представлението за неговата дългогодишна история. Промените са за добро – вече участват и авторски..

публикувано на 19.07.24 в 14:20

Изложбата "Неонови цветя" – дисекция на неизбежната баналност

Вглеждане и дисекция на неизбежната баналност заедно с художничката Румяна Карастамова , която гостува в "Артефир", за да представи новата си изложба "Неонови цветя". Карастамова е преподавател в НХА, график, но в последния си проект се отдава на живописта. "Неонови цветя" е своеобразно продължение на графичния цикъл "Бетонни цветя", в който..

публикувано на 19.07.24 в 14:18
Цанко Дюстабанов

Цанко Дюстабанов и пътят към безсмъртието

Днес от габровския квартал "Нова махала" потегли 23-тият възпоменателен поход "По пътя на четата на Цанко Дюстабанов" . В "Нашият ден" чуваме думи за събитието, както и за личността на големия габровец, участник в Априлското въстание, Цанко Дюстабанов, от Милка Караджова , организатор и планински водач. Цанко Дюстабанов несъмнено е един от..

публикувано на 19.07.24 в 12:18
Здравка Евтимова

Здравка Евтимова: Левски е този, който учи българите да пишат с дела

Ден след 187-ата годишнина от рождението на Васил Левски в "Нашият ден" разговаряме с писателката Здравка Евтимова – за необходимостта от светлия облик на Дякона. Дядото на Евтимова кръщава баща ѝ с името на Левски, за да расте в бедната му къща един смел, свестен човек – такъв, който държи на дома, на родната земя и на думата си. "..

публикувано на 19.07.24 в 10:27